PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Definicja aktywnego rolnika - to już koniec dyskusji na ten temat?

Definicja aktywnego rolnika - to już koniec dyskusji na ten temat?
Rolnicy otrzymujący wsparcie do wysokości 5 tys. EUR będą mogli zostać automatycznie uznani za aktywnych, fot. UE/MRiRW

Kolejny etap negocjacji nowej WPR za nami. Jednym z zagadnień, co do którego udało się osiągnąć porozumienie, była kwestia definicji aktywnego rolnika. Co ustalono?Jak wynika z informacji resortu rolnictwa, rolnicy otrzymujący wsparcie do wysokości 5 tys. EUR będą mogli zostać automatycznie uznani za aktywnych - ustalono w czasie ostatniego, zorganizowanego w dniach 26-27 maja br.,  posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, gdzie negocjowano warunki nowej WPR po 2022 r.

Czy to oznacza wreszcie koniec dyskusji na temat definicji aktywnego rolnika?

Co jeszcze ustalono w czasie tego posiedzenia?

Przedmiotem trudnych (jak to ocenia resort rolnictwa) negocjacji (równolegle z posiedzeniem Rady odbywały się trójstronne negocjacje, tzw. super trilog Rady UE, Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego) były trzy rozporządzenia wchodzące w skład pakietu legislacyjnego WPR: o strategicznych planach WPR, o finansowaniu WPR, zarządzaniu nią i jej monitorowaniu (tzw. rozporządzenie horyzontalne) oraz o wspólnej organizacji rynków produktów rolnych. Poza definicją aktywnego rolnika, obszary, w których udało się osiągnąć porozumienie podczas tych negocjacji to:

- transfer środków między filarami – zgodnie z ustaleniami w ramach Wieloletnich Ram Finansowych – w przypadku Polski 30% budżetu PROW na I filar od kampanii 2023 r.,

- limit wydatków na płatności związane z produkcją – co do zasady 15% (tak, jak obecnie),

- minimalny poziom wydatków na płatność redystrybucyjną – co najmniej 10%, co przyczyni się do lepszego ukierunkowania wsparcia na małe i średnie gospodarstwa rodzinne,

- przejściowe wsparcie krajowe – będzie utrzymane na kolejne lata i możliwa będzie aktualizacja okresu referencyjnego dla przyznawania tego wsparcia.

Jak podkreśla resort rolnictwa, dyskusje dotyczyły m.in. spraw związanych z zieloną architekturą WPR, redystrybucją płatności, rezerwą kryzysową oraz wymiarem społecznym WPR. Rozbieżność stanowisk w tych obszarach między Radą a PE była w dalszym ciągu istotna.

Rozstrzygnięcia nadal wymagają w szczególności zagadnienia takie jak minimalny poziom wydatków na ekoschematy i ewentualne elastyczności w tym zakresie, minimalny poziom wydatków na cele środowiskowe w II filarze, w tym udział wydatków na ONW oraz finansowania dobrostanu zwierząt w realizacji tego limitu, niektóre normy dobrej kultury rolnej (DKR) (szczególnie normy DKR 4, 7, 8 i 9), a także wymiar społeczny WPR.

W zakresie rozporządzenia o finansowaniu WPR próba znalezienia kompromisu dotyczyła przede wszystkim rezerwy kryzysowej. W obszarze rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków rolnych brak porozumienia w ramach trilogu dotyczył głównie objęcia cukru interwencją publiczną (brak zgody KE i niektórych państw członkowskich) oraz proponowanego przez PE art. 188a (pozostałości pestycydów w przypadku produktów pochodzących z importu z krajów trzecich), na który nie zgadzają się Rada i KE, proponując uwzględnienie tej sprawy we wspólnych oświadczeniach.

W związku z tym przełożono dyskusję na kolejne posiedzenie Rady w czerwcu br.

W obradach brał udział Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Wspieramy prezydencję w jej dążeniu do kompromisu i mamy świadomość, że do ustalenia pozostało jeszcze wiele istotnych elementów reformy. Polska opowiada się za utrzymaniem transferu między filarami na poziomie przyjętym w ramach porozumienia w sprawie wieloletnich ram finansowych. Odrzucamy propozycje Parlamentu, które zmniejszają poziom transferu pomiędzy filarami WPR i ograniczają możliwości wykorzystania przetransferowanych środków. Rozumiemy potrzebę elastyczności względem Parlamentu w sprawie limitu wydatków na ekoschematy. Kluczowe jest dla nas zachowanie proponowanej przez Radę elastyczności wdrażania ekoschematów, tak, aby ograniczyć ryzyko niewykorzystania i utraty środków. Poziom limitu dla ekoschematów powinien być obliczany na podstawie alokacji przed przesunięciem środków z II filaru – mówił po spotkaniu minister Puda.

Na wniosek PE ministrowie powrócili do właściwego zaprojektowania rolnej rezerwy kryzysowej. Jest ona ważna dla rolnictwa wobec pojawiających się kryzysów.

– W tym względzie opowiadamy się za utrzymaniem podejścia wynikającego z porozumienia w sprawie wieloletnich ram finansowych – poinformował polski minister.

Parlament Europejski zaproponował konieczność uwzględnienia wymiaru społecznego w ramach WPR.

