PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Lasy prywatne rosną jak chcą

Lasy prywatne rosną jak chcą NIK ustaliła, że wartość pozyskanego, bez legalizacji, drewna w Polsce wynosiła rocznie ok. 676 mln zł, a 3,5 mln m3 pozyskanego drewna nie zostało wykazane w sprawozdaniach starostw; fot. Hans Linde z Pixabay

Najwyższa Izba Kontroli uznała za nieprawidłowy nadzór nad gospodarką leśną w lasach, które nie są własnością Skarbu Państwa.Polska jest jednym z sześciu państw członkowskich Unii Europejskiej o największych powierzchniach obszarów leśnych. W strukturze własnościowej lasów w Polsce dominują lasy publiczne. Niemniej jednak, w latach 1990-2017, udział lasów prywatnych wzrósł o 2,3 punkty procentowe i wynosi ok. 19,3 proc.

Lasy prywatne dominują w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa – w 2018 r. było to 94,4% ogółu lasów niepaństwowych. Pozostałe 5,6% lasów niepaństwowych to lasy będące własnością gmin oraz „pozostałe lasy publiczne, które nie stanową własności Skarbu Państwa”.

Ustawa o lasach nakłada na właścicieli lasów, w tym lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, szereg obowiązków, podejmowanych w celu prowadzenia właściwej gospodarki leśnej. Elementem kluczowym rzetelnej realizacji podejmowanych przez właścicieli lasów działań tego dotyczących jest właściwie sprawowany nadzór.

Tymczasem NIK oceniła - po kontroli w 24 starostwach i 12 nadleśnictwach na terenie sześciu województw - że jest on niewłaściwy: „Nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa – obejmującą w szczególności prowadzenie działań związanych z kształtowaniem równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszeniem naturalnej odporności drzewostanów oraz trwałym utrzymywaniem lasów i zapewnieniem ciągłości ich użytkowania – był sprawowany w sposób nieprawidłowy.  Starostowie nie wywiązali się z obowiązku sporządzenia kompletnej dokumentacji urządzeniowej. Nie prowadzili rzetelnych działań w celu weryfikacji i w konsekwencji nie egzekwowali od właścicieli lasów realizacji ciążących na nich obowiązków. Stwierdzono również przypadki niewydawania decyzji administracyjnych nawet wtedy, gdy dysponowano informacjami o zaniechaniach osób zobowiązanych. Nierzetelnie prowadzono postępowania administracyjne, błędnie lub niekompletnie wystawiano dokumenty stwierdzające legalność pozyskania drewna, jak również niepoprawnie agregowano i przekazywano dane w tym zakresie w ramach sprawozdawczości statystycznej. Najwyższa Izba Kontroli oszacowała, że wartość pozyskanego, bez legalizacji, drewna w Polsce wynosiła rocznie ok. 676 mln zł, a 3,5 mln m3 pozyskanego drewna nie zostało wykazane w sprawozdaniach starostw”.

Podano też, że niemal połowa zbadanych decyzji starostów dotyczących zgody na zmianę lasu na użytek rolny zawierała istotne błędy lub została podjęta po przeprowadzeniu nierzetelnego postępowania, a nawet dokonano zmian na tereny budowlane lub dokonano zmiany lasu położonego na obszarach specjalnej ochrony Natura 2000 bez obowiązkowego rozstrzygnięcia regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

We wnioskach NIK podaje, że niezbędne jest wprowadzenie uregulowań, które pozwoliłyby starostom na sprawowanie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach, przez które przebiega granica powiatów. Należy rozważyć wprowadzenie do przepisów m.in. wskazania trybu przekazywania danych, zasad finansowania zadań, informowania właścicieli lasów o właściwości miejscowej organu, a także uregulowań umożliwiających skuteczne egzekwowanie od właścicieli niebędących osobami fizycznymi lub wspólnotami gruntowymi wywiązywania się z obowiązków zlecania sporządzenia UPUL (uproszczonego planu urządzenia lasu).

