PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak UE chce finansować swoje wydatki od 2021 roku?

Jak UE chce finansować swoje wydatki od 2021 roku?
Rząd złożył w Sejmie projekt ustawy dotyczący finansowania w ramach UE; fot. Shutterstock

Rząd złożył wczoraj w Sejmie projekt ustawy, który dotyczy zmian w finansowaniu budżetu Unii Europejskiej, mających obowiązywać po 2020 roku, i uregulowania zaciągania przez Komisję Europejską pożyczek na finansowanie Europejskiego Instrumentu Odbudowy.Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy, który ma otworzyć drogę do ratyfikacji przez prezydenta nowych zasad finansowania w ramach UE – zmiany dotyczą tworzenia budżetu unijnego (czyli Wieloletnich Ram Finansowych, WRF)  i Funduszu Odbudowy.

Na posiedzeniu Rady Europejskiej 17–21 lipca 2020 r. zapadły ustalenia dotyczące Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021–2027 (WRF), które zostały ostatecznie potwierdzone na posiedzeniu Rady Europejskiej 10 grudnia 2020 r. Projekt zakłada nowe źródła finansowania budżetu UE – dopuszcza zaciąganie przez KE pożyczek na rynkach kapitałowych. Ma wejść w życie dopiero po zatwierdzeniu przez wszystkie państwa członkowskie, zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi.

W Polsce zatwierdzenie tej decyzji wymaga procedury ratyfikacji, możliwej po uzyskaniu zgody wyrażonej w przedłożonej Sejmowi ustawie – ze względu na to, że sprawy regulowane tą decyzją dotyczą członkostwa RP w organizacji międzynarodowej oraz z powodu znacznego obciążenia państwa pod względem finansowym (ok. 6,5 mld EUR średniorocznie w cenach 2018 r.).

 

Jakie zasoby własne UE?

Jak podano w uzasadnieniu projektu, przyjęta nowa decyzja (UE, Euratom) 2020/2053 zmienia zasady obliczania prawie wszystkich zasobów własnych (poza wpłatą opartą na dochodzie narodowym brutto, czyli DNB). Zgodnie z jej przepisami na nowy system dochodów budżetu UE będą składać się następujące elementy:

- tradycyjne zasoby własne (opłaty celne) – państwa członkowskie będą przekazywały 75% pobranych ceł, natomiast pozostałe 25% zostanie w budżetach krajowych jako tzw. koszty poboru,

- zmieniony zasób własny oparty na VAT z uproszczoną metodologią wyliczenia wysokości wpłaty,

- nowy zasób własny wyliczany w oparciu o masę odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi. Wpłata wyniesie 0,8 EUR od każdego kilograma odpadów z tworzyw sztucznych, które nie zostały poddane recyklingowi. Dla państw o poziomie zamożności poniżej średniej unijnej przewidziany został mechanizm redukujący regresywność. W jego wyniku wpłata Polski zostanie w każdym roku obniżona o 117 mln EUR (w cenach bieżących),

- oraz wpłata z tytułu DNB.

 

Pożyczony Instrument Odbudowy

Oprócz zmian w budżecie, zaplanowano  finansowanie Europejskiego Instrumentu Odbudowy:

„Celem nowej decyzji o zasobach własnych (UE, Euratom) 2020/2053 jest także zapewnienie dla budżetu UE dodatkowych – obok zasobów własnych UE służących do finansowania WRF – środków finansowych poprzez upoważnienie Komisji Europejskiej do zaciągnięcia w imieniu UE pożyczek na rynkach finansowych do maksymalnej wysokości 750 mld EUR (w cenach z 2018 r.). Pożyczone środki zostaną wykorzystane na uprzywilejowane pożyczki dla państw (do wysokości 360 mld EUR) oraz na wydatki na wsparcie bezzwrotne z budżetu UE (do wysokości 390 mld EUR)” – podano w uzasadnieniu.

W celu zapewnienia wywiązywania się przez UE z zaciągniętych zobowiązań nowa decyzja przewiduje podwyższenie pułapu zasobów własnych dla:

- środków na płatności z poziomu 1,2% do 1,40% sumy dochodu narodowego brutto państw członkowskich,

- środków na zobowiązania z poziomu 1,26% do poziomu 1,46% sumy DNB.

Pułapy środków na płatności i na zobowiązania zostały dodatkowo podwyższone o 0,6 punktu procentowego każdy, by umożliwić zaciągnięcie pożyczek na Europejski Instrument Odbudowy. Podwyższenie to ma charakter tymczasowy i nadzwyczajny, tylko w celu przeciwdziałania kryzysowi związanemu z COVID-19 i będzie obowiązywało do spłaty ww. zobowiązań, tj. do końca 2058 r. – zaznaczono, dodając, że dodatkowe zabezpieczenie dla „wypłacalności” UE stanowi zapis w decyzji zakładający, że w przypadku, gdy zatwierdzone środki zapisane w budżecie UE są niewystarczające, aby mogła ona wywiązać się ze swoich zobowiązań wynikających z pożyczek, państwa członkowskie udostępniają Komisji niezbędne zasoby.