Polska, podobnie jak wiele innych państw członkowskich nie zaakceptowała propozycji Parlamentu dotyczącej powiązania części przepisów rozporządzenia o planach strategicznych z warunkami określonymi w Strategiach „Od pola do stołu” oraz strategii na rzecz bioróżnorodności. Propozycja ta zakładała m. in. uzależnienie procesu zatwierdzania i zmian Planu od realizacji tej strategii. Poważne wątpliwości budziła także propozycja włączenia realizacji strategii w proces rozliczania w ramach Nowego Modelu Wdrażania - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (20)

 • brzoza 2021-06-01 06:44:11
  to rolnik co ma parę hektarów , oddał dla krowiarza na tzw. gębę , a więc bierze dopłaty na siebie , paliwo do samochodu ma z zwrotem akcyzy , sam dorabia na czarno na budowie , ma kilkoro dzieci i 500 plusy oraz socjal i nawet darmowe obiady w szkole , cała rodzina jest ubezpieczona w KRUSIE i tak wygląda "'aktywny rolnik " .... śmiech na sali NIE TO NIE ŚMIECH NA SALI TYLKO DARMOWA NIENAWIŚĆ DO LUDZI. za to że ma tylko parę hektarów , ale i parę dzieci , że państwo promuje posiadanie dzieci , że ludzie na wsi nie muszą płacić akcyzy do paliwa , oraz dokładać do emerytur wypłacanych teraz z powodu nieopłacalności produkcji rolnej w związku z polityką UE. A ciekawe kto temu człowiekowi ten jad podał i w jakim celu.
  • Brzoza , Ty się dokształć 2021-06-01 13:52:51
   Brzoza , ty jesteś mądry ? To Unia jest winna , że produkcja rolna w Europie jest droższa niż uprawy i chów w Argentynie i Brazylii , a nawet w USA ? No opanuj się. System dopłat został ustalony w kilku celach ; pisałem już o tym wielokrotnie , a nawet kilku internautów dokształciło się. System dopłat jest przeznaczony dla konsumenta - za tę samą płacę tyle samo produktów, dla budżetu państwa - jak najmniejsza waloryzacja płac , emerytur i rent, dla banków - jak najmniejsza inflacja i zachowanie wartości kapitału, dla spokoju społecznego - by ludzie nie protestowali , nie palili opon itd. Brzoza ty się dokształć .
 • Jak zwał tak zwał. 2021-05-31 19:23:09
  Definicja aktywnego rolnika to rolnik co ma parę hektarów , oddał dla krowiarza na tzw. gębę , a więc bierze dopłaty na siebie , paliwo do samochodu ma z zwrotem akcyzy , sam dorabia na czarno na budowie , ma kilkoro dzieci i 500 plusy oraz socjal i nawet darmowe obiady w szkole , cała rodzina jest ubezpieczona w KRUSIE i tak wygląda "'aktywny rolnik " .... śmiech na sali .
  • Ha hah 2021-05-31 22:02:03
   No widzisz Krowiarz nie miał czasu się ożenić bo za bardzo śm........ i teraz biedak nie dostaje 500+ ☹️
   • Mieszkaniec wsi 2021-05-31 23:11:17
    Oni czy kawalerowie czy żonaci to i tak zajeżdżają oborą .
 • zadowolony 2021-05-31 19:05:46
  Długo czekałem na taką wspaniałą wiadomość , radość zagościła w mym sercu , nareszcie ktoś zauważył jaki potencjał drzemie w mniejszych gospodarstwach , .....moim zdaniem należy pójść o krok dalej i zakończyć definitywnie dotowanie gospodarstw rolnych powyżej 300 ha , one już dostały mnóstwo pieniędzy z unii zarówno w postaci dopłat do ziemi jak i dopłat do modernizacji , należy teraz największe środki przeznaczyć na gospodarstwa mniejsze i ekologiczne , a te duże niech same sobie radzą , one mają wysokie dochody oraz kapitał niezbędny do dalszego rozwoju . Niech żyje zielony ład !!!
  • Adam 2021-06-01 06:15:35
   Odwrotnie małe gospodarstwa powinny naturalnie się zamykać a nie sztucznie podtrzymywać. W dzisiejszym świecie gospodarstwa do 10 czy 20 ha jeśli nie zajmują się jakąś produkcją specjalistyczną to nie mają racji bytu ekonomicznego. Tylko scalanie gruntów, stwarzanie dużym i wydajniejszym gospodarstwom pozwoli na zapewnienie Polsce bezpieczeństwa żywnościowego i pozwoli zwiększyć eksport produkcji.
   • Bobik 2021-06-01 06:35:55
    Między 10 a 20 jest sporo różnicy matole.
   • brzoza 2021-06-01 06:49:41
    Jest jeden cel , żeby ktoś za 50 lat mógł w Polsce pracować i mówić po polsku. Po co nam super rolnictwo jak niema dzieci. Kogo ma ono karmić . Społeczeństwa które tu przyjdą mają inną kulturę i inne priorytety.
 • Rafał 94 2021-05-31 18:57:10
  Te wszystkie określenia : rolnik aktywny, prawdziwy rolnik, rolnik polski, to jedno wielkie ...Przecież człowiek wykształcony , majętny , pracowity nie będzie sobie ... zaprzątał głowy takimi tytułami . Nie ma czasu na głupoty.
 • dojna zmiana 2021-05-31 17:10:17
  Aktywni rolnicy to tylko Ci z Wiejskiej.
  • rolnik mierny 2021-05-31 18:59:52
   Mylisz się ; to jest suweren ; bida w chałupie , błoto i stary sprzęt na podwórku i pretensje do bogatszych . A dzieci w szkole na miernych .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.23.219.12
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.