Jak poinformował na konferencji prasowej rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent, w unijnych hodowlach jest przetrzymywanych w za małych klatkach 47 mln z 330 mln kur. - Natomiast 46 proc. kur jest hodowanych na otwartych terenach - powiedział.

Poinformował, że jajka z farm, które nie przestrzegają unijnych przepisów, są "nielegalne", ale nie muszą być niszczone. Dodał, że mogą być stosowane w przemyśle, ale nie mogą być sprzedawane detalicznie. "Kraje UE zobowiązały się też, że nie będą ich eksportować" - zaznaczył rzecznik.Polska i pozostałe kraje mają teraz dwa miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów Komisji Europejskiej, potem Komisja może otworzyć kolejny etap postępowania w związku z naruszeniem unijnego prawa, który w ostateczności może skończyć się w Trybunale Sprawiedliwości UE.

Zgodnie z przepisami unijnymi najpóźniej do 1 stycznia br. hodowcy mieli wymienić klatki, w których przetrzymywane są kury nioski, na pomieszczenia spełniające kryteria unijne. Kraje członkowskie miały 12 lat na wdrożenie dyrektywy, przyjętej w 1999 r.

Dyrektywa ta ustala minimalne normy ochrony niosek. W klatkach nowego typu ma być mniej kur niż dotychczas, a klatki mają mieć minimum 35 cm wysokości i m.in. grzędę. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów stare klatki mają być zakazane, a rolnicy, którzy nie umieszczą kur w nowych, powinni znaleźć inne sposoby na ich przetrzymywanie, np. hodowlę na otwartym terenie.

W Polsce, jak informowało ministerstwo rolnictwa, problem niewymienionych klatek dotyczy ok. 4 mln kur, czyli około 30 proc. kurników.

Rzecznik komisarza ds. zdrowia Frederic Vincent powiedział kilka dni temu, że w sprawie nowych klatek dla kur niosek KE najpewniej wiosną przeprowadzi inspekcje w krajach UE.

Źródła w KE nieoficjalnie zapewniały w grudniu, że KE nie będzie wymagać od producentów niszczenia jaj od kur trzymanych w starych klatkach. Ale jajka zniesione przez kury przetrzymywane w klatkach, które nie spełniają norm, teoretycznie nie mogą być sprzedawane, a państwu, które nie spełnia przepisów, grożą kary.

Kraje, które upomniała w czwartek KE to: Belgia, Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Łotwa, Węgry, Holandia, Portugalia, Polska i Rumunia. W ostatniej chwili z listy "wypadła" Malta.