Czytaj też:

Przebudowa drzewostanu dofinansowana z PROW

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (87)

 • Marian 2021-05-07 17:15:48
  Mnemonicu drogi. Widzę, że jesteś bardzo płodny. Może byś przekazał mi trochę nasienia, bo mam dwie krowy które słabo się zacielają. Ale jak już się zacielą, to w laktacji dają 10000 l mleka. Szkoda by było oddać je do rzeźni....
  • mnemonic222 2021-05-07 20:39:06
   W takich sprawach pogadaj ze swoim starym, w końcu on "spłodził", takiego cielaka jak ty. A może nie on...
 • Stary Rak 2021-04-26 07:21:57
  Najlepiej dostać z uni wielkie pieniądze na organizację lasów a po jego założenia brać pieniądze na jego utrzymanie bez żadnych obowiązków czerpać tylko z tego zyski.!!
  • MM 2021-04-26 20:29:38
   Przeciętny wiek lasów prywatnych to około 60 lat. Lasy powyżej 60 lat stanowią około 50% całości. Więc kto bierze te dotacje? Niewielki procent, zwykle na sadzenie nowych lasów, które dziś stanowią kilka procent ogółu lasów prywatnych. Wiemy jakie wyrzeczenia wiążą się z przeznaczeniem ziemi rolnej na las, więc zarzut o zyskach i braku obowiązków jest co najmniej śmieszny. W przypadku lasów poniżej 60 lat, gdy ktoś wziął dotację na przebudowę drzewostanu to logiczne, że musiał te czynności wykonać i podlegał kontroli.
   • mnemonic222 2021-04-26 20:52:22
    Śmieszne to jest to co piszesz, przeciętny wiek to nie 60 lat, a kilkanaście, wtedy zaczęło się zalesianie i branie pieniędzy na sadzonki i przez kilkanaście na pielęgnację, ogrodzenie. Pojedz na Warmię i Mazury, zobacz jakie połacie zalesiono i to dobre gleby, pszenno-buraczane. Ktoś zarobił miliony bez większej pracy i ryzyka. Zalesić było bardzo łatwo, zachęcali i ułatwiali jak się dało. Nikt tego nie kontrolował. Zanim coś napiszesz to się zastanów, bo o tym jest artykuł.
   • MM 2021-04-26 21:32:37
    @mnemonic222 Pojedź na wieś "Wygwizdowo Wielkie" tam rośnie las tropikalny na glebach klasy I a dotacje bierze do uprawy ananasów. Twoim tokiem rozumowania możemy uznać, że tak wygląda większość lasów w Polsce. Może jednak zobacz dane GUS Leśnictwo 2020 lub inny rok albo raporty o lasach wykonane przez LP. Dla przykładu Leśnictwo GUS strona 337. Sprawdź jak wygląda struktura powierzchni lasów według wieku. Podaje tutaj w komentarzu dla ułatwienia. Wiek i powierzchnia lasów prywatnych 1-20lat (10,7%), 21-40lat (17,7%), 41-60lat (29,6%), 61-80 (23,9%), 81lat i więcej (11,6%). Na koniec dodam, że lasy prywatne istnieją dłużej niż państwowe i ich zalesienia nie zaczęło się kilkanaście lat temu tak jak to sobie wyobrażasz...
   • mnemonic222 2021-04-26 22:05:20
    @mm Ty wyjdź z domu i wyjedź z tej swoje wsi "Wygwizdowo Wielkie" i może zobacz ile zalesiono i to dobrych gleb. Lasy prywatne to były przed wojną, za PRL tylko Państwo miało monopol, a ziemia miała być rolna lub budowlana. Kilkanaście lat temu zaczęły się programy i zalesienia każdego skrawka, branie dopłat i śmianie się z tych co uprawiają. Ludzie zbili na tym milionowe majątki, nazwiska z pierwszych stron gazet. Przestań pisać te kocopoły o swoich ananasach i przytaczać te dane z GUS, widać że jesteś teoretykiem co żyje w internecie, nigdy niczego na oczy nie wdział bo od wielu lat nie wychodzi z domu. Obudź się i nie ośmieszaj bo ci ta pandemia całkiem świat do góry nogami wywróciła. Nie zaprzeczaj faktom i nie zaklinaj rzeczywistości...
