PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kto może dzierżawić od KOWR?

Kto może dzierżawić od KOWR?
Tak wyglądają dziś działki wystawiane do przetargu po roku, odkąd "wróciły" do KOWR. Dlaczego nie wystawiono ich od razu do przetargu?

Do wzięcia w przetargu jest 200 ha dzierżaw. I nie ma żadnej nadziei dla właściciela pola leżącego tuż obok.Powód? Kryteria przetargowe.

- W kwietniu 2019 r. KOWR podał ogłoszenie o przetargu ograniczonym ofert pisemnych na dzierżawę trzech nieruchomości – mówi pan Mariusz. – Były to prawie w całości grunty orne, o powierzchniach ok. 25, 33 i 10 ha, a mniej więcej jedną dziesiątą tego areału stanowiły trwałe użytki zielone i lasy. To grunty dzierżawione przedtem przez spółkę, teraz umowa wygasła. Do przetargów trafi w sumie ok. 200 ha w kilku działkach. Problem w tym, że w pierwszym przetargu kwietniowym wygrała jedna osoba, dostała ok. 20 ha. Druga – podobnie. W czerwcu był następny przetarg. Te same osoby wzięły znów po ok. 30 ha każda – w sumie dostały 100 ha ziemi. Trzecią działkę wzięła osoba, która wcześniej nie była rolnikiem, ojciec tej osoby ma hodowlę bydła. Ta osoba wcześniej, aby mieć status rolnika, wydzierżawiła ok. 1,5 ha od gminy, a następnie jako młody rolnik i hodowca – nie znam szczegółów, ale pewnie ojciec coś tam z tego bydła przekazał – wygrała przetarg. Zostały dwie kolejne działki, znów nie mam żadnych szans w tym przetargu. Ziemię wzięli nie rolnicy, którzy tu w okolicy gospodarują, ale osoby, które pracują poza rolnictwem i nie mają nawet możliwości obrobienia ziemi. Gdyby to był przetarg otwarty – to co innego. Jeśli jednak rozdajemy ziemię państwową za niski czynsz i mówi się o wsparciu rolnictwa, to ja się wsparty nie czuję, ani przez KOWR, ani przez izby. Nie mam nawet ara państwowej ziemi i mieć nie będę przy takim podejściu.

Jak mówi pan Mariusz, dwie ostatnie działki wystawiono do przetargu na wrzesień, dopiero po zainteresowaniu się sprawą przez "Farmera" – bo już od 7 sierpnia pytamy w OT KOWR we Wrocławiu: „1. Dlaczego kryteria rozstrzygnięcia przetargu pozwoliły wygrać w zbliżonym czasie tej samej osobie dwa przetargi?

2. Dlaczego w kryteriach dodatkowe punkty dostaje osoba, która już korzystała z ziemi z Zasobu? Czy nie powinno być odwrotnie, tj. najpierw powinni być uwzględniani ci, którzy jeszcze nie dostali ziemi z Zasobu?

3. Dlaczego wszystkie dostępne na tym terenie działki nie są wystawiane w jednym przetargu, tyko ziemia jest dzielona do kilku przetargów, co nie pozwala wygrać przetargu kolejnym osobom - a kolejne przetargi wygrywają tylko znów te same osoby. Dlaczego nie wystawiono do przetargu pozostałych działek dostępnych po firmie Agrotak?”.

Odpowiedzi nie ma. Jak jednak mówi pan Mariusz, 29 sierpnia KOWR ogłosił kolejny przetarg na grunty jeszcze pozostałe po spółce Agrotak.

I dobrze, czas najwyższy – pole wyglądało po roku leżenia odłogiem tak jak na zdjęciach. Pozostaje jednak aktualne pytanie, dlaczego wszystkich dostępnych działek nie wystawiono jednocześnie do przetargów, co umożliwiłoby kilku rolnikom powiększenie gospodarstw – a nie tylko dwóm tym samym. No i dlaczego nie zastosowano przepisu, pozwalającego wykluczyć z przetargu osobę, która wygrała przetarg na wydzieloną wcześniej część tej samej nieruchomości.

