Zaległości w opłacaniu należnego Vat od paliwa są ogromne. Jakiś czas temu Ministerstwo Finansów ostrzegało – także rolników – przed konsekwencjami bycia ogniwem w tym procederze.

Więcej:

Rolnicy mogą być nabywcami paliwa od oszustów

Minister finansów szuka niewpłaconego VAT i ostrzega rolników

Na ostatnim posiedzeniu Sejm zdecydował o zaostrzeniu przepisów karnych za wyłudzenia VAT na podstawie fikcyjnych faktur.

Wpadną płotki, a umkną grube ryby?

Poseł Adam Ołdakowski, klub Prawo i Sprawiedliwość, przedstawił ministrowi sprawiedliwości pod rozwagę taką sytuację:

- Handlarz paliwem przywiózł na podwórko rolnika paliwo, sprzedał je, rolnik zapłacił gotówką, otrzymywał fakturę. I teraz jest tak, że nie złapano tego przewoźnika, handlarza, on nie zapłacił tych podatków do urzędów skarbowych, a teraz ściga się rolnika za to, że on je kupił. On zapłacił ten podatek. Jak tak może być, że ściga się rolnika? Przecież on w niczym nie zawinił. Jakie ten rolnik ma wyjście, panie ministrze, z tej sytuacji? Gdzie były urzędy przez lata takiego działania? Gdzie były urzędy skarbowe, celne, Policja, że nie ścigano tych przestępców? Przecież wiedziano, że oni jeżdżą, handlują prawie oficjalnie i że nie płacili podatków. Czy ta ustawa spowoduje, że takich podstępnych przedsiębiorców już nie będzie albo będzie bardzo mało?

Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości,  wyjaśnił, że celem zaostrzenia przepisów jest właśnie ukrócenie działalności grup przestępczych, zarabiających krocie na wyłudzaniu podatku VAT: - Mówimy o zorganizowanych grupach przestępczych, nakierowanych na wyłudzenie gigantycznych sum i absolutnie nie chodzi o kwestię niezapłacenia należnego podatku. (…) Chodzi tutaj wyraźnie o wyłudzenie nienależnego zwrotu VAT-u, tę sytuację regulujemy.

Straty z tego tytułu są ogromne.

- To musi zdecydowanie budzić sprzeciw, a przypomnę, że rozpoczynaliśmy w 2013 r. od straty w postaci 5 mld zł, a doszliśmy pod koniec 2015 r. do straty wynoszącej ponad 40 mld zł, czyli to gigantycznie rosło - mówił wiceminister. – Nie znam żadnego innego kraju w Unii Europejskiej, takie badania robiliśmy, żaden inny kraj w ciągu 2 lat nie doznał takiej straty, z 5 mld zł do ponad 40 mld zł.

Ścigane i karane będzie świadome, umyślne działanie:

- Koncepcja tych czynów dotyczy ścigania ich na przedpolu, mianowicie ścigania wystawiania pustych faktur, w pełni świadomie i umyślnie, z zamiarem bezpośrednim bądź ewentualnym. Nie chodzi absolutnie o winę nieumyślną, nie chodzi o jakąś nieostrożność, nie chodzi o błąd, tak że tutaj absolutnie wszelkiego rodzaju błędy, pomyłki czy też błędne interpretacje są poza zakresem kryminalizacji – wyjaśnił wiceminister.

Sprawozdawca komisji, poseł Andrzej Matusiewicz tłumaczył:

- Przecież nie jesteśmy wyjątkiem, wszędzie są surowe zagrożenia, kary po kilkanaście lat pozbawienia wolności. Podawaliśmy przykłady, zresztą w przedłożeniu rządowym też, jak to wygląda za naruszenie przepisów podatkowych, za spisek wobec uszczupleń budżetu państwa czy nawet budżetów lokalnych – w Wielkiej Brytanii grozi kara dożywocia, w Stanach Zjednoczonych w poszczególnych stanach jest surowe prawo za przestępstwa podatkowe, więc najwyższy czas, żeby to wprowadzić w Polsce.