PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy rolnik jest wystarczająco chroniony podczas egzekucji komorniczej?

Czy rolnik jest wystarczająco chroniony podczas egzekucji komorniczej? fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 06-06-2020 05:40

Tagi:

Nic nie zmienia się w sytuacji rolników, do których drzwi zapukał komornik. „Każda zmiana legislacyjna, nawet w sytuacji kryzysowej, wymaga uprzedniej, wnikliwej i wszechstronnej analizy uwzględniającej całokształt czynników wpływających na konkretne rozwiązania prawne” – podaje Ministerstwo Sprawiedliwości.Zmiany w tzw. tarczy antykryzysowej 3 zakładają podwyższenie kwoty wolnej od egzekucji, jeśli obniżenie wynagrodzenia pracownika lub zwolnienie członka jego rodziny nastąpiło z powodu działań służących zapobieganiu zarażeniem wirusem SARS-CoV-2. Nowe przepisy zakazują też jeszcze 90 dni po ustaniu epidemii wyznaczania licytacji nieruchomości, w których mieszkają dłużnicy.

Jak wynika jednak z odpowiedzi na interpelację posłów Jarosława Sachajki i Pawła Szramki –  a posłowie pytali m.in., czy rozważana była możliwość objęcia również osób prowadzących działalność gospodarczą kwotą wolną od zajęcia - rolnik jest wystarczająco chroniony podczas egzekucji komorniczej. Ochrona interesów rolnika jest właściwa i odpowiednia do ochrony interesów wierzyciela.

„W przypadku rolników, dodatkowe zwolnienia spod egzekucji przewiduje, wydane na podstawie art. 830 k.p.c., rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji (Dz. U. z 2017 r., poz. 1385) – przypomniał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. - Znowelizowane w 2017 r. rozporządzenie znacząco rozszerzyło i dostosowało katalog przedmiotów wyłączonych spod egzekucji do aktualnych realiów i uwarunkowań społeczno-gospodarczych. Uregulowania te w dużej mierze chronią przed egzekucją składniki gospodarstwa rolników indywidualnych, niezbędne do prowadzenia działalności wytwórczej oraz służą zachowaniu ciągłości funkcjonowania gospodarstwa.

Przedstawione powyżej uregulowania stanowią kompromis między zasadą, że podstawowym celem postępowania egzekucyjnego jest przymusowe zaspokojenie należności wierzyciela, a potrzebą ochrony dłużnika poprzez zapewnienie mu minimum egzystencji i podstawowych warunków do dalszej pracy. Biorąc powyższe pod uwagę Ministerstwo Sprawiedliwości na bieżąco analizuje funkcjonowanie w praktyce określonych rozwiązań prawnych, w tym także związanych z egzekucją i jej ograniczeniami w zmieniającej się sytuacji społecznej i gospodarczej. Każda zmiana legislacyjna, nawet w sytuacji kryzysowej, wymaga uprzedniej, wnikliwej i wszechstronnej analizy uwzględniającej całokształt czynników wpływających na konkretne rozwiązania prawne, także dorobek doktryny i judykatury.”

Wiceminister poinformował też, że statystyki resortowe nie zawierają danych wskazujących na ilość gospodarstw rolnych, jak również sprzętu rolniczego, które były przedmiotem egzekucji prowadzonej przez komorników sądowych w latach 2015-2019, o co również pytali posłowie.

Przedstawił zatem informacje dotyczące egzekucji ze wszystkich ruchomości, spośród których nie da się wyodrębnić ilości egzekucji sprzętu rolniczego. Liczba spraw, w których dokonano sprzedaży ruchomości w trybie licytacji publicznej wynosiła: w 2015 r. - 24 516, 2016 r. - 14 882, 2017 r. - 13 925, 2018 r. - 9 706, a w 2019 r. - 5 564.

Liczba spraw, w których dokonano sprzedaży nieruchomości w trybie licytacji publicznej, obejmująca również sprzedaż licytacyjną gospodarstw rolnych, wynosiła w roku: 2015 - 9 684, 2016 - 9 798, 2017 - 8 611, 2018 - 8 806, a 2019 - 7 595.