W ogłoszeniu o przetargu rozstrzygniętym poprzednio, tym na trzy działki, podano bowiem, że „W związku z organizacją kilku przetargów na działki w obrębie Sędziszowa, gm. Świerzawa – zgodnie z art. 29 ust. 3bd (UoGNRSP) – Krajowy Ośrodek zastrzega, że ten sam podmiot nie może brać udziału w więcej niż jednym przetargu, na nieruchomości w tym samym obrębie”. Problem w tym, że przepis, który przywołano, zawierał również możliwość wykluczenia z przetargu podmiotu, który w jednym z przetargów został wyłoniony jako kandydat na nabywcę oraz poszczególne przetargi zorganizowano w celu sprzedaży wydzielonych przed przetargami części Zasobu.

Zwróćmy uwagę, że do dzierżaw stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży i nabywania nieruchomości. Ustawę „uzupełniono” kryteriami rozstrzygania przetargów dzierżawy, w ogłoszeniu o przetargu nie podając, skąd pochodzą. O ich mozolnym przyjmowaniu pisaliśmy wcześniej.

Więcej: Kryteria dzierżaw tajne przez poufne

Jak się okazuje, kryteria przyjęte z takim trudem wciąż nie gwarantują przekazywania ziemi w dzierżawę okolicznym rolnikom.

- Kryteria przetargowe preferują właścicieli bydła – mówi pan Mariusz. – Mogą oni dostać 10 punktów (DJP/ha UR równa 1,5 i więcej). 20 punktów – tyle samo, co za odległość od wydzierżawionej działki miejsca zamieszkania i posiadanego pola  - może dostać ktoś, kto już wcześniej wydzierżawił ziemię z Zasobu. 10 punktów zyskuje osoba która nie ukończyła 41 lat.

Dodajmy, że kolejnych 30 punktów przysługuje osobie, która ma gospodarstwo o powierzchni 50,16 ha (3-krotność średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w woj. dolnośląskim).

KOWR nie uważa jednak kryteriów za błędne – rzecznik Mariusz Rytel najpierw przekonywał mnie, że kryteria te sprzyjają „małym gospodarstwom”, a po miesiącu od zadania pytań KOWR nadesłał informację stwierdzającą, że zasady stosowania kryteriów ofert pisemnych na dzierżawę nieruchomości Zasobu i ich punktacji reguluje Zarządzenie Dyrektora Generalnego KOWR z dnia 04.07.2019 r. w sprawie wydzierżawiania nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a „Wyłonienie kandydata na dzierżawcę na podstawie oceny ofert opisanej w ww. Zarządzeniu dokonywane jest na podstawie łącznej liczby punktów za wszystkie oceniane kryteria - maksymalna liczba punktów możliwych do osiągnięcia za 6 kryteriów wskazanych w tym Zarządzeniu wynosi 90. Za kryterium <intensywności produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta> można uzyskać max. 10 punktów a na przykład za kryterium <powierzchni użytków rolnych stanowiących dzierżawę, użytkowanie wieczyste i własność rolnika i jego małżonka> można uzyskać max. 30 punktów. Kryterium <intensywności produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta> wynika wprost z przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa i jest to jedno z wielu kryteriów ocenianych w przetargach ofert pisemnych”.

Zwróćmy uwagę, że zarządzenie dyrektora KOWR zostało zmienione po raz kolejny, o czym znów KOWR nie informował, w szczególności na swojej stronie internetowej. Zmiana ta związana jest ze zmianą w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami. Czytelnicy znajdą w załączniku to nowe uregulowanie zasad dzierżaw.

Nikt nie wyjaśnił natomiast w ogłoszeniu o omawianym przetargu z kwietnia, na jakiej podstawie przyjęto kryteria rozstrzygające tamten przetarg.

