PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ile jeszcze państwo dołoży do Bielmleku?

Ile jeszcze państwo dołoży do Bielmleku?
Kto korzysta na zapłacie przez budżet państwa zaległości za Bielmlek ? fot. czytelnik Farmera

I czy jeszcze ktoś skorzysta na możliwości uzyskania od państwa zapłaty za odstawione produkty, jeśli zakupujący je nie zapłacił i ogłosił upadłość?ARiMR wciąż oblicza, na jakie kwoty i tytułem jakich należności odebrała do 15 sierpnia wnioski od rolników poszkodowanych przez spółdzielnie mleczarskie.

Więcej:

Pieniądze na mleczarnie popłyną z budżetu?

Tymczasem jak dowiadujemy się u syndyka Bielmleku, są rolnicy, którzy wycofali swoje roszczenia wobec spółdzielni, licząc na ich pokrycie przez budżet państwa.

Syndyk, który wysyłał rolnikom wezwania do uzupełnienia udziałów, jest przeświadczony, że należność z tego tytułu to 50 tys. zł od rolnika. Wprawdzie sąd nie rozstrzygnął jeszcze kwestii wysokości udziałów, ale syndyk podaje, że „udziały członkowskie w kwocie 50000 zł  są wpisane w obowiązującym statucie spółdzielni  złożonym w KRS. (Spółdzielnia w czerwcu 2018 r. podniosła udział z 50 tys. zł do 100 tys. zł, zaś w październiku 2019 r. obniżyła z powrotem do 50 tys. zł)”.

Jak dodaje syndyk, dotychczas nie został ani wezwany do sprawy, ani powiadomiony o terminie.

To ciekawe, bo informowano, że właśnie niepowiadomienie syndyka o terminie planowanej rozprawy stało się podstawą do odroczenia wydania wyroku w sprawie wysokości udziałów.

Pytany, ilu rolników i na jakie kwoty uzupełniło udziały po wezwaniu przez syndyka, na jakiej podstawie prawnej otrzymają teraz ich zwrot i czy zwrot udziałów otrzymają też rolnicy, którzy uiścili udziały wcześniej – i od kiedy? – syndyk wyjaśnia:

„Dobrowolnie na wezwanie syndyka wpłaciło 3 rolników łączną kwotę 6483,62 zł. Rolnicy, jeśli chcieli, mogli się zwracać do ARiMR o zwrot. Jednakże przyznanie pomocy uzależnione jest od decyzji kierownika biura powiatowego Agencji.”

Syndyk podaje też, że „Rolnicy którzy wpłacili kwoty uzupełnienia udziałów mogli się ubiegać o ich zwrot”.

Nie podaje jednak podstawy prawnej do takiego działania.

A czy były przypadki ponownego naliczenia rolnikom zaległej należności za mleko, wcześniej rozliczone przez syndyka w ramach zaliczenia długu tytułem udziałów? Ilu rolników i na jakie kwoty to dotyczyło?

„19 rolników, którzy przy pierwotnym zgłoszeniu wierzytelności  złożyli wnioski o potrącenie  ich wierzytelności z tyt. dostawy za mleko z wierzytelnościami  spółdzielni  z tyt. niewpłaconej części udziałów na kwotę 274 802 zł, w późniejszym terminie złożyli oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli (potrącenie) złożonego pod wpływem błędu” – podaje syndyk.

 

Majątek Bielmleku wciąż nieznany

Wciąż nie jest rozstrzygnięta też kwestia wyceny majątku Bielmleku.

Jak podaje syndyk, „wycena majątku masy upadłości Bielmlek S.M. opiewa na łączną kwotę 150.112.900 zł. Jeden z wierzycieli złożył zarzuty na opis i oszacowanie majątku.”

„Zarzuty zostały przekazane biegłym sądowym. Biegli w odpowiedzi na zarzuty  podtrzymali swoje stanowisko co do opisu i oszacowania. Syndyk złożył odpowiedzi biegłych Sędziemu komisarzowi” – podaje syndyk.

Syndyk nie odpowiedział na inne nasze pytania dotyczące majątku Bielmleku – odsyłając do zarządu. Zarząd już wcześniej jednak nie odpowiedział na nasze pytania.

Zatem bez odpowiedzi pozostają kwestie dotyczące wyceny majątku Bielmleku – zastrzeżenia biegłych podobno ich nie dotyczyły. A pytaliśmy – wraz z rolnikami zainteresowanymi rozstrzygnięciem kwestii wyceny majątku Bielmleku: „Jaką wartość ma majątek sprzedany w ostatnich 7 latach, należący wcześniej do Bielmleku, w szczególności:

- czy uwzględniono wpływy za działki przeznaczone do sprzedaży, zgodnie z uchwałą nr 6/18 Zwyczajnego Zebrania Przedstawicieli członków z 26 czerwca 2018 roku,

- za ile spółdzielnia odsprzedała domki, które wybudowała na swoim terenie jako hotele pracownicze

- za ile i kiedy spółdzielnia sprzedała część majątku należącego teraz do firmy produkującej znicze

- za ile powstała stacja paliw, po co została wybudowana, czy i kiedy została otwarta i czyją jest teraz własnością

- ile kosztowała i czy jest uruchomiona proszkarnia

- czy ktokolwiek – i kto – zgodnie ze statutem ma i miał prawo zakładania firm i spółdzielni na terenie spółdzielni Bielmlek i pod jej adresem, kiedy i ile takich firm powstało i jak są powiązane z majątkiem spółdzielni

- czy rozliczono inwestycje czynione z Bielmleku na rzecz firm innych niż związane z mleczarstwem, np. poręczenie kredytu PW Sawiccy; czy ten kredyt został spłacony i przez kogo

- czym jest Bielmlek spółka z oo i jak jej działanie jest powiązane ze Spółdzielnią Mleczarską Bielmlek?”

