Jak informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), holenderski resort rolnictwa zaproponował, by od września 2018 r. zaczął obowiązywać zakaz przycinania dziobów u kur niosek. Takie czynności mają zapobiegać wydziobywaniu piór i kanibalizmowi u drobiu. Według tamtejszego ministerstwa stopniowe odchodzenie od tych praktyk zdopinguje producentów do tego, aby opracowali inne metody zapobiegania kaleczeniu się kur.

Resort rolnictwa zapowiedział, że od 2015 r. będzie się odchodzić od innych podobnych zabiegów stosowanych u drobiu, m.in. usuwania ostróg. Holenderskie władze będą apelowały o wprowadzenie podobnych zakazów na szczeblu unijnym.

Z kolei holenderscy producenci trzody chlewnej chcą zrezygnować z zabiegów obcinania ogonów u świń i opracować metody, które zapobiegną obgryzaniu ich przez te zwierzęta. Inicjatywę tę wspierają instytucje naukowe i organizacje obrońców praw zwierząt. Od 2015 r. Holandia planuje także wprowadzenie zakazu kastracji knurów. Działanie to jest następstwem unijnej inicjatywy w tej sprawie.