PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak teraz będziemy chronić zwierzęta?

Jak teraz będziemy chronić zwierzęta?
fot. Sasa Begovic z Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

Sejm dziś w nocy uchwalił ustawę o ochronie zwierząt. Prace nad dwoma projektami przeprowadzono w ekspresowym tempie, a wynik tych prac niewiele różni się od projektu PiS.Jak już informowaliśmy, projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt trafił do Sejmu 11 września 2020 roku.

Więcej o projekcie:

Ustawa „prozwierzęca” czy „proorganizacyjna”?

Jego rozpatrywanie – podjęte przez Sejm bezzwłocznie – połączono z rozpatrywaniem złożonego w grudniu 2019 roku projektu, który dotyczył przede wszystkim wprowadzenia świadczenia dla zwierząt wycofanych ze służby.

Więcej o tym projekcie: „Zwierzęta wycofane ze służby” z dożywotnią dotacją?

Rozpatrywane wspólnie projekty przyjęto – odbywając wszystkie trzy czytania na jednym dwudniowy posiedzeniu Sejmu – 18 września, podczas nocnych głosowań, kończących drugi dzień obrad, rozpoczęty 17 września.

Uchwalona ustawa w zasadzie przyjmuje wszystkie założenia projektów. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Do projektów zgłoszono 50 poprawek (m.in. poseł Braun domagał się np., aby Rada do spraw zwierząt działała na koszt swoich członków, a także, aby nowe przepisy weszły 30 lat od dnia ogłoszenia).

Po całonocnych pracach nad projektami, toczonych w KRiRW, poseł Marek Suski informował, że przyjęto „większość zapisów pierwotnej ustawy, która została przyjęta za podstawę tworzonych praw, czyli tej zgłoszonej przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Uzupełniliśmy ustawę o element nazwany kolokwialnie emeryturą dla zwierząt, które służą państwu.”

Ostatecznie przyjęto:

1.       W kwestii odbierania zwierząt: „W przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu, organizacja pozarządowa wpisana na listę, o której mowa w art. 34e ust. 1 (tj. prowadzoną przez ministra administracji - dop. MP-K), w asyście policjanta, strażnika gminnego lub lekarza weterynarii, odbiera mu zwierzę, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w celu podjęcia decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia. W razie stwierdzenia przez policjanta, strażnika gminnego lub lekarza weterynarii braku zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia, odstępuje się od odebrania zwierzęcia”. Dodano też, że podobnie może zadziałać „każdy”: „Każdy, w przypadku, gdy działanie lub zaniechanie właściciela bezpośrednio zagraża życiu lub zdrowiu zwierzęcia, może, po uprzednim telefonicznym zawiadomieniu Policji lub straży gminnej, odebrać zwierzę właścicielowi. Zwierzę niezwłocznie przekazuje się Policji lub straży gminnej. O zabraniu zwierzęcia Policja lub straż gminna niezwłocznie zawiadamia wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w celu podjęcia decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia”. Jak dopisano, „kosztami udziału lekarza weterynarii, transportu, utrzymania i koniecznego leczenia zwierzęcia obciąża się jego dotychczasowego właściciela lub opiekuna”. W przypadkach,  kiedy interwencja była nieuzasadniona, koszty te ma pokryć organizacja.

2.       Na uwięzi zwierzęta domowe wolno trzymać nie dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, zabronione jest używanie łańcuchów i metalowej obroży, w tym kolczatki. Uwięź ma mieć długość minimalną 6m, trzeba zapewnić zwierzęciu korzystanie z wybiegu o powierzchni co najmniej 20 m2 powierzchni. Trzymanie zwierząt w kojcu jest dozwolone, pod warunkiem zapewnienia zwierzęciu odpowiedniej powierzchni, zależnej od jego wysokości w kłębie (od 9 do 15 m kw., na kolejne zwierzę w kojcu dodatkowa połowa powierzchni).

3.       Schroniska poprowadzą gminy lub organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, które nie działają w celu osiągnięcia zysku i posiadają status organizacji pożytku publicznego.

4.       Zabrania się chowu lub hodowli zwierząt futerkowych, z wyjątkiem królika, w celach komercyjnych, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Podmiotom objętym zakazem przysługuje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych.

5.       Dopuszcza się wystawy i pokazy zwierząt polegające wyłącznie na prezentowaniu cech danej rasy zwierząt. Sposób organizacji wystaw i pokazów zwierząt nie może zagrażać życiu i zdrowiu zwierząt ani powodować cierpienia.

6.       Zabronione jest wykorzystywanie w celach widowiskowych zwierząt wolno żyjących. Tresura zwierząt do celów widowiskowych, specjalnych i obronnych nie może być prowadzona w sposób powodujący ich cierpienie. Podmiotom przekazującym zwierzęta dotychczas wykorzystywane do celów rozrywkowych i widowiskowych, przetrzymywanych, hodowanych i prezentowanych w cyrkach lub bazach cyrkowych, przysługuje prawo do odszkodowania za poniesioną szkodę.