   • MM 2021-04-26 22:20:16
    @mnemonic222 Podaje dane a tu "jak grochem o ścianę". Albo trollujesz po prostu. Zasadź na swojej ziemi las skoro to taki milionowy interes. Albo kup rolną za 100 tys. poczekaj 200 lat, zaleś dwa razy, może się zwróci. Teraz w odniesieniu do PRL, zabierali lasy powyżej 25ha. Więc za komuny były nadal lasy prywatne a aktualne 20% co zostało to są w większości te stare lasy (bez dotacji). Teoria i twarde obiektywne dane to jest coś konkretnego a Ty opowiadasz tylko swoje bajki.
   • MM 2021-04-26 22:23:57
    @mnemonic222 W ogóle to gratuluję pomysłowości. Dajesz mi kilka "dislike" z paru urządzeń zaraz po napisaniu komentarza. Brawo.
   • mnemonic222 2021-04-26 23:13:24
    @mm Te twoje "dane" to tylko statystyka, nauka za pomocą której można wszystko udowadniać, przestań trolować i spamować, spójrz prawdzie w oczy a nie żyjesz w internecie i jeszcze innym wmawiasz swoje "dane". Ludzie sadzili lasy i dalej sadzą, mają, dopłaty , premie, las na własność, drewno, ziemię. Ja znam takich wielu, ty nie i leszcze próbujesz wmówić komuś, że to nie prawda. Śmieszny jesteś, za PRL "prywatne" było tylko to co ci dali i to na 99 lat a nie na zawsze. Te twoje "stare lasy" to już państwowe albo wycięte, dawno. Ty nawet tego nie wiesz, twoje "teorie" i "twarde dane", to statystyka z internetu, którymi ty się podpierasz bo niczego nie wdziałeś w życiu. Dlatego opowiadasz bajki dla naiwnych, którzy jeszcze w to wierzą. Gdyby nie RODO napisałbym ci nazwiska ludzi, którzy pokupowali sobie po kilka byłych PGR-ów i dużo z tej ziemi zalesili, a gdyby nie wzrost cen wołowiny i zmiana profilu produkcji to wszystko by zalesili-takie mieli plany. Wyjdź z domu i przestań pisać te bzdury z internetu i zaklinać rzeczywistość. Co do "dislike" to by już tu taki jeden, jak mu ludzie nastawiali minusików to wymyślił "pisanie z kilku źródeł" i wyzywał. To pewnie był twój brat, albo bardzo podobny do ciebie teoretyk próbujący udowodnić coś "danymi" z internetu, bo dostał komputer tak jak ty dla biednych wiejskich dzieci i teraz troluje bo się nudzi bez szkoły. Ludzie widzą twoje trolowanie i je oceniają, a ty szukasz winnych. Brawo, wymyśl coś lepszego. Żal mi takich ludzi ja ty żyjących we własnym świecie (wirtualnym na dodatek...) i jeszcze innym próbującym zaklinać rzeczywistość. Wyjdź z domu albo zapisz się do lekarza, bo już zaklinasz rzeczywistość i jeszcze szukasz winnych swoich niepowodzeń, u takich jak ty pandemia zrobiła swoje nie ma co...
   • MM 2021-04-26 23:41:14
    @mnemonic222 Masz jakiś kompleks z tym wychodzeniem z domu i wirtualnym światem. Pisz na temat a nie zwracasz się ad personam w każdym komentarzu. Poza tym w każdym komentarzu napisałeś nieprawdę. Począwszy, że średnia wieku prywatnych to kilkanaście lat, dalej ,że za PRL nie było lasów prywatnych, w ostatnim ,że wszystkie stare lasy to te państwowe i wiele innych, do tego w każdym komentarzu za wszelką cenę unikasz prostej matematyki. Te dane i teorie, które tak lekceważysz są przygotowane przez fachowców na podstawie PUL, UPUL, innych statystyk a przede wszystkim pracy w terenie. Nie zwykła statystyka z internetu a dane GUS, sprawdź co oznacza ten skrót. Skupiasz się na pojedynczych przypadkach a jak mają się one do 1,8 mln ha lasów prywatnych w Polsce - to jest do 6% powierzchni Polski i 20% wszystkich polskich lasów? Widziałeś wszystkie lasy prywatne w Polsce? Teraz powiedz nam ile to jest 11,7 z 100 (te młode lasy kilkunastoletnie). Tylko nie obrażaj się ,że matematyka i statystyka to wirtualny świat dla ludzi, którzy nie wychodzą z domu. PS Kolejne trzy "dislike" po 5 minutach od dodania komentarza. Gratuluję. Temat jest sprzed tygodnia, godzina późna więc zainteresowanie mniejsze. Słabe to jest naprawdę. Życzę mniej bajkopisarstwa a więcej obiektywizmu po prostu.
