- Chcemy, by administracja polska stała się usługodawcą, żeby była jak najbliżej obywatela - podkreślił Trzaskowski podczas konferencji prasowej. Minister zaznaczył, że w obszarze administracji są trzy rzeczy, które chce jak najszybciej doprowadzić do końca.

- Po pierwsze kwestia funduszu sołeckiego. To jest rodzaj budżetu partycypacyjnego. Chcemy, by to ludzie podejmowali decyzje, jakie są ich potrzeby, i żeby te decyzje były podejmowane jak najbliżej ich, czyli w gminach, dlatego proponujemy reformę funduszu sołeckiego - powiedział szef MAC. Wyjaśnił, że chodzi mu o to, by większa część pieniędzy za przeróżnego rodzaju przedsięwzięcia była zwracana gminom i żeby coraz więcej gmin mogło z tego typu okazji korzystać. Mówił, że chodzi o takie zadania jak np. budowanie placów zabaw czy zakup sprzętu do odśnieżania.

Druga kwestia - jak poinformował Trzaskowski - to kwestia ustawy samorządowej. - Chcemy zaproponować coś bardzo prostego i pragmatycznego, nie mniej jednak reformę, która może doprowadzić do oszczędności bardzo dużych pieniędzy - powiedział. Wyjaśnił, że chodzi o uelastycznienie współpracy samorządów, tak by mogły się łączyć, by wspólnie wykonywać pewne usługi. Jak mówił chodzi np. o wspólne organizowanie w obszarach metropolitalnych transportu publicznego czy organizowanie sieci szerokopasmowych.

- Tego typu reforma może doprowadzić do kilkuset milionów złotych oszczędności - ocenił. Podkreślił, że chodzi także o oddanie decyzji o tym, jak samorządy mają współpracować samym samorządom, a nie podejmować decyzje ponad ich głowami.

Trzecia zmiana ma dotyczyć zbiórek publicznych. - Ustawa, która do tej pory obowiązuje, jest z 1933 r. Ona tak naprawdę doprowadza do sytuacji, w której to urzędnik decyduje, czy jakaś zbiórka publiczna może być przeprowadzona czy nie. (...) Chodzi o to, by to obywatele decydowali, na jaki cel chcą wydawać pieniądze, a co więcej dzięki portalowi internetowemu będzie pełna przejrzystość, w jaki sposób te pieniądze są wydawane i w jakim tempie - powiedział Trzaskowski.

Zapowiedział, że będą też prowadzone prace mające prowadzić do zakończenia rozmów z Kościołami nt. Funduszu Kościelnego