PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak będą wspierani rolnicy, którzy będą musieli zrezygnować z chowu klatkowego?

Jak będą wspierani rolnicy, którzy będą musieli zrezygnować z chowu klatkowego?
Poprawa dobrostanu zwierząt znalazła się na celowniku KE, fot. Ł.Ch., farmer.pl

Jak wiadomo, KE pozytywnie odpowiedziała na europejską inicjatywę obywatelską „End the Cage Age” (Zakończmy epokę klatek). Jaka jest moc prawna tych deklaracji dla Polski? Jakie będzie dalsze postępowanie naszego kraju w tej kwestii? Czy polski Plan Strategiczny dla nowej WPR przewiduje wsparcie dla rolników, którzy zostaną zmuszeni do odejścia od chowu klatkowego?W ostatnim dniu czerwca br. Komisja Europejska postanowiła pozytywnie odpowiedzieć na europejską inicjatywę obywatelską „End the Cage Age” (Zakończmy epokę klatek).

W związku z tym, Redakcja farmer.pl skierowała do resortu rolnictwa pytania:

1. Jaka jest moc prawna tych deklaracji KE dla Polski? Jakie będzie dalsze postępowanie naszego kraju w tej kwestii?

2. Jak – biorąc pod uwagę ww. decyzję KE - resort rolnictwa widzi dalszą perspektywę produkcji zwierzęcej w Polsce i ewentualną konieczność dostosowania się do nowych wymogów? 

3. Czy Plan Strategiczny dla nowej WPR przewiduje wsparcie dla rolników którzy będą chcieli poprawić dobrostan zwierząt konkretnie poprzez właśnie odejście od chowu klatkowego? 

Poniżej odpowiedź, jaką Redakcja uzyskała z Biura Prasowego MRiRW:

- Podczas wczorajszego posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli, na wniosek Komisji Europejskiej oraz kilku państw członkowskich, zostały omówione kwestie związane z dobrostanem zwierząt. Komisja Europejska przedstawiła Komunikat w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Skończmy z chowem klatkowym”. W dniu 30 czerwca br. Komisja Europejska wydała komunikat, w którym pozytywnie odniosła się do tej inicjatywy obywatelskiej i zobowiązała się przedstawić do końca 2023 r. propozycje legislacyjne w sprawie stopniowego znoszenia i ostatecznie zakazu stosowania systemów klatkowych od 2027 r.

Na wniosek Austrii ministrowie debatowali także o poprawie dobrostanu zwierząt w hodowli indyków zgodnie ze strategią „Od pola do stołu ”, a na wniosek Niemiec i Francji na temat zakazu systematycznego zabijania samców piskląt w sektorze kur niosek.

Zdaniem Polski dobrostan zwierząt jest obecnie tematem wzbudzającym duże zainteresowanie społeczne, czego wyrazem jest także omawiana europejska inicjatywa obywatelska. Należy także pamiętać, że wszelkie zmiany legislacyjne związane z poruszanymi dziś zagadnieniami będą wyzwaniem dla rolników utrzymujących zwierzęta gospodarskie. Zmiany te będą musiały pogodzić ideę poprawy dobrostanu zwierząt z kwestiami opłacalności prowadzenia produkcji zwierzęcej w Unii Europejskiej, ekonomii i zasad konkurencyjności na rynku wewnętrznym. W ocenie Polski propozycje przyszłych regulacji dotyczących dobrostanu zwierząt muszą opierać się na najnowszych badaniach naukowych i doświadczeniach państw członkowskich. Jednocześnie muszą uwzględniać warunki ekonomiczne prowadzenia takiej produkcji i jej opłacalność.

W odniesieniu do projektowanego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023 – 2027 należy podkreślić, że przewiduje się m.in. wsparcie dla rolników, którzy chcą zwiększać zorientowanie na rynek i konkurencyjność gospodarstwa. Pomoc w formie refundacji określonej części kosztów (Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacje) miałaby być skierowania do rolników posiadających gospodarstwa o wielkości ekonomicznej wynoszącej, co najmniej 25 tys. euro (określona będzie również górna granica wielkości ekonomicznej gospodarstwa) i powierzchni użytków rolnych nie przekraczającej 300 ha.

Pomoc ta, zgodnie z projektem PS WPR, mogłaby dotyczyć wyłącznie wsparcia:
a) budowy lub modernizacji budynków lub budowli służących do produkcji zwierzęcej, albo
b) operacji w gospodarstwach prowadzących produkcję ekologiczną.

Inwestycja objęta dofinansowaniem musiałyby doprowadzić do wzrostu wartości dodanej brutto (GVA) w gospodarstwie, w szczególności w wyniku racjonalizacji technologii produkcji lub wprowadzenia innowacji, zmiany profilu produkcji, poprawy jakości produkcji lub zwiększenia wartości dodanej produktu, co najmniej o 10% w odniesieniu do roku bazowego w okresie 5 lat od dnia przyznania pomocy.

Zakłada się, że pomoc mogłaby polegać na refundacji 40% kosztów operacji kwalifikujących się do wsparcia (w określonych przypadkach podwyższony poziom dofinansowania). Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi na gospodarstwo w okresie realizacji planu nie mogłaby przekroczyć: 200 000 zł w przypadku inwestycji innych niż budowlane i 1 mln zł, w przypadku inwestycji budowlanych.