Czy ktoś znajdzie odpowiedź na te pytania, dotyczące przecież kondycji finansowej upadłego Bielmleku?

 

Kto skorzysta na rozporządzeniu?

ARiMR wciąż wprowadza do systemu zgłoszone wnioski o pomoc z budżetu państwa. Niestety wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Rolnictwa, przygotowując projekt rozporządzenia pozwalającego spłacać długi spółdzielni mleczarskich, nie znało potrzeb w tym zakresie. Od 30 lipca czekamy na odpowiedź na pytania: ile spółdzielni mleczarskich nie zapłaciło w 2019 i 2020 roku rolnikom za mleko i upadło? W ilu spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych rolnicy nie uzupełnili udziałów? Czy przygotowany projekt: "RM-06110-120-21 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" dotyczy tylko Bielmleku? Jakie zaległości ma Bielmlek w zapłacie za mleko i ile brakuje tam udziałów (i do jakiej kwoty, czy sądy ustaliły w końcu wysokość udziałów)? Czy państwo spłaci też kredyty, na które MRiRW udzieliło gwarancji? Na jakim etapie są postępowania prokuratorskie wszczęte w związku z tymi gwarancjami?

Tu też nie ma odpowiedzi. A przecież problem niepłacenia za odstawione przez rolników produkty nie dotyczy tylko mleczarni. Trzeba więc postawić jeszcze jedno pytanie: jakim kluczem posłużono się, dobierając właśnie tak zasady udzielania pomocy? Tylko kto na nie odpowie?Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Sławek 2021-09-02 12:48:05
  Dlaczego z budżetu państwa dokłada się do fikcji spółdzielni?
 • Rolnik 2021-08-29 09:26:05
  A co myślicie,że rada nadzorcza w Osm Koło jest inna??? To papierowa rada.Dostawcy uciekają na potęgę do innych mleczarni.( niektórzy muszą bo za dużo powiedzieli co myślą i mleko nie trzymało parametrów,a po przejściu do innej jest ok) to dopiero jest dziadostwo że z pracy kilku pokoleń rolników aktualna elita mleczarni robi swój prywatny folwark. Już nie wspomnę o niewiarygodnym populizmie który wspiera jeden z redaktorów naczelnych gazety rolniczej( drogi Panie rozumiem że wasza zażyła znajomość procentuje,ale wspieranie tego co się dzieje w osm koło robi z Pana gorszego od tych co to robią,niech Pan już przestanie nawijać rolnikom makaron na uszy) . Prawda jest tylko jedna - dzienny skup w mleczarni ostro spadł,rolnicy odchodzą,na teren wjechały inne mleczarnie- które płacą inne a Pan mówi że spółdzielnia ma się dobrze? Nie zastraszajcie ludzi i dopuśćcie prawdziwych ludzi żyjących z mleka do władzy i będzie na pewno lepiej. Dzisiejsza rada odrzuciła dwókadencyjność rady gwarantując sobie gozywocie w radzie.
 • Cezary 2021-08-28 00:04:12
  Ale z tego BYLEGO SENATORA I PREZESA BIELMLEKU to cwaniak i przekret najpierw postawił na terenie nieruchomości domki - hotele a później je sobie za grosze sprzedał sobie i córce. A gdzie była zgoda członków zebrań rejonowych i walnego zebrania członków. Kto to kontrolował i rozliczał za ostatnie lata KTO? Przecież to był prywatny folwark Prezesa i Senatora o podłożu działalności grupy przestępczej.
  • max 2021-08-28 08:38:15
   przeciez on jest z PIS to jego kontrolowała własna partia,czyli sam siebie kontrolował.jeszcze ile kasy spółdzielni dołozył do koscioła co stoi posąsiedzku mleczarni,teraz niech kosciół dołozy dla rolników!!!!!!!!!
 • masza 2021-08-26 18:30:46
  a dlaczego nikt za tyłek niewezmie prezesa bielmleku byłego senatora PIS i ludzi którzy do tego doprowadzili????!!!!!!zeby pan prezes był z innej opcji politycznej to by juz była afera na cała polske,a ze jest z PIS to jest chroniony!!!!!
  • Tosiek 2021-08-28 19:17:48
   Nikt nie weźmie bo są purpurowi.
 • Chłop 2021-08-26 17:15:15
  Rząd przeznaczył 70 milionów na koła gospodyń na pomoc rolnikom 10 milionów. Sama mleczarnia Ozorków bodajże zalega rolnikom na kwotę 8 milionów a Bielmlek jest kilkukrotnie większy . Czyli mamy dwie możliwości albo na 5 rolników jednemu dajemy pomoc a pozostałym 4 dajemy figę , albo jak dajemy wszystkim rolnikom , to co najwyżej to po 20 procent tego co im mleczarnia wisi. Jeśli rolnik otrzyma 20 procent i teraz uwzględnimy koszty procesowe które nierzadko poniósł i weźmiemy pod uwagę inflację od 2019 roku , to tak bym powiedział że tak średnio to wygląda

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.234.211.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.