Jak już o tym informowaliśmy, na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Wiceprezesa Rady Ministra, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina w sprawie planowanego wprowadzenia dodatkowej opłaty pobieranej przy zakupie olejów w postaci zwrotnej kaucji, co wzbudza duże zaniepokojenie wśród rolników.

W odpowiedzi na wniosek KRIR, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w poinformowało, że w chwili obecnej w dalszym ciągu prowadzone są prace związane z przygotowanie finalnej wersji zmiany przepisów w zakresie gospodarowania zużytymi olejami i związanej z nim dodatkowej opłaty kaucyjnej. 

- Analizujemy w tym momencie m.in. przekazane uwagi przedsiębiorstw zajmujących się obrotem produktami smarowymi/olejowymi, a także analizujemy wpływ pandemii COVID-19 na nasz projekt, m.in. w zakresie wprowadzenia kwestii ew. opłaty kaucyjnej (depozytowej) - podał w odpowiedzi resort.

Analizowane są także szczegóły organizacyjne i techniczne związane z praktycznym wdrożeniem ww. rozwiązań w codziennym funkcjonowaniu wszystkich podmiotów, którzy mają do czynienia z obrotem produktami smarowymi i olejem opadowym.

- Dodatkowo zaznaczam, że z uwagi na istotność planowanej legislacji, przyjęcie projektu przez Rząd, a następnie parlament, przyjęcie przedmiotowej regulacji, będzie poprzedzone szerokimi konsultacjami publicznymi, w tym z udziałem branży - podkreślono w odpowiedzi dla samorządu rolniczego.

Zakończenie prac nad projektem i przekazanie projektu do konsultacji publicznych jest obecnie wstępnie planowane w III kwartale obecnego roku.