Jak poinformował Paweł Spychalski z biura prasowego OPZZ, takie stanowisko ma przedstawić dzisiaj premierowi Donaldowi Tuskowi przewodniczący komisji, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Strona społeczna Trójstronnej Komisji - reprezentująca organizacje pracodawców i pracowników, mając cele zdrowotne, budżetowe oraz konieczność ochrony miejsc pracy w Polsce, zwraca się do rządu RP o nieprzyjmowanie projektu <Dyrektywy tytoniowej> w obecnym jej brzmieniu" - napisano w stanowisku Komisji.

Według zarówno organizacji pracodawców jak i związkowych, wchodzących w skład Komisji Trójstronnej, szczególnie szkodliwe dla polskiej gospodarki są propozycje dotyczące: standaryzacji produktów tytoniowych (w tym zakaz produkcji papierosów w formacie "slim"), zakaz stosowania dodatków (głównie mentolu) oraz ujednolicenie opakowań.

"Strona społeczna jest gotowa do dalszej dyskusji ze stroną rządową w wypracowaniu takich praktycznych rozwiązań z zakresu uprawy tytoniu i produkcji wyrobów tytoniowych oraz ochrony zdrowia, które zminimalizują negatywne skutki społeczne palenia tytoniu" - czytamy w stanowisku Komisji.

Podobnie oceniają projekt unijnej dyrektywy plantatorzy tytoniu. Propozycje KE w tej sprawie są dla Polski nie do przyjęcia i plantatorzy oczekują, że rząd zajmie w tej sprawie stanowcze stanowisko - powiedział prezes Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu w Krakowie Przemysław Noworyta.

Plantatorom nie podobają się przede wszystkim projektowane przepisy dotyczące zakazu produkcji papierosów smakowych (mentolowych) i tzw. slimów - podkreślił Noworyta. Jak również są przeciwni propozycji ujednolicenia opakowań papierosów.

Jak tłumaczył Noworyta, rząd nie powinien zgodzić się na tego typu zakazy, bo spowodują one wielomiliardowe straty dla polskiej gospodarki i przemysłu tytoniowego. Ocenił, że w wyniku zakazu zwiększy się przemyt papierosów zza wschodniej granicy.

Premier Tusk powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że rząd popiera walkę z paleniem papierosów, jednak - jak dodał - jest sceptyczny, jeśli chodzi o zakazy handlu czy produkcji poszczególnych gatunków papierosów.

- Będziemy starali się odwieść od pomysłów, które zakazują handlu czy produkcji jakiś wybranych produktów tytoniowych. Takie stanowisko będziemy prezentowali. Ale ostateczne rozstrzygnięcia to nie jest kwestia najbliższych dni - powiedział Tusk.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zobowiązało resort zdrowia do przygotowania do 15 stycznia polskiego stanowiska w sprawie tego dokumentu, we współpracy z innymi resortami. Chodzi o resorty: rolnictwa, gospodarki oraz finansów. Jak poinformował w środę po południu rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk, ministerstwo zdrowia ma już wszystkie opinie resortów w tej sprawie.

Następnie dokument zostanie przekazany na posiedzenie Komitetu do Spraw Europejskich, gdzie w trybie uzgodnień mogą być wprowadzane poprawki wynikające ze zgłaszanych uwag - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Marcin Bosacki.

Dalej, zgodnie z ustawą o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem RP w sprawach związanych z członkostwem RP w UE (ustawa kooperacyjna) projekt stanowiska rządu zostanie przekazany do prac w parlamencie. Po zakończeniu procedur w parlamencie staje się "stanowiskiem Rzeczypospolitej Polskiej".

- W tym trybie parlament opiniuje projekt aktu prawnego UE, a nie projekt stanowiska przedstawiony przez rząd. Tym niemniej opinia parlamentu "powinna stanowić podstawę stanowiska RP", czyli na jej podstawie rząd może zmodyfikować stanowisko (przyjęte przez KSE) - dodał Bosacki.

Polska otrzymała z instytucji unijnych projekt dyrektywy tytoniowej 3 stycznia br.