 

Skutki finansowe

Nowa decyzja o systemie zasobów własnych będzie stanowiła podstawę do przekazywania do budżetu UE wpłat z tytułu polskiej składki członkowskiej w okresie 2021–2027 w szacowanej średniorocznie kwocie ok. 6,5 mld EUR (ceny z 2018 r.) – wyliczono. Dla porównania trzeba podać, że w budżecie naszego kraju przewidywano na ten sam cel: w 2021 r. - 28,5 mld zł, w 2020 r. - 25,6 mld zł, w 2019 r. - 21,7 mld zł.

Udział Polski w finansowaniu budżetu UE wyniesie ok. 4,3% - wyliczono też w uzasadnieniu, podkreślając, że „w okresie 2021–2027 Polska ma szansę uzyskać środki w kwocie ok. 125 mld EUR (w cenach z 2018 r.), natomiast wpłata składki za cały ten okres szacowana jest łącznie na ok. 45 mld EUR, co stawia nasz kraj w pozycji głównego beneficjenta netto”.

Po tym okresie określenie skutków finansowych jest utrudnione – uznano.

„Zakładając, że udział Polski w finansowaniu budżetu UE w okresie 2028–2058 mógłby wahać się w przedziale 4,3%–5%, wówczas łączne koszty spłaty kapitału pożyczek zaciągniętych przez Komisję z przeznaczeniem na dotacje w kwocie 390 mld EUR wynosiłyby w przypadku Polski ok. 16,8–19,5 mld EUR (w cenach stałych z 2018 r.)

W latach 2021–2027 poniesione zostaną koszty odsetek na szacowanym przez Komisję poziomie 12,9 mld EUR w cenach z 2018 r. (koszt dla Polski przy średniorocznym udziale w finansowaniu budżetu UE na poziomie ok. 4,3% wyniósłby ok. 550 mln EUR)” – wyliczono.

„Ratyfikacja decyzji (UE, Euratom) 2020/2053 nie będzie powodować bezpośrednich skutków społecznych, gospodarczych i politycznych. Od zatwierdzenia tej decyzji przez państwa członkowskie uzależnione jest jednak uruchomienie Europejskiego Instrumentu Odbudowy o łącznej wartości ok. 750 mld EUR (…)” – podano, wskazując na potrzebę szybkiego ratyfikowania decyzji przyjętych w UE.

Trzeba zauważyć, że w Niemczech podważana jest możliwość zaciągania kredytów przez UE.

Więcej:

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy

Wniesiony 28 kwietnia do Sejmu przez rząd projekt ustawy o ratyfikacji decyzji Rady (UE, Euratom) 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej oraz uchylającej decyzję 2014/335/UE, Euratom EW-020-497/21– w załączniku.

 

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • brzoza 2021-05-03 10:35:45
  Ja nie zgadzam się na płacenie podatku dla UE jest to niezgodne z Konstytucją i traktatami unijnymi.UE łapie praworządność nie po raz pierwszy.
 • nie ekolog 2021-04-29 19:47:01
  co tam plastik, te kredyty dobrze że będą, bo to z nich zapłacą dopłaty dla rolników, jak się okazuje
 • brzoza 2021-04-29 18:11:11
  Zanim wybuchła pandemia UE już zamierzała zwiększyć swoje dochody przez podatek od plastiku. Nie jest ważne od czego ale że może organ ten opodatkować bezpośrednio obywatela . Różniej pójdzie już łatwo z innymi podatkami.
 • Tomasz 2021-04-29 13:29:42
  No to UE zrobiła z rolników śmieciarzy i uzależnia dopłaty od ilości recyklingowanych śmieci :) , bo na cła nie ma co liczyć - UE(czytaj niemcy) podpisały umowy o wolnym handlu już z wszystkim liczącymi krajami na świecie chyba że liczą że Afryka będzie płacić cła UE i wtedy rolnik z łaski dostanie parę centów . Oczywiście niby stara metoda zrzutki na dopłaty także została pogrzebana bo niemcy nie zgadzają się na zaciąganie kredytów ale jak UE zaciągała kredyty na niemieckie szczepionki i ekoprzekręty to niemcy klaskali bo to ich towar a jak trzeba wywiązać się z wcześniej ustalonych dopłat to już niemiec "NAIN !" Bo by to nakręcało koniunkturę całej UE a nie tylko ich kraj . Z całych rewelacji UE zostały tylko nakazy i zakazy czyli kij bo marchewkę (dopłaty) już nie będzie no chyba że ludzie będą śmiecić to i rolnik dostanie 0,08 grosza :)
  • Ekolog 2021-04-29 16:29:49
   Z tego co wiem dopłaty nie są obowiązkowe, masz więc wybór - nie akceptujesz polityki nie bierzesz dopłat. Proste!
   • brzoza 2021-04-29 18:06:57
    To nie są dopłaty tylko zwrot poniesionych dodatkowych kosztów wynikłych z polityki rolnej UE. Panie ekolog jak pan chcesz to mogę wysłać konto niech pan zrezygnuje ze swojej pensji.
   • Tomasz 2021-04-29 20:26:09
    Bardzo chętnie zrezygnujesz tylko będę Pryskalem czym chciał nawozil ile zechce sprzedawały bez kolczykow i całej tej biurokracji . Mogę ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.22.242
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.