PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jakie zmiany w zasadach sprzedaży ziemi?

Jakie zmiany w zasadach sprzedaży ziemi?
fot. Pixabay

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników – zapewnia rząd.Uchwalona 26 kwietnia nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw zmienia cztery ustawy:

-  o kształtowaniu ustroju rolnego

- Prawo spółdzielcze

- ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa

- ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Jakie najistotniejsze zmiany wprowadzono?

Z 0,3 ha do „powierzchni mniejszej niż 1 ha” zwiększono wielkość działki, którą będzie można nabyć, nie będąc rolnikiem. Zostawiono jednak prawo pierwokupu przez KOWR, co ma chronić przed spekulacją w obrocie ziemią (prawo to ma być wykorzystywane np. przy próbie sprzedaży przy podziale 100 ha na jednohektarowe działki).

Nieruchomości o powierzchni do 1 ha nie będą musiały być zbywane w drodze przetargów ograniczonych.

Postanowiono zmniejszyć wymagany okres prowadzenia gospodarstwa rolnego na zakupionej ziemi z 10 lat do 5 lat. Wprowadzono też możliwość szybkiej darowizny zakupionej ziemi na rzecz dzieci. Zgodę na zbycie lub oddanie w posiadanie nieruchomości rolnej przed upływem zakreślonego ustawą okresu będzie wyrażał Dyrektor Generalny KOWR, a nie sąd.

Rozszerzono krąg osób bliskich o rodzeństwo rodziców oraz pasierba.

Dowodami potwierdzającymi osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego będą pisemne oświadczenia prowadzących to gospodarstwo. Zrezygnowano z potrzeby poświadczeń ich przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Wreszcie ważna zmiana dla młodych rolników: w przetargu na powiększenie gospodarstwa rodzinnego będą mogły uczestniczyć osoby, które nie spełniają wymogu 5-letniego osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego, ale mają nie więcej niż 40 lat lub realizują warunki określone w decyzji o przyznaniu pomocy, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2018 r. poz. 627, z późn. zm.). Umożliwi to nabycie nieruchomości rolnej z Zasobu przez osobę, która otrzymała premię dla młodego rolnika, ale ukończyła już 40 lat.

Postanowiono, że w przetargu nie mogą brać udziału nie tylko te podmioty, które władają lub władały nieruchomościami Zasobu bez tytułu prawnego i mimo wezwania KOWR nieruchomości tych nie opuściły, ale również podmioty, w których są wspólnikami bądź w organach których uczestniczą osoby, które władają lub władały nieruchomościami Zasobu bez tytułu prawnego i mimo wezwania KOWR nieruchomości tych nie opuściły. Ma to pozwolić KOWR w większym stopniu przeciwdziałać procederowi bezumownego użytkowania gruntów Zasobu.

Doprecyzowano, że zakaz przenoszenia własności nieruchomości nabytej z Zasobu przez okres 15 lat od dnia nabycia oraz obowiązek prowadzenia działalności rolniczej czy też zakaz ustanawiania w tym okresie hipoteki dotyczy jedynie nieruchomości rolnych.

Umożliwiono nieodpłatne nabywanie nieruchomości przez KOWR do Zasobu.

Wszystkie umowy dzierżawy czy też umowy najmu dotyczące nieruchomości Zasobu zawierane będą wyłącznie na czas oznaczony. Umowa taka, pod względem wypowiedzenia, jest bardziej korzystna dla kontrahentów KOWR, w przypadku umów na czas nieokreślony krótki termin ich wypowiedzenia (jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego) mógłby być niekorzystny z punktu widzenia strony danej umowy i jej długoterminowych planów – podano w uzasadnieniu.

Osoba władająca nieruchomością wchodzącą w skład Zasobu bez tytułu prawnego byłaby zobowiązana do zapłaty na rzecz KOWR wynagrodzenia za korzystanie z tej nieruchomości w wysokości stanowiącej nie 5-krotność wywoławczej wysokości czynszu, który byłby należny od tej nieruchomości, gdyby była ona przedmiotem umowy dzierżawy po przeprowadzeniu przetargu, ale 30-krotności tego czynszu.

KOWR będzie mógł nie tylko posiadać czy obejmować akcje czy udziały w spółkach prawa handlowego, ale także tworzyć takie spółki. Czynności takie dokonywane mają być za zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, w celu zapewnienia właściwego nadzoru nad działalnością KOWR.

Postępowania w sprawach dotyczących wyrażenia zgody przez Dyrektora Generalnego KOWR na nabycie nieruchomości rolnych położonych w granicach administracyjnych miast, jak i o powierzchni mniejszej niż 1 ha będą umarzane.

Nowe przepisy będą stosowane w przypadku nieruchomości rolnych nabytych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy do okresu, przez jaki nabywca nieruchomości rolnej, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, jest obowiązany prowadzić to gospodarstwo rolne.

