PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dzierżawa obwodów łowieckich według nowych zasad

Dzierżawa obwodów łowieckich według nowych zasad fot. Michael Bieri z Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

Dzierżawa obwodów łowieckich uwzględni potrzeby zwalczania chorób zakaźnych zwierząt i odszkodowań dla rolników za wyrządzane szkody łowieckie.29 stycznia 2021 r. wejdzie w życie długo oczekiwane rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców, opublikowane 21 stycznia 2021 r.

Z powodu braku tego rozporządzenia cały czas zasady dzierżawy obwodów łowieckich regulowały uchwały organów Polskiego Związku Łowieckiego, chociaż już półtora roku temu ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt dodała do Prawa Łowieckiego przepis  zobowiązujący ministra właściwego do spraw środowiska do określenia, w drodze rozporządzenia, trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich.

Rozporządzenie określa procedury dzierżawy obwodów łowieckich, których obowiązujące umowy dzierżawy wygasają w związku z upływem terminu, na jaki zostały zawarte, jak również innych obwodów łowieckich – nowo utworzonych oraz przeznaczonych do wydzierżawienia w związku ze zmianą dotychczasowego dzierżawcy.

Przy wyborze dzierżawcy będzie brane pod uwagę m.in. realizowanie zadań przez koło łowieckie, realizacja rocznych planów łowieckich w zakresie odstrzału zwierzyny grubej - co podzielono na: z wyłączeniem dzików, odstrzału dzików oraz odstrzału drapieżników, co ma pomóc dodatkowo ocenić m.in. zaangażowanie dzierżawców obwodów łowieckich w walkę z wirusem afrykańskiego pomoru świń. „Kryterium dotyczące stosunku liczby przegranych postępowań sądowych w sprawach dotyczących wysokości wypłaconego odszkodowania za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę w stosunku do liczby wszystkich zgłoszonych szkód łowieckich ma na celu dokonanie oceny, czy dzierżawcy obwodów łowieckich w sposób prawidłowy i rzetelny dokonują czynności szacowania szkód łowieckich i wypłaty rolnikom należnych z tego tytułu odszkodowań, co ma przede wszystkim kluczowe znaczenie dla ochrony interesów rolników” – zapowiedziano też.

Więcej: Są zasady dzierżawy obwodów łowieckich

Rozporządzenie w załączniku.

Przypomnijmy, że Senat przygotował projekt nowelizacji Prawa łowieckiego, przewidujący możliwość otrzymywania odszkodowań przez posiadaczy „uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom, z wyłączeniem szkód wyrządzonych przy wykonywaniu polowania oraz szkód, które powstałyby niezależnie od wzniesienia urządzeń lub wykonania zabiegów, na które posiadacz uszkodzonych upraw lub płodów rolnych nie wyraził zgody".

Więcej: Jakie są odszkodowania za szkody łowieckie?

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (96)

