- Odwiedzający radców prawnych będą mogli zasięgnąć informacji prawnej dotyczącej każdego problemu prawnego - jak bronić się przed nieuczciwym pracodawcą, jak bronić praw swojego dziecka oraz jak skutecznie bronić swoich praw w sądzie - powiedział w czwartek dziennikarzom prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.

Z przywołanego przez Radę sondażu przeprowadzonego przez OBOP wynika, że w ostatnich pięciu latach 14 proc. Polaków konsultowało się z prawnikami. Tylko 1 proc. badanych wskazało, że przeszkodą w kontaktach z prawnikiem są ceny porad.

- Te wyniki nie napawają optymizmem. Polacy niewiele wiedzą o prawie, nie mają potrzeby korzystania z usług prawnych. Nikt nie nauczył ich, jaka jest struktura wymiaru sprawiedliwości, jak sobie radzić z problemami prawnymi. W polskich szkołach nie ma ani jednej obowiązkowej godziny lekcyjnej poświęconej praktycznej nauce prawa - mówił Bobrowicz.

Szczegółowa informacja o miejscach i terminach akcji "Niebieski Parasol 2011" znajduje się na stronie internetowej - www.niebieskiparasol.info.

W dwóch edycjach "Niebieskiego Parasola" z porad prawnych skorzystało ponad 6 tys. osób. W 2009 roku w akcji wzięło udział ponad 600 radców prawnych i aplikantów w 33 miastach Polski. Rok później porad udzielało ponad 800 radców prawnych i aplikantów w 42 miastach Polski.

Patronat honorowy nad tegoroczną akcją objął minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.