Jak ocenił rząd w uzasadnieniu projektu, ustawa z 2016 r. spełnia stawiane cele i nie doprowadziła do wstrzymania obrotu nieruchomościami rolnymi – funkcjonuje on i odbywa się głównie między rolnikami indywidualnymi. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2017 r. w obrocie prywatnym doszło do 57 492 transakcji sprzedaży nieruchomości rolnych, natomiast w 2016 r. było tych transakcji 69 788 (co oznacza spadek o ponad 17%).

Doszło natomiast do zahamowania wzrostu cen nieruchomości: w II kwartale 2016 r. cena 1 ha użytków rolnych wynosiła 39 429 zł, podczas gdy w II kwartale 2018 r. – 44 252 zł (dane Głównego Urzędu Statystycznego). Rocznie cena 1 ha wzrosła więc niespełna o około 6% - podano w uzasadnieniu.

Ustawa trafiła teraz do Senatu i ma obowiązywać w zasadzie 14 dni po ogłoszeniu.

Tekst ustawy w załączniku.

O zmianach w zasadach sprzedaży ziemi czytaj też:

„Ośrodki produkcji rolniczej” zastąpią PGR-y?

Holding spożywczy powstanie na miliardowy kredyt zabezpieczony hipoteką na ZWRSP?

Przejmowanie ziemi zadłużonych gospodarstw nadal możliwe?

Sejm znowelizował ustawę o obrocie ziemią rolną

Zmiany w zasadach sprzedaży ziemi coraz bliżejPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (26)

 • Jerzy 2019-05-04 23:27:58
  Wstępując do Unii Europejskiej, Polska wynegocjowała 12-letni okres przejściowy dla zagranicznych nabywców ziemi rolnej.W traktacie akcesyjnym zobowiązała się jednak także do tego, że po tym okresie „w żadnym przypadku” obywatele Unii nie będą traktowani w sposób mniej korzystny w zakresie nabywania ziemi, niż byli w dniu podpisania traktatu o przystąpieniu w 2003r. Chodzi o wszystkich włącznie z polskimi ludzmi którzy chcą kupić i sprzedać swoją działkę.Zyjemy w Państwie demokratycznym chyba....Także można pójść z tym do Sądu i oczywiście Polski Sąd uchyli sprawę bo wiadomo jest taka ustawa ale dalej można do Trybunału na unijnych warunkach o odszkodowania za poniesione straty jak np.,prowadzenie działalności w zakresie obrotu nieruchomościami
 • Jędrzej 2019-05-03 08:52:49
  W jakim czasie od nowelizacji ustawa wchodzi w Życie? Orientuje się ktoś. I gdzie ewentualnie Można to sprawdzić?
  • Anna 2019-06-13 15:55:44
   Nowelizacja ustawy o obrocie ziemią wchodzi w życie w dniu 26.o6.2019
 • Mo 2019-05-03 00:57:13
  Dobra decyzja, tylko to chyba PiS wprowadzil takie ograniczenia, czy nie można było od razu takich przepisów uchwalić, ale do tego trzeba myślących ludzi
  • ja 2019-05-03 07:56:25
   Poprzednie ograniczenia promowały rolników kupujących ziemię. Teraz je złagodzono ale czy słusznie? Czas pokaże.
 • hodowca 2 2019-05-02 22:18:45
  znowu "rolnicy:będą kupowali 80 a co przelicznik da ponad 1 ha i do KRUSu
  • Stan 2019-05-03 00:45:18
   Ale o co ci chodzi, przecież rząd z naszych podatków dokłada do emerytury rolników 90 %, więc coś komuś żałujesz, hodowca tych podatków nie płaci więc ciebie to nic nie kosztuje
   • rolnik 2019-05-07 07:33:36
    Jakich podatków hodowca nie płaci? Wszystko mu z nieba leci i do tego sam żyje tylko powietrzem?
  • ja 2019-05-03 07:39:09
   Do KRUSu nie trzeba mieć hektara przeliczeniowego. Można mieć mniej i ubezpieczyć się dobrowolnie na wniosek...
 • Mariusz 2019-05-02 22:13:31
  Jest ok.hektar wystarczy bo te 3000 m było nie trafione,tylko żeby za jakiś czas ktoś nie wprowadził znowu ograniczeń . Każdy niech decyduje sam co zrobi ze swoją ziemią. Jak będę miał kaprys to sobie sprzedam jakiś hektar i kupię może nawet nowego suvika . Mina sąsiada krowodoja bezcenna.
  • sąsiad 2019-05-04 17:31:10
   Ty jesteś chory czy tylko głupi ? Jesteś wrogiem sąsiada ? Co ma wynikać z Twojego wpisu ? Taki jakiś "Jaruś" jesteś ?
  • jacek 2019-05-09 17:13:32
   Nie ma mowy o sprzedazy rolnej ziemi na siedlisko itp., więc , czy kupując 35arów pola, mogę na nim postawić dom?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.231.243.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.