Jak zauważa wiceminister rolnictwa, projekt stosownego rozporządzenia ministerstwo przygotowało, przesłało do konsultacji – informacje na ten temat przenikają więc do środowiska rolniczego.

- Oficjalnie możemy potwierdzić dopiero, kiedy będzie to ogłoszone – tłumaczy.

Wydłużenie terminu składania wniosków ma dotyczyć wszystkich płatności, także tych zwierzęcych i obszarowych z PROW.

Więcej: Do kiedy należy składać wnioski o dopłaty - i których wniosków dotyczy zmiana terminu?

Jak podano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, Komisja Europejska wydała rozporządzenie upoważniające do przedłużenia terminu składania wniosków 26 kwietnia 2018 r. W chwili skierowania do konsultacji polskiego rozporządzenia unijne rozporządzenie nie było opublikowane – najwyraźniej nie jest opublikowane dotychczas.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku również wydłużono termin składania wniosków (ale tylko do końca maja) – stosowne rozporządzenie opublikowano w Dz.U. z 17 maja 2017 r. –  weszło w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 16 maja 2017 r.

ARiMR podaje, że do 9 maja rolnicy złożyli 554,16 tys. wniosków przez Internet. Najwięcej jest ich w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim. 431 tys. rolników złożyło oświadczenia o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2018 rok w porównaniu z tym złożonym w ubiegłym roku.