Agencja nie będzie już tak jak dotychczas podchodziła do „oczywistych pomyłek” we wnioskach. Jeżeli rolnik zapomniał przy ubieganiu się o pieniądze wpisać np. wielkości gospodarstwa lub też – jak to określił minister Sawicki – postawił przecinek nie w tym miejscu co potrzeba – to Agencja odrzucała takie wnioski. Ze względu na błędy formalne wniosek był odrzucany, teraz ARiMR sama poprawi taki błąd – powiedział Sawicki.
Pierwsze uproszczenie, na które wskazał minister, podczas spotkania z dziennikarzami, dotyczy zmiany planu finansowo – rzeczowego przez rolników w działaniu Modernizacja gospodarstw rolnych.
Często jest tak, że rozpatrywanie wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa miesiącami, rynek się zmienia, dlatego rolnicy muszą mieć możliwość zmiany planu finansowo – rzeczowego we wniosku, zanim zostanie zawarta umowa – powiedział Sawicki.
Wprowadzenie możliwości dokonania przez wnioskodawcę, pod warunkiem zachowania celu operacji, jednokrotnej zmiany zakresu rzeczowo – finansowego dotyczy wspomnianej Modernizacji gospodarstw rolnych.
Dotyczy to także działań:
Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej;
Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej;
Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw;
Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej;
Odnowa i rozwój wsi;
Działania informacyjne i promocyjne;
Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju;
Wdrażanie projektów współpracy;
Funkcjonowanie lokalnych grup działania.
Te, jak i inne uproszczenia zostają wprowadzone od kolejnych naborów wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W przypadku osób, które otrzymały gospodarstwo w drodze spadku i w ciągu 12 miesięcy przekazały je w dzierżawę udokumentowaną, to za moment rozpoczęcia działalności rolniczej uznawany będzie dzień rozwiązania umowy dzierżawy, a nie dzień nabycia gospodarstwa. Natomiast jeżeli ktoś odziedziczył gospodarstwo w drodze dziedziczenia to za datę rozpoczęcia działalności rolniczej uważa się datę nabycia gospodarstwa, czyli dzień w którym został otwarty spadek. Taki przepis sprawiał kłopoty tym młodym rolnikom, którzy chcieli ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach działania Ułatwianie startu młodym rolnikom. Osoba, która chce złożyć wniosek ma na to 12 miesięcy od nabycia gospodarstwa. Jest to utrudnienie dla osób, które oddały gospodarstwo w dzierżawę, gdyż nie prowadziły działalności rolniczej. Okres nabycia będzie teraz określany datą uprawomocnienia się decyzji spadkowej, a nie w momencie jej rozpoczęcia.
Marek Sawicki poinformował także, że zostaje zniesiony obowiązek stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych do działań Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie oraz Odnowa i rozwój wsi.
źródło: farmer.pl
Komentarze