• Henryk Kowalczyk podkreślał, że obecnie sytuacja w rolnictwie jest bardzo trudna ze względu na m.in. wysokie ceny środków produkcji, pasz i benzyny.
  • Rząd, według słów ministra, wspiera rolników chociażby poprzez dopłaty do nawozów czy obniżkę akcyzy.
  • Trwają również prace nad uporządkowaniem reformy emerytalnej.
  • na polach widoczne są symptomy suszy, w związku z tym szef resortu przypomina także o możliwości skorzystana z dotowanych ubezpieczeń upraw.

Czasy dla rolnictwa są trudne, wzrost cen gazu spowodował ogromny wzrost cen zbóż i innej żywności, stąd rząd z wielką determinacją podjął wyzwanie wyrównania kosztów m.in. w formie dopłat do nawozów - mówił wicepremier Kowalczyk na wtorkowej konferencji prasowej w Świerczach koło Pułtuska.

Na dopłaty do nawozów przeznaczono 4 mld zł

Na ten cel zostały przeznaczone z budżetu prawie 4 mld zł. Jest to kwota, która dla każdego rolnika jest kwotą połowy płatności bezpośrednich, tj. 500 zł do hektara. - Jest to ogromna pomoc, to nie znaczy jednak, że nie wzrastają inne koszty związane z wojną w Ukrainie - zaznaczył Kowalczyk.

Obniżka akcyzy i podatków

Wicepremier podkreślił, że polski rząd bardzo aktywnie stara się łagodzić skutki tej inflacji, obniżając podatek VAT i akcyzę czy rekompensując inne koszty.

Rolnicy to nie tylko ci, którzy są aktywnymi rolnikami, ale także ci, którzy oczekują na emerytury - zaznaczył szef MRiRW. Przypomniał, że kilka tygodni temu rząd przyjął ustawę o rolniczych emeryturach, która pozwoli rolnikom przejść na emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa. To realizacja "sprawiedliwości dziejowej" - podkreślił Kowalczyk. Dodał, że od 1 lipca rolnicy seniorzy będą mogli przechodzić na emeryturę i jeśli chcą pracować dalej w gospodarstwie.

Reforma emerytalna dla rolników w toku

Minister zaznaczył, że obecnie trwają prace nad porządkowaniem reformy emerytalnej dla rolnictwa, tj. tych emerytur, które nabywają osoby pracujące w rolnictwie, ale też poza rolnictwem, mają płacone różne składki do ZUS i do KRUS. - Wykonujemy te prace (z resortem pracy), by te +zbiegi emerytalne+ od 1 stycznia dobrze funkcjonowały - powiedział Kowalczyk.

System ubezpieczeń rolnych z dotacjami

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że już dzisiaj są symptomy bardzo znaczącej suszy. Po to, by pomóc rolnikom w ubezpieczeniu upraw, wprowadzona został system ubezpieczeń rolnych z ogromnymi dotacjami - 65 proc. składki płaci budżet, a rolnik tylko 35 proc.

- Są oferty ubezpieczeń od suszy, zachęcam rolników ubezpieczenia upraw - powiedział.

Kowalczyk zapewnił, że dla wszystkich rolników będzie i 13, i 14 emerytura. - Jest ona uzależniona od wielkości dochodów, ale emeryci-rolnicy wszyscy otrzymają 14 emeryturę - zapewnił. Podkreślił, że "czasy są trudne , ale aktywność polskiego rządu pozwala bezpieczne te trudne czasy przejść".