Jak zastrzega Polsat News, nie jest to informacja oficjalna, ale wiele wskazuje na to, że prawdziwa. Objęcie steru nad resortem rolnictwa jest bowiem kartą przetargową w układach między Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Polską. Dlatego PiS miałoby złożyć popularnemu wśród rolników posłowi Jarosławowi Sachajko propozycję przejęcia schedy pod ministrze Ardanowskim, przed planowaną na jesień rekonstrukcją rządu.

Według portalu PN PiS postawił jednak Sachajce jeden warunek - ma on do podobnego "desantu" przekonać 4 innych posłów ze swojego obecnego ugrupowania. Do wymiany kilku ministrów, a wśród nich Jana Ardanowskiego, dojść ma we wrześniu lub w październiku. W tym terminie rekonstrukcję rządu zapowiedział prezes PiS. Rząd planuje również zredukować liczbę resortów. Również jesienią odbyć się ma kongres Prawa i Sprawiedliwości.

Jak zauważa Polsat News, już w lipcu Jana K. Ardanowskiego wymieniano wśród tych ministrów, których premier Morawiecki może "poświęcić" dla ratowania zaufania do rządu. Obok Ardanowskiego swoje teki mogą stracić minister zdrowia Łukasz Szumowski, szef resortu finansów Tadeusz Kościński i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Sam poseł Jarosław Sachajko w rozmowie z Polsat News przyznaje, że pewne rozmowy prowadził, ale "jeszcze nie na tym poziomie" i publikowane rewelacje traktuje jako "kaczkę dziennikarską". Zwłaszcza, że jak zauważa, Zjednoczona Prawica i tak ma większość w parlamencie.