 • Andrzej 1971 2021-02-04 23:07:02
  KAzimierz ,podaj do sądu gminę ,bo tak niebotyczne podatki płacicie że ledwo zipiecie, Jasiu i KAzimierz-półwiedza jest gorsza od niewiedzy. My nie potrzebujemy dopłat z EU. Bez nich ceny płodów rolnych się urealnią (będą wyższe o ok.30%) NAtomiast przez dopłaty są niższe ceny skupu produktów rolnych i dlatego taniej płacicie za żywność (o kilkadziesiąt %)
  • Jaś 2021-02-05 20:20:07
   Andrzej 1971, I czemu ten wpis służy, słowem żalisz się czy chwalisz, bo jakoś nic nie wnosi ?
 • kazimierz 2021-02-01 00:48:10
  rolniku ziemia nie jest twoją własnością według prawa ty ją tylko dzierżawisz. na 99 lat albo na wieczystą dzierżawę. Natomiast stawkę tenuty od koła łowieckiego ustalają twoi rodowici ziomkowie, pracownicy gmin a zatwierdzają ją Izby Rolnicze też twoi ziomkowie, Kwoty są takie a nie inne a ty byś chciał żeby ci płacili miliony? a może w danym roku żaden myśliwy nie przejdzie po twoim polu lub masz pole 4 km od lasu i nigdy szkód nie miałeś a w internecie anonimowo płaczesz i udajesz jaka ci się dzieje krzywda i chciałbyś pieniądze za nic. Nie na wszystkich polach występują szkody i nie po wszystkich polach przejdą myśliwi..... A może jesteś z farmy trolli opisanej kilka dni temu
  • Rolnik 2021-02-01 10:29:32
   Towarzyszu Kazimierzu, niech się towarzysz obudzi, mamy już inną epokę!!! Już za towarzysza I Sekretarza Edwarda Gierka rolnik mógł nabywać ziemię na własność. Jeszcze 20 lat temu każdy obywatel mógł przekształcić za darmo wieczystą dzierżawę w prawo własności. Dzisiaj można to zrobić za opłatą skarbową. Towarzyszu teraz 99,9% rolników jest właścicielem ziemi a nie wieczystym dzierżawcą. To towarzysz Kazimierz tu pisał o tym jak wielki wpływ na nas rolników mają pieniądze z dzierżawy obwodów łowieckich. Ja tylko zauważyłem, że to są znikome kwoty. Ja nie każę Towarzyszowi Kazimierzowi i jego kolegom płacić milionów. Przecież z tej waszej skromnej składki musi wystarczyć jeszcze na działanie koła łowieckiego (w tym na pokrycie szkód łowieckich) Niech sobie Towarzysz Kazimierz wyobrazi, że po moich uprawach nie jeździ żaden myśliwy. A wie Towarzysz dlaczego? Ponieważ żaden normalny, dobrze wychowany myśliwy nie wjedzie samochodem rolnikowi w uprawy!!! Prowadzę gospodarstwo już 20 lat i tylko raz miałem taki przypadek. Wystarczył jeden telefon do łowczego i nigdy więcej to się nie powtórzyło. Mam w rodzinie i wśród znajomych wielu myśliwych. Wszyscy zgodnie twierdzą, że tylko głupie ...uje jeżdżą rolnikom po uprawach. Takie zapijaczone mordy z czasów słusznie minionych... Na szczęście także wśród myśliwych następuje zmiana pokoleń i te stare komunistyczne nawyki odchodzą do lamusa... Darz bór Towarzyszu Kazimierzu.
 • 37 lat poluję 2021-01-31 10:52:45
  Gienek z Podlasia, poluję od 37 lat w całej Polsce i z mojego doświadczenia wiem że każde urządzenie łowieckie stawiane jest lub powinno być postawione za zgodą użytkownika terenu. Jeżeli ambony stoją na ścianie lasu to zarządcą lasu są Lasy Państwowe jeżeli łąka należy do rolnika to też należy wcześniej uzgodnić inaczej być nie może.
  • Gienek z Podlasia 2021-01-31 11:11:19
   Dziękuję za odpowiedź , tym niemniej ciągle mam wątpliwości , gdyż ambona stoi przy moim prywatnym lesie , więc czy koło łowieckie powinno mnie zapytać o zgodę czy nie ??? podobnie kiedyś stał paśnik w moim prywatnym lesie i nikt mnie o zgodę nie pytał .na jego postawienie. Obecnie już nie stoi , a ja bynajmniej nic przeciwko temu nie miałem , ale przyznaję ,, że mimo wszystko nikt mnie o nic nie pytał i uważam iż nie było to zbyt fer w stosunku do mnie właściciela lasu .
 • kazimierz 2021-01-31 10:02:54
  @seba, ziemia nie jest twoja tylko ją dzierżawisz i masz ją na wieczystą dzierżawę ale nie jesteś jej właścicielem, natomiast każde koło płaci podatek do każdej gminy na której ma pola łowieckie za prawo przejścia po twoim polu i prawnie myśliwy ma to zagwarantowane, zapytaj się w swojej gminie to ci potwierdzą. Z tych pieniędzy masz opłaconą szkołę pomoce naukowe dla twoich dzieci dopłatę do prądu lub pomoce szkolne. Kwotę ustalają twoi ziomkowie w gminie i zatwierdza ją izba rolnicza. Temat wałkowany od lat jeżeli tego nie wiedziałeś to już wiesz.
  • Gienek z Podlasia 2021-01-31 10:35:16
   Masz rację , ale wydaje się , że mimo wszystko dobre wychowanie i kultura nakazuje , aby nie deptać nadmiernie rolnikowi upraw , czy rozjeżdżać samochodami . To kwestia szacunku i poszanowania pracy rolnika , a nie przepisów prawa . I mam pytanie czy ambony lub paśniki można stawiać na ziemi rolnika bez zapytania rolnika o zgodę ???
  • Rolnik 2021-01-31 11:02:18
