PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy na rozpoczynanie działalności pozarolniczej z PROW zabrakło środków?

Czy na rozpoczynanie działalności pozarolniczej z PROW zabrakło środków?
Rośnie pula pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej; fot. Gerd Altmann z Pixabay

Jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa, są pieniądze na udzielanie wsparcia dla osób chcących rozpocząć działalność pozarolniczą. Są i będą – i to niemal podwojone w najbliższych dwóch latach.Doradca wypełniający wnioski przekazał nam taki problem:

- Proszę o ustalenie, jaka jest dostępność środków na nabór z 2020 roku dotyczący "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Wypełniając wnioski i będąc w kontakcie telefonicznym, w trakcie uzupełniania tychże wniosków, z osobami weryfikującymi wnioski w Agencji, dostajemy sygnały, że żeby otrzymać decyzję pozytywną będzie potrzeba mieć np. co najmniej 11 punktów. Jest to o tyle niepokojące, iż do tej pory przekaz był taki, że pieniądze będą dla wszystkich wnioskodawców, którzy przejdą proces weryfikacji i uzyskają minimalną liczbę punktów.

I przekaz – jak się okazuje, przynajmniej ten pochodzący z MRiRW – nie zmienił się.

 

Ile pieniędzy jest na „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”?

Ministerstwo podaje, że aktualnie – zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 23 marca 2021 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań lub poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2021 r. poz. 567) - wysokość limitu środków dla poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” na lata 2014-2020 wynosi:

- 5 000 000 euro -  na operacje związane z rozpoczynaniem pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zaprzestaniem chowu i hodowli świń w gospodarstwach, w których jest prowadzony chów lub hodowla świń, położonych na obszarach znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymienionych w części I, II lub III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE (ASF);

- 374 359 101 euro - na pozostałe operacje.

O kolejności przysługiwania pomocy w ramach przedmiotowego poddziałania decyduje suma uzyskanych punktów, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, przyznawanych na podstawie kryteriów wyboru, określonych z kolei w rozporządzeniu 25 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2016 r. poz. 1196, z późn. zm.).

„Kolejność przysługiwania pomocy jest ustalana na podstawie danych i informacji zawartych we wniosku o przyznanie pomocy, dołączonych do wniosku dokumentów oraz kontroli administracyjnej. W pierwszej kolejności pomoc przysługuje podmiotom, które uzyskały największą liczbę punktów. Pomoc może zostać przyznana, jeżeli wnioskodawca ubiegający się o przyznanie pomocy uzyskał co najmniej 4 punkty. W przypadku podmiotów, które uzyskały mniej niż 4 punkty, przyznania pomocy odmawia się w drodze decyzji. Jeżeli wnioskodawcy uzyskają taką samą liczbę punktów, w pierwszej kolejności pomoc będzie przysługiwała temu, którego biznesplan będzie przewidywał wyższy udział inwestycji w środki trwałe. W przypadku podmiotów ubiegających się o przyznanie pomocy, które uzyskały taką samą liczbę punktów i których biznesplan przewiduje taki sam udział inwestycji w środki trwałe, o kolejności przysługiwania pomocy decyduje wiek tego wnioskodawcy, przy czym pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy ma operacja realizowana przez osobę młodszą. Premia przyznawana jest  do wyczerpania limitu środków” – przypomniano.

I jak wynika z dalszej części odpowiedzi – ministerstwo nie sądzi, aby środków zabrakło.

 

Do wzięcia prawie połowa pieniędzy?

Do 13 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakontraktowała 1,18 mld zł, co stanowi zagospodarowanie 69,6% limitu środków dostępnych na to działanie. Wsparcie otrzymało 6 453 beneficjentów, dla których zrealizowano płatności w wysokości 832,4 mln zł (wypłacono 49,1% limitu środków) – przyznaje ministerstwo, ale nie dodaje przy tym, że dotychczas złożono wnioski na 219,73% limitu dostępnego na „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”.

Nie wydaje się jednak być zaniepokojone możliwością braku środków na to działanie – choć, jak przyznaje, limit zmniejszono w stosunku do tego PROW, który planowano i zgłoszono w 2014 roku do KE. Budżet ten w 2014 roku miał wynosić 413,9 mln euro, w okresie realizacji PROW 2014-2020 budżet był zmieniany: zmniejszany i zwiększany – ostatnio w tym roku.  „Zgodnie z decyzją KE z dnia 4 marca 2021 r. budżet omawianego poddziałania został zwiększony o 40 mln euro do obecnego poziomu 379,4 mln euro” – podano.

Ministerstwo nie odniosło się wprost do przedstawionego problemu, związanego z rozpatrywaniem wniosków z ostatniego naboru, zapewniło jednak, że budżet na to działanie będzie w okresie przejściowym zwiększony – i to prawie dwukrotnie:

„Okres realizacji PROW 2014-2020 został przedłużony o 2 lata. W związku z tym zwiększy się budżet PROW 2014-2020, w tym poddziałania <Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich>. Zakłada się, że budżet tego instrumentu wsparcia zwiększy się o 325,3 mln euro do poziomu 704,7 mln euro. Zmiana PROW 2014 – 2020 uwzgledniająca m.in. ww. zwiększenie budżetu tego poddziałania została przekazana do Komisji Europejskiej w maju br. i obecnie trwa proces jej zatwierdzania. Po zaakceptowaniu zmiany Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata  2014-2020 przez Komisję Europejską limit na operacje typu <Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej>, określony w rozporządzeniu, zostanie odpowiednio zwiększony.”