   • MM 2021-04-27 01:22:29
    @mnemonic222 Najśmieszniejsze ,że w czasie naszej jakże to owocnej konwersacji przy innych komentarzach poziom łapek w górę i w dół pozostawał na tym samym poziomie. Powodzenia w opisywaniu świata za pomocą stereotypów z najbliższej okolicy lub pojedynczych przypadków. Proponuje np. ocenić PKB Polski albo wzrost eksportu danego surowca w kraju na podstawie swojej okolicy albo jakieś wybranej firmy i swoich subiektywnych odczuć na świeżym powietrzu bo przecież dane są nieważne. PS Takie "fejkowe dislajki" są dla mnie komplementem bo widać ,że rozmówca z powodu braku argumentów musi się uciekać do tak niecnych sposobów. Nie będę dalej karmił "trolla".
   • mnemonic222 2021-04-27 18:30:12
    @mm To twoje kompleksy, człowieka, który nie wychodzi z domu od wielu lat i niczego nie widzi bo żyje w wirtualnym świecie cyferek. Ja pisze na temat z życia ty przytaczasz cyferki z internetu, piszesz osobiste wycieczki, nie wiadomo po co. Zarzucasz innym nieprawdę, a sam piszesz, że ludzie sadzą lasy tak sobie a nie dla dopłat- a to jest nieprawda. Ty nawet nie wiesz co to był PRL i ich "własność prywatna", zapisz się do szkoły i nie obrażaj takimi tekstami innych. Ta twoja "matematyka" i "dane" to tylko cyferki, ja pisze z życia ty z internetu - nie wstyd ci ??? Nie wymyślaj, "danych", "teorii", fachowców", tylko wyjdź z domu i zobacz ile zalesiono i ile zalesione będzie. Cyferkami możesz sobie udowadniać co chcesz, ale rzeczywistość jest inna - w twoje cyferki nie wszyscy wierzą. Już kilka razy tu komentujący dali temu wyraz. Nie obrażaj się i nie chowaj za swoją matematyką, bo to niepoważne ty po prostu jesteś teoretykiem i laikiem - a tacy zawsze chowają się za cyferkami. Zawsze... Co do "dislike", to ludzie już poznali twoje trolowanie i je oceniają, więc nie wymyślaj tutaj "forum dyskusyjnego" i "tematów sprzed tygodnia", "późnej godziny", "mniejszego zainteresowania". To jest portal ogólnodostępny i każdy może tu wchodzić i oceniać. Twoje tłumaczenia są naprawdę słabe, więc nie pisz takich andronów i nie obrażaj ludzi. Wiem, że jesteś teoretykiem z internetu ale wyjdź z domu, przestań pisać te głupoty, zaklinać rzeczywistość. Może wtedy przestaną cię wyśmiewać i tak źle oceniać, a ty przestaniesz szukać winnych. Musisz mniej słuchać i opowiadać bajek, a więcej obiektywnych prawd widzieć. Inaczej zawsze będziesz zaprzeczał, że ludzie sadzą lasy teraz a nie 60 lat temu... Żal mi ciebie i całego twojego pokolenia życiowych teoretyków i laików żyjących w internecie...
   • mnemonic222 2021-04-27 18:49:02