   Kazimierz nie rozróżniasz własności od wieczystej dzierżawy. Większość rolników jest właścicielem gruntów, forma wieczystej dzierżawy to już praktycznie historia. Na Twoim miejscu byłbym również ostrożny w ocenianiu wpływu czynszu dzierżawnego obwodów łowieckich na budżety gmin czy na jakość życia mieszkańców wsi. Skoro czynsz dzierżawny za hektar obwodu łowieckiego wynosi od 0,004 do 0,07 q żyta to są to śmieszne kwoty(zwłaszcza, że za lasy pieniądze wpływają do nadleśnictw)
  • Seba 2021-01-31 12:25:23
   Kazimierz weź nie rozśmieszaj mnie jak już Ktoś tu wspomniał groszowe te wasze podatki jakbyś nie wiedział to rolnik płaci podatek za grunt rolny i to są pieniadze co idą na te potrzeby gminy czy państwa . Myśliwy ma prawo przejść przez pole zgoda , a ma prawo przejechać czy dokarmiać lub zanęcisko robić ?? Pseudo myśliwi tylko szukają swoich praw w paragrafach a o obowiązkach to zapominają . Jak już tu jeden wypominał że zwierz to państwowy ale że on go może odstrzelić to nie przeszkadza ? Jak pisałem są prawa i obowiązki
   • Jaś 2021-02-01 10:46:07
    Za ta odstrzeloną zwierzynę dostajesz w zapłacie za szkody. Nie płacz.
   • Seba 2021-02-01 19:10:05
    Co ty bredzisz człowieku który to myśliwy dał kiedy coś od siebie . Jak mówiłem ja szanuję prawdziwych myśliwych co to oprócz tego że ustrzelą sobie zwierza to szkód nie narobią a i jak poproszę to przypilnują . Ale takich obiboków co to samochem by się po polu wozili a i pyskują że sam sobie pilnuj to trzeba gonić .
   • Jaś 2021-02-01 21:38:00
    Sebek, nie idź tą drogą . Zabłądziłeś albo odleciałeś. Wybierz, będzie ci łatwiej.
   • Seba 2021-02-01 21:49:38
    Ale po co piszesz Jaś to co myślisz o sobie ? Powiedz dałeś komuś swoją upolowaną zwierzynę ??
   • Jaś 2021-02-04 20:10:08
    Seba, tobie nie dzik się należy, ale ponowna edukacja w szkole podstawowej, ponieważ poziom wyrażenia tzw swoich poglądów sięgnął dna i zmierza w kierunku czwartego metra mułu.
   • Seba 2021-02-05 21:46:26
    Weź przeczytaj co piszesz Jasiu a potem się wypowiadaj ? Co ty polityk że jedno gadasz drugie robisz trzecie myślisz - a na koniec wszystko przektęcasz
 • ziutek 2021-01-30 20:51:48
  Nie jestem myśliwym ale wydaje mi się że wszystkiemu winny jest... Rząd, który powinien ustanowić przepisy aby wszystkie strony były zaspokojone. Zwierzyna należy do państwa i Rządu i za nią odpowiada, ale Rząd od dawna stosuje metodę spychologi przerzucając koszty całkowicie na myśliwych, których myśliwi już nie mogą sprostać. Rząd ma olbrzymie pieniądze na np rozbuchana administrację i dziesiątki tysięcy bezproduktywnych urzędników i milionowe dla nich premie itd. ale nie da rolnikom, wychodząc z założenia żę rolnik się sam wyżywi. Na tym przykładzie widać od lat że w tym temacie rządzący rolników mają w,..... 4 litery i niech rolnicy nie liczą że coś ugrają, sami muszą się dogadać z myśliwymi a nie iść z nimi na wojnę. Co dało rolnikom że obrzucają błotem myśliwych im więcej ich wyzywają tym,..... mają coraz gorzej. Rolnicy są warstwą najniżej wykształconą i skłóconą ze sobą, nie ma i nie będzie jedności między nimi dlatego Rząd ich ignoruje i tylko poklepuje po plecach nic dalej nie robiąc.
  • Jaś 2021-01-30 21:20:59
   Prawda i tylko prawda. Brawo.
  • Seba 2021-01-30 21:55:46
   Początek prawda druga część bzdury . Państwo powinno zająć się łowiectwem ale właśnie dużo myśliwych ma znajomości w rządzie ... nie ma co się łudzić tzw elity myśliwych mają większy wpływ na ustawy niż chłop ... Koło łowieckie odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierza , ale że nie ma żadnej kontroli nad nimi to robią co chcą . Jak są małe szkody to rolnik odpuszcza bo jak wiadomo sprawy sądowe długo trwają i dużo zachodu co jest na rękę myśliwym. Ale gdy są znaczne sprawa idzie do sądu i często koło ma wypłacić odszkodowanie a nie parę groszy . Wtedy im to nie rękę -myśliwym , gdyby szkody szacował ktoś niezależny a do tego była możliwość odwołania do np powiatu wszystko by wyglądało jak należy. Nierozumiem toku rozumowania myśliwych co niektórych . Jak coś dzierżawiąto zarządzają tym i mają o to dbać a nie żale że zwierz państwowy a nie ich to nie ich wina że szkody robią . Rolnik jak pole dzierżawi (nie tylko od os prywatnej ale i państwową można ) to sam bierze odpowiedzialność za to co zbierze, nie żali się jak coś nie tak że ziemia kogoś czy państwowa bo sam niedopilnował- jego wina a nie ziemi
   • oj seba, oj seba 2021-01-30 23:17:08
    w pierwszej części trochę prawdy, resztę jak zauważono wyżej głupiś
   • Seba 2021-01-31 07:42:24
    O Jasiu nicki zmieniasz za często , jakieś zaburzenia osobowości 😃😩 Ja wiem że Ci nie pasuje bo tylko chciałbyś brać bez wysiłku- żadnej pracy.
   • Jaś 2021-02-01 17:36:43
    Seba, byłem i jestem tutaj Jaś. Tylko takie ludzie, twojego pokroju tak się zachowują. Cały Seba i Grazia ze Sosnowca.
   • Seba 2021-02-01 19:02:30
    O wiem że jesteś Jasiu oraz oj Seba
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.210.12.229
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.