Jak dodało MRiRW, „Ww. zmiana limitu środków umożliwi przyznanie pomocy wnioskodawcom, którzy złożyli wnioski i spełniają warunki przyznania pomocy. Przewiduje się, że zwiększony limit środków dla omawianego poddziałania nie zostanie wyczerpany w związku z przyznawaniem pomocy na wnioski już złożone. W związku z tym kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach omawianego instrumentu wsparcia  powinien zostać uruchomiony  zgodnie z Harmonogramem trwających i planowanych naborów wniosków w 2021 r. w ramach PROW 2014 – 2020, tj. w listopadzie br.”

 

Skąd więc bierze się niepokój doradców wypełniających wnioski?

Być może informacje przekazywane przez powiatowe ośrodki ARiMR odnoszą się do stanu budżetu dostępnego na dziś i nie uwzględniają planów dotyczących zwiększenia środków. Zwróćmy też uwagę, że epidemia spowodowała możliwość zawieszenia postępowania związanego z PROW, jeśli złożone w agencji wnioski były niekompletne, co też nie służy jasności sytuacji. Teraz wyznaczono termin na uzupełnienie wniosków - nie później niż do dnia 14 lipca trzeba uzupełnić braki spowodowane epidemią.

Czy to ułatwi zakończenie rozpatrywania wniosków złożonych dotychczas?

Zobaczymy.

Zwróćmy uwagę na inne zmiany, które zaplanowano, aby z tego działania PROW łatwiej było skorzystać:

Więcej:
„Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” szerzej i łatwiej dostępne

Dodajmy jeszcze, że działania tego nie przewidziano w planowanej WPR po 2023 roku – „ministerstwo informuje, że wspieranie przedsiębiorczości  na terenach wiejskich  przewidziane jest w projekcie Planu Strategicznego WPR 2023-2027  w ramach interwencji LEADER”.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • Ja 2021-09-27 12:21:41
  I jak z tą kasą jest czy nie ma ?????
  • Bartek 2021-09-30 23:13:34
   Nie ma.. Jeszcze miesiąc sobie wydluzyli
   • Ja 2021-10-06 21:57:26
    Ale po co wydłużają?
   • Bartek 2021-10-07 23:29:07
    Kto ich tam wie? Mogą więc robią co chcą..
  • Wladek 2021-10-23 17:27:03
   Jest ale nie ma, niby na dniach decyzje ale mówię o odmowach podobno ARiMR warszawski jeździ i szkoli jak odmawiać przyznania pomocy....nie wiem być może to fake news, tak slyszalem
 • Pazdzoch z osp antypis 2021-08-27 09:34:48
  Czyli jak ktos juz ma firme to wysle swoje dzieci zeby nowe wnioski zlozyli, swoja skasuje razem z dlugami , a dzieci dostana po 250tys na rzekomo nowe firmy. Szit. Nowym malym firmom z mlodymi na czele ktorzy chxa pracowac, nie uda sie punktow zebrac. Polski szit
  • Chrobry 2021-10-20 20:04:27
   Zgadza sìę. Tylko żeby to zrozumieć trzeba nie być wyborcą pusu albo psl
 • Doradca 2021-07-06 08:50:24
  Proponuję jeszcze "mądrzejsze" kryteria punktacji, tak serio to robiąc wnioski widzę że zwłaszcza te gdzie ubiegają się o 250 tys to klasyczne sztuczne warunki choć na papierze wygląda to idealnie.
 • DamianDTomek 2021-06-30 12:24:46
  Tak to prawda by dostać dofinansowanie na dzień dzisiejszy trzeba mieć 11 punktów
  • Piotrek 2021-07-06 08:40:30
   Efekt przepisów i punktacji jest taki , że póki co decyzje dostali sami kombinatorzy, wystarczy i cwaniaczki którzy podzielili swoje działalności w taki sposób by mogli dostać te pieniądze na pseudo działalność syna , córki itp. Wiedzą to zwłaszcza ci co te wnioski robią. Jest np sobie przedsiębiorca który sam co prawda płaci ZUS ale małżonka przedsiębiorcy płaci KRUS a ich dzieci są ubezpieczeni w KRUS jako domownicy, co daje im możliwość złożenia wniosku o uzyskanie premii. I tak realnie okazuje się, że dzieci są figurantami a ojciec przedsiębiorca uzyskuje do 1 mln dodatkowego kapitału ( słychać bowiem o rekordziście..4 dzieci złożyły wnioski). Zobowiązanie do zatrudnienia to nie problem oczywiście bo ojciec przedsiębiorca za wczasy zwolnił 4 osoby by za jakiś czas zatrudnić je w firmach swoich dzieci. Także brawo ARiMR...A tym czasem zwykłego Kowalskiego tłamsi się i dogniata uprzykrzając mu życie tak by zrezygnował.
   • Asolo 2021-07-19 13:30:40
    To nie wina pracownika, że stara się nie przyznawać gdy widać sztuczne warunki a wyższa instancja w ARiMR uchyla decyzje, bo rolnikowi zawsze trzeba dać. Z mojego doświadczenia wynika, ze około 30 % tych wniosków to lipa.
 • Kam 2021-06-27 16:00:33
  Pytanie czy KE wogole zatwierdzi przesunięcie środków lub ich zwiększenie a jeśli tak to czy zdąży w tym roku??
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.239.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.