7.       Minister właściwy do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw kultury określi, w drodze rozporządzenia, minimalne warunki utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt wykorzystywanych do celów filmowych, sportowych i specjalnych, mając na względzie zapewnienie im właściwej opieki. Opiekunowi zwierzęcia wykorzystywanego do celów specjalnych, które zostało wycofane ze służby, przysługuje miesięczne świadczenie na jego utrzymanie, wypłacane do czasu zgonu tego zwierzęcia. Wysokość świadczenia w drodze rozporządzenia określi Rada Ministrów.

8.       Wymogów określonych w ust. 1 i 3 (tj. uśmiercanie tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości) nie stosuje się przy poddawaniu zwierząt szczególnym sposobom uboju, przewidzianym przez obrządki religijne związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej funkcjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na potrzeby wyłącznie ich członków, przy czym nie zezwala się na stosowanie systemów krępujących bydło przez umieszczenie w odwrotnym położeniu lub w dowolnym innym nienaturalnym położeniu. Minister właściwy do spraw rolnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia:

1) kwalifikacje osób uprawnionych do uboju bez ogłuszania,

2) warunki wyładunku, przemieszczania, przetrzymywania, unieruchamiania w celu dokonania uboju bez ogłuszania,

3) warunki i metody uboju bez ogłuszania stosownie do gatunku,

4) warunki nadzoru oraz określania maksymalnych potrzeb członków związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej funkcjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – mając na względzie zapewnienie humanitarnego traktowania zwierząt podczas uboju bez ogłuszania oraz zaspokojenie potrzeb własnych wyłącznie członków związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej funkcjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podmiotom wykonującym działalność gospodarczą w zakresie uboju zwierząt dokonywanego w szczególny sposób przewidziany przez obrządki religijne związków wyznaniowych przysługuje rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

9.       Tworzy się „Radę do spraw Zwierząt” (sic!), będzie to  organ doradczy w zakresie ochrony zwierząt ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Ten sam minister poprowadzi listę organizacji pozarządowych, uprawnionych do: żądania wszczęcia postępowania administracyjnego lub zgłoszenia żądania dopuszczenia do udziału w toczącym się postępowaniu administracyjnym, wytaczania powództwa w celu ochrony zwierząt, wykonywania praw pokrzywdzonego.

Przepisy w większości wejdą w życie 30 dni od dnia ogłoszenia, a np. dotyczące trzymania na uwięzi - po upływie 6 miesięcy; dotyczące zakazu hodowli i uboju – po 12 miesiącach. Zasad zapowiedzianych rekompensat nie podano.

Cała przyjęta nowelizacja ustaw – w załączniku.

 

 

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (38)

 • kki 2020-09-21 08:06:14
  śmiało mozna zacytować /MIAŁEŚ CHAMIE ZŁOTY RÓG ,ZOSTAŁ CI SIĘ ,,,,/ to co zrobił pis uderzają w najwierniejszy elektorat ,to czysta zdrada i chłop tego nie zapomni ,mieli większości i mogli kraj zmieniać w dobrym kierunku ,zniszczyli i jeszcze zniszczyli nas ,DLACZEGO ?
 • Olek 2020-09-21 06:19:18
  Tak sobie uświadomiłem że to trzeci rząd zniszczony z nieznanych powodów. Rząd śp Olszewskiego, rząd koalicji z Samoobroną i obecny. A właściwie czwarty jeśli doliczyć rząd Premier Szydło. Za każdym razem powody są nieznane . Stolik jest poprostu wywracany a nasz głos/los ma się za nic. Bardzo to przykre.
  • And 2020-09-22 21:03:37
   Sam Jaroslaw kotozbaw wywraca.
 • kku 2020-09-20 12:15:59
  ustawa w tej formie to nasz koniec , likwidacja hodowli świń -asf ,bydła i drobiu -ustawa /hallal i koszer/ brak zbytu na pasze i zboża poniżej 300-400 zł a co z nami ,jak oddawać kredyty ,ską sfinansować zmiany w oborach ? czy to poczatek naszego końca i przejmowanie gruntów za bezcen ? taka jest wdzięczności za danie władzy ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
 • Olek 2020-09-20 07:52:15
  Nie umiem sobie wytłumaczyć skąd się wzięła ta nowelizacja i w jakim celu. Dlaczego nagle taka destrukcja i zdrada narodu. Może ktoś wytłumaczyć? Demencja? Partyjna rozgrywka? Jakaś przykrywka? Przecież tego się nie da cofnąć.
 • Scbr 2020-09-20 05:46:21
  Czyli jak jakiś zielony wejdzie mi na podwórko żeby zabrać zwierzaka, to mam prawo rozwalić mu łeb, żeby uwolnić żyjącego tam mózgoj...? Bo przecież to stworzenie męczy się w pustym łbie. Swoją drogą "genialne" posunięcie: zakazać uboju rytualnego w przededniu likwidacji uwięziowych obór mlecznych, żeby zbić cenę bydła do zera. Brawo dla władzy za wykończenie polskiego rolnictwa:(
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.254.246
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.