Więcej o zapowiedzi restrukturyzacji zadłużonych gospodarstw i zmianach w egzekucji komorniczej:

Oddłużenie gospodarstw, a nie zaostrzenie egzekucji

Bank chętnie przejmie ziemię rolniczą

 

 

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • ekonom 2020-06-08 16:46:24
  Zanim przyjdzie komornik trzeba wszystko przepisać na dzieci i będzie spokój !
 • Zorientowany 2020-06-06 22:25:16
  Roczne opłaty na rzecz Skarbu Państwa , naliczane przez komorników , dochodzą chyba do 1,5 mld zł rocznie . Oczywiście nie jest to czysty zysk bo Skarb Państwa musi podzielić się tym przychodem z komornikami . Ale i Państwo i komornicy są po przeciwnej stronie do każdego dłużnika , szczególnie takiego , który nie będąc złodziejem popadł w długi ..
 • komornik czy Skarb Państwa 2020-06-06 22:01:04
  Zamiast obrzucać się błotem : uwaga : "dobra zmiana wprowadziła nowelizację ustawy o kosztach komorniczych i (kolejny raz uwaga) opłata w postępowaniu egzekucyjnym - naliczana przez komornika - jest daniną publiczną na rzecz Skarbu Państwa . Z tej daniny komornik otrzymuje wynagrodzenie w formie ryczałtu od naliczonej kwoty. A teraz to już w ogóle bezprawie ; danina wynosi 10 % od kwoty zgłoszonej do egzekucji i płaci ja dłużnik , jeżeli dłużnik zapłaci należność wierzycielowi to i tak danina wynosi 10 %. Jeżeli wierzyciel zgłosi wniosek o umorzenie egzekucji - z włąsnej inicjatywy bo np. uzna , że jak dłużnik zapłaci kwotę główną , to o odsetki nie będzie się szarpał , to zapłaci 5 % na rzecz Skarbu Państwa . Przykład : oddałem dług (420 tysięcy ) , komornik naliczył mi 42 tysiące opłaty , która może ściągnąć w całości w ciągu 7 dni , z każdej części majątku . Ściągnięciu opłaty na rzecz Skarbu Państwa, z każdej części majątku - nie stoją żadne przepisy . Kasta komornicza załatwiła sobie z Ziobrą , taki biznes o jakim się nie śniło komornikom , ani za komuny , ani za PO_PSL. Ale wieś zagłosuje na PIS bo nie umie liczyć i sądzi , że nieszczęście bankructwa dosięgnie sąsiada , co to dobrze mu bo po co mu ten kombajn.
  • tylko pytam 2020-06-06 22:15:11
   Jak na rzecz Skarbu Państwa , to co to jest , dodatkowy podatek w nieszczęściu ? Bo przecież złodzieje i tak są pozabezpieczani . A przy okazji , te pieniądze na oddłużenie rolników , to też w 10 procentach z powrotem do państwowej kasy ? Ale jaja .
  • rolnik 2020-06-06 22:35:45
   Kolego pomieszałeś wszystko. Kiedyś komornik brał koszty egzekucyjne 15% plus 23% vatu od całości długu , teraz zmiejszył koszty do 10 % i zwolnił z vat. Po drugie kiedyś komornik sobie sam ustalał stawki za np. wysłanie korespondencji, zajęcie konta, wysłanie zapytania do cepik, ksiąg wieczystych teraz jest tzw. ryczałt na rzecz skarbu Państwa I teraz dwie strony medalu mój złodziej handlarz bydłem nie płacił mi 16 miesięcy uważasz ze 10% opłaty to dużo???? W zadnym banku by niedali mu kredytu ma z oprocentowaniem 5-6% w skali roku. Komornik mi powiedział ze oszuści wolą kraść niż iść do banku bo jak oddają dług po 3 latach to płacą 10% ( 3% w skali roku) ze komornik jest tańszy od banku wiec nie pisz mi o złodziejskich stawkach.!!!! A i najważniejsze za WSZYSTKO PŁACI WIERZYCIEL do czasu skutecznej egzekucji. Wiec ja musiałem zapłacić komornikowi z własnej kieszeni aby zaczoł scigać złodzieja. I jeżeli skutecznie egzekwuje to zwraca mi koszty a jak nie to mam kolejną strate. Złodziej mnie oszukał, wydałem na Sąd i prawnika potem na komornika a nie odzyskałem np. NIC!!!! Ja odzyskałem kase i jak mi powiedział komornik jest Pan szczęsciażem!!!!!! Kolego wiesz jaka jest skuteczność komornicza??? 