Zgodnie z informacją przekazaną na dzisiejszej konferencji prasowej w resorcie rolnictwa - rząd jest przygotowany na skupienie i zmagazynowanie kilku milionów ton zbóż w ramach planowanego interwencyjnego skupu.

Plan skupu ma być ogłoszony w najbliższy wtorek. 

- Najpierw zostanie przedstawiony Radzie Ministrów do akceptacji i mam nadzieję, że ta akceptacja nastąpi - poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Jak dodał, aktualnie jeszcze trwają prace nad systemem finansowania tego planu, rodzajami skupu i możliwym do zaoferowania poziomem cen za zboże.

- Chciałbym zapewnić, że rolnicy którzy będą chcieli sprzedać zboże po żniwach czy w czasie żniw nie będą mieli z tym problemów - zapewnił minister Kowalczyk podczas konferencji.

Zachęcił przy tym rolników, aby ci którzy mają możliwości przechowalnicze decydowali się na dłuższe przechowywanie zbóż, bo w drugim półroczu ziarno na pewno nie będzie tańsze, a będzie wręcz poszukiwane.

Minister zapewnił też, że rząd będzie w pierwszej kolejności starał się zapewnić możliwość sprzedaży zbóż rolnikom w woj. lubelskim i podkarpackim.