Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o wyjaśnienia dotyczące zawarcia przez Pocztę Polską umowy z siecią sklepów „Biedronka”. Umowa ta umożliwia spółce Jeronimo Martins otwieranie sklepów także w niedziele niehandlowe.

Jak zauważa KRIR, Poczta Polska S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, nad którą nadzór sprawuje Prezes Rady Ministrów. Tymczasem spółkę tą i istniejącą w przepisach „furtkę prawną” wykorzystywano, aby wybrany podmiot gospodarczy reprezentujący obcy kapitał mógł obejść zakaz handlu w niedziele.

W stanowisku KRIR czytamy: „podpisana umowa pozwoli zagranicznej firmie obejść przepisy, które miały zapewnić godne warunki pracy osobom zatrudnionym w handlu, umożliwić odpoczynek i spędzenie świątecznego czasu niedzieli z rodziną, a także umożliwić właścicielom lokalnych sklepów osobiste prowadzenie sprzedaży w dni wolne od pracy. Zdaniem samorządu rolniczego należy tak zmienić przepisy aby uniemożliwić takie działania. Ponadto podpisana umowa jest niekorzystna dla polskich przedsiębiorców i rolników i powinna być jak najszybciej rozwiązana przez państwową Spółkę”.