- Chyba w ogóle nie stanę do nowego przetargu – mówi pan Mariusz. – Przy takich kryteriach i tak nie mam żadnych szans. Znów wygrają ci sami. I żeby chociaż mieli czym ziemię obrabiać, ale nie, niedawno dopiero sprzątnęli zboże z pola. 

Jak mówi pan Mariusz, KOWR skutecznie skłócił wszystkich w okolicy. A wystarczyło zrobić jeden przetarg od razu na wszystkie działki z dostępnych 200 ha - i dać możliwość powiększenia gospodarstw kilku rolnikom, a nie tylko dwóm czy trzem.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (21)

 • Emil 2021-01-25 09:20:18
  Tw wszystkie izby, związki armiry i kowry z ue trzeba zaorać a rolnicy sobie sami lepiej bez tego socjalu poradzą. półtora roku czekam na przetarg na działki obok. nie dość że podzielili grunty jak chore poj3by to jeszcze nie mam prawa brać w nich udziału do ministrów pisałem i dzwoniłem do różnych. dramat z takim bólem tworzę gospodarstwo od zera i kurła nie mam jak się powiekszyć aby mieć ekonomiczny zysk z tego. wpkowałem wszystkie oszczędności w błoto i dalej musze robić u kogoś aby na chleb było.
 • Maniu 2019-09-07 15:09:13
  KOWR Bydgoszcz jedna wielka banda kłamców do rozdysponowania ponad 229 ha gmina Żnin ktore miało być w przetargach ofertowych jest szykowane pod jednego rolnika który weżmie wiekszość bo na siebie ojca i żonę bo mają rozdzielność msjątkową do tego jak sie dzwoni i pyta o działki co i jak to mówią że nic nie mogą bo grunty musi wydać komornik a tu miedzy czasie z pola znika kukurydza nikt nic nie wie a sprząta wszystko rolnik pod którego jest wszystko szykowane izby i Pan prezes nic nie wie i też nic nie może paranoja a teraz dadza na licytacyjny i wiadomo że duży weżmie a potem i tak vzynsz zrobią znikomy
 • Grzegorz 2019-09-05 18:27:10
  Przetargi powinny być nieograniczone, ograniczanie to patologia, mnożenie słupów i kolesiostwo
 • Michał 2019-09-05 17:16:03
  W OT kowr Koszalin to jest dziadostwo. Na terenie gminy Szczecinek dali działkę postawionej osobie przez rolnika który użytkowal bezumownie grunty z kowr i jakoś nic nie robią. Ale coz kolesiostwo i pisowiec Nieckarz nie zrobi nic bo boi się o swoją dupe. Wywalić go z tej posady. I jeszcze jedno przetargi które organizuje kowr Koszalin to kpina. Nawet działek nie lustruja i nie wiedzą co na nich jest. I dyrektor Kowr Koszalin ma pełno profitów z dwóch gospodarstw po 180 ha z budynkami które wzięła jedna rodzina. A gdzie gospodarstwa rodzinne do 300 ha. I nawet Warszawa nic z tym nie robi. Wstyd i hańba. Rolnicy muszą usiąść w komisji na przetargu, postawionych i mulczujacych od razu odrzucać, bo kalecza rolnictwo i zabierają nam godne życie i prace.
 • Paweł 2019-09-05 09:03:34
  Najlepiej to rozdaje KOWR Koszalin gospodarzowi z gminy Gościno na słupy który po kilka wystawia na przetarg i KOWR udaje że tego nie widzi
  • Maciej 2019-09-05 12:22:25
   przecież w gazecie jeden z nich ma tylko 200ha, a słupów przecież nie ma... Ale spokojnie w końcu się pogubia z tym wszystkim i wszystko wyjdzie na jaw. Kwestia czasu, tylko szykować kasę na maszyny jak wejdzie kiedyś komornik
  • Maria 2019-09-05 15:02:48
   To samo jest w OT Gorzów Wielkopolski. Widzą, wiedzą a twierdzą, że nic nie mogą zrobić. Trafiają się takie słupy co nawet wideł nie mają.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.107.77
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.