PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy spółdzielca może sprzedać swój grunt spółdzielni?

Czy spółdzielca może sprzedać swój grunt spółdzielni?
fot. pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

Wkłady gruntowe członków spółdzielni mogą być kupione przez spółdzielnię – za zgodą prezesa ANR.



Poseł Zbigniew Ajchler (PO) twierdzi, że na spotkaniach poselskich ze spółdzielcami podnoszony jest problem zablokowania w obowiązującej od 1 maja br. nowelizacji ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego możliwości zakupu gruntów wkładowych od członków spółdzielni, przechodzących na emeryturę i nie mających następców - przez spółdzielnie, które użytkowały te grunty np. przez 30 i więcej lat.

„Według spółdzielców jest to bardzo niesprawiedliwe, gdyż zgodnie z prawem spółdzielczym i statutem spółdzielnia ma tu prawo pierwokupu. W związku z tym proszę o informację, czy Pan Minister podejmie działania doprowadzające do zmiany niekorzystnego rozwiązania dla spółdzielców w aktualnej ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego” - napisał poseł w interpelacji adresowanej do ministra Krzysztofa Jurgiela.

Odpowiadając, minister wskazał, że spółdzielnie rolnicze mają możliwość nabycia nieruchomości rolnych stanowiących wkłady gruntowe na zasadach określonych w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U z 2012 r. poz. 803 z późn. zm.) tj. po uzyskaniu zgody Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, o której mowa w art. 2a ust. 4 tej ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. „Zgodnie z tym przepisem nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty niż wymienione w art. 2a ust. 1 i ust. 3 pkt 1 oraz w innych przypadkach niż wymienione w art. 2a ust. 3 pkt 2-4, może nastąpić za zgodą Prezesa Agencji, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na m.in. wniosek:

1) zbywcy, jeżeli:

a) wykaże on, że nie było możliwości nabycia nieruchomości rolnej przez podmioty, o których mowa w ust. 1 i 3,

b) nabywca daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,

c) w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych.

W przedstawionym przez Pana Posła stanie faktycznym członek spółdzielni przechodzący na emeryturę i nie mający następców zamierza sprzedać grunt bezpośrednio spółdzielni. W takim przypadku spółdzielnia, po uzyskaniu zgody Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, nabywa grunt bezpośrednio i nie korzysta z prawa pierwokupu. Nie może być tu zatem mowy o zablokowaniu możliwość zakupu wkładów gruntowych od członków spółdzielni przechodzących na emeryturę i nie mających następców przez spółdzielnie” – wyjaśnił minister.

 



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.205.167.104
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.