W ramach tej projektowanej interwencji, przewiduje się wsparcie w zakresie chowu drobiu jeżeli produkcja jest ekologiczna, albo operacja będzie polegała na zmianie sposobu chowu z konwencjonalnego na ekologiczny. A zatem producent drobiu, który spełniłby warunki przyznania pomocy w tej interwencji, mógłby otrzymać wsparcie w zakresie budowy lub modernizacji budynków lub budowli służących do produkcji drobiu w przypadku zmiany systemu utrzymania drobiu z klatkowego na ekologiczny.

W chwili obecnej, nie przewiduje się wsparcia w zakresie zwierząt futerkowych, z wyjątkiem królika utrzymywanego w celu produkcji surowca mięsnego.

W związku z ograniczonymi unijnymi środkami budżetowymi na inwestycje, w tym w ramach proponowanej interwencji „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” (dotacje), planuje się równoległe wdrażanie uzupełniającej interwencji „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” (instrumenty finansowe).

Obecnie celem projektowanej interwencji „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” (instrumenty finansowe), jest zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjności gospodarstw poprzez: a) racjonalizację technologii produkcji, b) wprowadzenie nowoczesnych, w tym cyfrowych, technologii lub innowacji, c) zmianę profilu produkcji, d) poprawę jakości produkcji, e) zwiększenie wartości dodanej produktu.

Natomiast, w projekcie interwencji „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu", zakres obejmuje cześć inwestycji mających na celu poprawę warunków utrzymania zwierząt, np. poprzez budowę wiat dla zwierząt (konstrukcje pozwalające ochronić zwierzęta przed warunkami atmosferycznymi), wodopoje, instalacje związane z wentylacją lub obniżające temperaturę w budynkach inwentarskich itp., niemniej zakłada się, że realizacja tej interwencji będzie przede wszystkim przyczyniać się do ochrony zasobów naturalnych oraz ograniczenia presji rolnictwa na środowisko naturalne zaś wsparcie inwestycyjne pozwoli na dostosowanie prowadzonej przez gospodarstwa rolne produkcji do obserwowanych zmian klimatu w celu minimalizowania negatywnych skutków tych zmian.

Ponadto, w opracowywanym Planie Strategicznym rozważa się kontynuację wsparcia w zakresie, tzw. podwyższonego dobrostanu zwierząt, które to zapoczątkowane zostało w 2020 r. w ramach PROW 2014-2020. Wsparcie podwyższonego dobrostanu zwierząt w ramach nowej perspektywy finansowej, obejmowałoby poza dotychczasowymi gatunkami (świnie, krowy, owce), także nowe grupy zwierząt w tym m.in. kury nioski.

Podsumowując, w chwili obecnej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w PS WPR, nie przewiduje odrębnej interwencji dedykowanej wyłącznie „zakazowi chowu klatkowego”, czy też interwencji w zakresie inwestycji poprawiających dobrostan w zakresie zmiany sposobu utrzymania zwierząt. Należy jednak podkreślić, że ciągle trwa dyskusja na poziomie instytucji UE w zakresie ostatecznego kształtu zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej.

Ponadto w najbliższych tygodniach resort rolnictwa planuje opublikowanie drugiej wersji PS WPR oraz rozpocznie kolejny etap konsultacji społecznych - poinformowała Redakcję farmer.pl Małgorzata Książyk, Dyrektor Departamentu Informacji i Komunikacji w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • !!!!!!!! 2021-07-22 20:30:50
  Czas opuścić ten eurokołchoz!!!
  • brzoza 2021-07-26 21:40:22
   Nie opuścić tylko go przejąć. Do odważnych świat należy. Pod pretekstem tęczy i ekologi biznes robią Niemcy i Francja . Można z poparciem Włoch , Austri i Hiszpani ograniczyć biznesy Niemiec i samemu więcej skorzystać. Jak nie weźmiesz to nie będziesz miał.
 • brzoza 2021-07-21 21:57:19
  Rolnik zmienił pakiety ale miał zachować niepogorszone warunki dla 70ha , na 1,8 ha źle doczytał i wybrał zły pakiet , pani w ARIMR zamiast go poinformować to czekał pół roku i wstrzymała mu cały prow na 70 ha miał w plecy 45tyś . Tu będzie podobnie rolnik właduje kupę kasy a ARIMR sprawdzi czy jakieś wydumane warunki się polepszyły jak nie to mu nic nie zwrócą. A z drugiej strony jakim prawem ktoś nam zabrania prowadzić gospodarstwa rolne , każe odłogować 4% ornej i nic za to nie daje , tylko zwraca poniesione niepotrzebnie koszty pod przykrywką ochrony przyrody. Trzeba w tej UE przejąć władze bo stoczy się bezpowrotnie w bagno głupoty.
 • Rolnik z łódzkiego 2021-07-21 12:52:29
  Czyli w nowej WPR zostanie obniżony podstawowy poziom dofinasowania z 50% do 40%. BRAWO WY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.177.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.