PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy wolno wozić ludzi na przyczepie?

Czy wolno wozić ludzi na przyczepie?
Sąd uznał racje rolnika, który w ten sposób przewoził robotników, Foto: Policja

Choć prawo o ruchu drogowym zabrania przewozu pasażerów na przyczepie za ciągnikiem rolniczym, dopuszcza się odstępstwa od tej reguły.



Z olbrzymim zainteresowaniem Czytelników spotkała się opublikowana na naszym portalu informacja pt. „Sąd uznał racje rolnika, który przewoził robotników na przyczepie”. W związku z padającymi do tekstu komentarzami i powstałymi wątpliwościami Czytelników, poprosiliśmy o rozstrzygniecie tej spornej kwestii Komendę Główną Policji.

Wspomniana wiadomość na łamach „Farmera” dotyczyła sprawy rolnika, którego we wrześniu ub.r. w miejscowości Chwiram, w gminie Wałcz (woj. zachodniopomorskie), policjanci zatrzymali do kontroli. Rolnik kierował wówczas ciągnikiem z przyczepą, na której siedziało 5 pasażerów. Sąd Rejonowy w Wałczu uznał wyjaśnienia oskarżonego rolnika i uniewinnił go od zarzucanego wykroczenia. Kosztami postępowania obciążono Skarb Państwa, a obwinionemu przyznano 432 zł tytułem zwrotu kosztów sądowych. Sędzia nie uzasadnił jednak wyroku, gdyż żadna ze stron o to nie wnioskowała.

Do Komendy Głównej Policji wystosowaliśmy dwa zapytania:
1. Czy i w jakich okolicznościach możliwy jest przewóz ludzi na przyczepie rolniczej ciągniętej przez traktor?
2. Czy i w jakich okolicznościach dopuszczalny jest przewóz osób poza kierowcą ciągnikami i maszynami rolniczymi?

Jak podkreśla w odpowiedzi komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji: „Przewożenie ludzi w nieprzystosowanym do tego celu ciągniku jest niedopuszczalne. Bezwzględnie zabronione jest przewożenie osób na elementach karoserii, dyszlach, narzędziach, pomostach, itp. Przewóz pasażerów jest możliwy tylko, jeśli kabina ciągnika jest fabrycznie wyposażona w dodatkowe siedzisko, a dokument rejestracyjny przewiduje możliwość przewożenia drugiej osoby.”

Z tej samej odpowiedzi wynika jednak, że prawo dopuszcza odstępstwa od tej reguły. Czytamy bowiem, że:


W świetle Art. 63. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:
1. Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem ust. 4. W pojeździe niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu.

2. Dopuszcza się przewóz osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy, pod warunkiem że:
1) pojazd odpowiada wymaganym warunkom technicznym do przewozu osób;
2) osoby nie znajdują się między ładunkiem a kabiną kierowcy;
3) osoby przewożone są na miejscach siedzących;
4) pojazd nie przekracza prędkości 50 km/h.

3. Zabrania się przewozu osób w przyczepie, z tym że dopuszcza się przewóz:
1) dzieci do szkół lub przedszkoli i z powrotem w przyczepie dostosowanej do przewozu osób, ciągniętej przez ciągnik rolniczy;
2) konwojentów, drużyn roboczych i osób wykonujących czynności ładunkowe w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy pod warunkiem, że:
a) liczba przewożonych osób nie przekracza 5,
b) osoby stojące trzymają się uchwytów,
c) osoby nie znajdują się pomiędzy ładunkiem a przednią ścianą przyczepy,
d) prędkość zespołu pojazdów nie przekracza 20 km/h;
3) osób w przyczepie (przyczepach) kolejki turystycznej pod warunkiem, że osoby te przewożone są wyłącznie na miejscach siedzących;
4) dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.

Powyższych przepisów nie stosuje się do przewozu pojazdami Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej. W tych przypadkach zasady transportu regulują rozporządzenia właściwych ministrów - spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i obrony narodowej.

 



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

  • Brygada_RR 2021-09-23 14:56:50
    Czyli wynika z tego, że panowie policjanci z drogówki nie do końca byli zaznajomieni z ustawą Prawo o ruchu drogowym, a przynamniej pominęli w lekturze art. 63.
    • Gość 2021-09-23 17:17:06
      Aprzyczepabylawyposazona w miejsca siedzące???
      • dziadek janek 2021-09-23 19:04:14
        każda przyczepa jest wyposażona w podłogę, a na niej siedzieć można i należy z wyprostowany nogami
      • koksilato 2021-09-27 20:02:50
        Aty to ślepy jesteś ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.210
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.