20%!!!!!! czyli na 5 spraw komornik egzekwuje 1 sprawe głównie od babć z emerytury od zalegających firm odzyskiwanie jest znikome bo po 2 latach sprawy w Sądzie złodziejska firma już nie istnieje i niema z kogo egzekwować. Jak Cię kiedyś okradną jak mnie to zmienisz zdanie o komornikach i stawkach jakie biorą.
 • rolnik 2020-06-06 18:46:12
  Ludzie czyt was pogieło??? rolnik może kraść?? nas okradają??? oddzielcie temat opłacalności od komornika. Na to ze w rolnictwie jest źle wiadomo, to wina polityków i na nich trzeba złość kierować. Komornik to bardzo potrzebne zajęcie. Jestem rolnikiem nie zapłacili mi za byki 50 tys zł bo jak się okazało handlarz dostał kase od ubojni po 8 dniach a ja odzyskałem kasę dzięki komornikowi po 500 dniach!!!!!!!!!!! Gość mnie okradł i robił wszystko aby mi nic nie zapłacić kłamał przed sądem cywilnym, prokuratorem ile mógł ( sprawa karna już 2 lata się ciągnie- gość kupuje bydło sobie dalej i dalej ludzią nie płaci) jakby nie komornik nic bym nie odzyskał!!!! Też wtedy nie zapłaciłem za nawozy i opryski sklepom bo nie miałem przez oszusta z czego to co jestem złodziejem???? W Polsce dłużnik - oszust ma wszelkie prawa a wierzyciel żadnych, a komornik wykonuje to co zleci sąd jak policjant i tyle. A rolnicy nie są chronieni faktycznie ale przed złodziejami sprawy w sądach po 2 lata się ciągną, oszust z 10 prawomocnymi wyrokami karnymi zamiast siedzieć dalej kupuje od rolników zwierzęta i nikt go nie zamyka to jest problem nie komornik
  • miko. 2020-06-06 22:21:03
   Z prawdziwych zdarzeń wyciągasz błędne wnioski . To dzięki wyrokowi odzyskałeś pieniądze . Komornik jest narzędziem , często oszustem , złodziejem , bezgranicznie łakomym . To - poza prokuratorami - najgorsza kasta prawników (z tym że jeszcze 8 % komorników ma tylko wykształcenie średnie , a znaczna część - jakiejkolwiek , z prawem niezwiązane w żaden sposób). Ci ze średnim wykształceniem mają chyba jeszcze 6 lat na ukończenie studiów - prawniczych .
   • rolnik 2020-06-06 23:17:38
    Ja wiem ze dzięki wyrokowi ale kto ma go wyegzekwować jak nie komornik???? komornik jest potrzebny. Co do wykształcenia każdy komornik jest prawnikiem nie może być inaczej. A co do komorników i prokuratorów miałem z nimi styczność i jak w każdym zawodzie zależy od człowieka najgorsi są Ci starzy mają Cię gdzieś Ci młodsi coś im się chociaż chce. Ja miałem komornika młodego wręcz pierdołę bałem się ze jest za delikatny dla mojego złodzieja ale sobie poradził
 • etyk 2020-06-06 16:47:25
  nie ma znaczenia czy rolnik czy pracownik fabryki bierze kredyt. Każdy ma oddać, a nie cwaniakować. Rolnicy to szczególna grupa cwaniaczków - niby tak pokrzywdzeni przez pośredników, a sami za nawozy i śor też nie płacą. Takie błędne koło, ale zawsze się przedstawiają na takich wielce pokrzywdzonych.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.184.78
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.