Rolnicy pytają o silosy

Do redakcji farmer.pl napisał rolnik z Podkarpacia:

"Mam do Państwa pytanie: - z jakiego okresu przyjmowane będą faktury zakupowe na silosy oraz ich osprzęt? Kiedy należy je zakupić, tj. z kiedy najwcześniej powinna być faktura, by została ona zaakceptowana przez ARiMR? Czy będzie to możliwe przed naborem, dopiero po ogłoszeniu naboru, czy też dopiero po rozpatrzeniu wniosku?

Jest to dla mnie istotne, bo jeśli przyjmiemy wariant, że dopiero po rozpatrzeniu wniosku, to zakładając że czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku będzie wynosiła miesiąc, a później czas oczekiwania na wyprodukowanie, dostarczenie i zamontowanie silosy ok. 2 miesięcy, to okaże się, że żaden z dotowanych silosów nie zostanie postawiony przed nadchodzącymi żniwami zbożowymi.

Jeśli istniałaby możliwość dofinansowania zakupu silosów zakupionych przed rozpoczęciem naboru, to pozwoliłoby to na rozłożenie popytu, a tym samym na zrealizowanie przynajmniej części inwestycji przed rozpoczęciem żniw."

ARiMR wyjaśnia wątpliwości

W imieniu rolnika skierowaliśmy do zapytanie do Grzegorza Giedrojcia, Naczelnika w Departamencie Oceny Projektów Inwestycyjnych ARiMR.

- Uprzejmie informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami terminy zakupów silosów i ich wyposażenia, a tym samym daty na fakturach, powinny się mieścić w przedziale między dniem złożenia wniosku (początek naboru 5 czerwca) i 31 października 2024 r. - odpowiedział nam ekspert ARiMR.