    @mm Przestań się ośmieszać, wymyślać "poziomy łapek" i inne bzdury - co ty jesteś jakiś administrator co liczy kto ile łapek dostał a kto nie, czy po prostu lubujesz się w cyferkach i przy ich pomocy próbujesz usprawiedliwić swoją głupotę ??? Szerzysz stereotypy z internetu bo sam nigdy nigdzie nie byłeś, nie wychodzisz z domu, siedzisz tylko w internecie i za pomocą jakiś teorii próbujesz opisywać innym świat. Wyjedz na Warmię i Mazury lub Bieszczady i zobacz ile ludzie zalesili i ile jeszcze chcą zalesić, a nie zaprzeczasz i jeszcze podajesz cyferki z internetu. Prawdę nazywasz "pojedynczymi przypadkami" i "stereotypami z okolicy", strach się bać takich teoretyków i laików jak ty. Na dodatek oceniasz rzeczywistość na podstawie "PKB" i "świeżego powietrza", czym pokazujesz, że naprawdę jesteś człowiekiem żyjącym we własnym świecie. Ludzie to widzą, odpowiednio oceniają, a ty wymyślaj "fejkowe dislike" i szukaj winy swojej głupoty u innych. To jest twój brak argumentów i szukanie winnych złych ocen twojego trolowania, szukaj "niecnych sposobów", może wtedy usprawiedliwisz swoją głupotę i naiwność.Widać, że się nudzisz bo piszesz już od godziny 01.22.29 - taki z ciebie trol, ciekawe czy ci zapłacą pewnie nie, bo zostałeś ztrolowany i teraz szukasz winnych. Ja takich trolków i spamerków jak ty będę zawszę wyśmiewał. Ja nie będę karmił takiego trola jak ty tylko cię ztroluję. Wyjdź z domu albo zapisz się do psychiatry bo przez tę pandemię straciłeś kontakt z rzeczywistością i próbujesz w internecie ludziom za pomocą cyfr opisywać świat, a to jest objaw choroby psychicznej... Stop trolkom i spamerkom piszącym za pieniądze i tworzącym swoją wizję rzeczywistości.
  • MM 2021-04-27 19:56:57
   Ok, ostatnie dwa zestawy danych skoro tak je "lubisz". Możesz zamknąć nawet oczy i wypisywać dalsze wywody. - Lasy prywatne w Polsce są we władaniu 3 milionów ludzi, przeciętna wielkość lasu to 1ha i razem stanowią 20% powierzchni wszystkich lasów. To faktycznie milionerzy z tym jednym hektarem. - Wykres pt. "Rozmiar zalesień (sztucznych) w Polsce w latach 1991-2017 (GUS) Wynika z niego ,że najwięcej lasów prywatnych sadzono przed wejściem Polski do UE. Od 2007 roku jest drastyczny spadek, sadzi się kilkukrotnie mniej lasów (również państwowych). Przed wejściem do UE sadzono kilkanaście tys. ha nowych lasów rocznie a teraz kilka tys. ha rocznie czyli od 3 do nawet 5 razy mniej. Lasy prywatne w pierwszej klasie wieku czyli od 1 do 20 lat stanowią zaledwie 10,7% ogółu, więc prawie wszystkie obecne lasy prywatne (1,8mln ha) są posadzone bez dopłat. Pozdrawiam serdecznie, wszystkiego dobrego :)
   • bodo 2021-04-27 20:21:41
    Odpuść sobie chłopie, przecież to znany świr i żadnego twardego argumentu nie przyjmie, a nabijanie łapek, to jego star sztuczka.
   • mnemonic222 2021-04-27 20:30:54
    @mm Udowadniaj swoimi cyferkami , co chcesz, ty jesteś laikiem i teoretykiem, który niczego na oczy nie widział i żyje w internecie, wracaj do szkoły tam ci się przyda ta twoja "matematyka". żal mi ciebie. Widać, że jesteś trolem, bo zawołałeś swojego kolesia i teraz wyzywacie obydwaj, zawsze tak się kończy jak trolkom udowodni się trolowanie i spamowanie...
   • MM 2021-04-27 20:32:59
    @bodo Nie wiedziałem, Dzięki! :)
   • mnemonic222 2021-04-27 20:36:43
    @bodo O widzę, że kolega cię na pomoc wezwał, bo został ztrolowany i sam nie daje rady. Ale z was trolki, niech ludzie widzą, jakie z was świry, jak wyzywacie i wymyślacie, "nabijanie łapek", bo ludzie was przejrzeli i oceniają. Ale się ztrolowaliście, kolejny raz, żal mi takich ludzi jak wy, wracajcie do lekcji, tu wam nie zapłacą, bo sami się wyśmialiście, wyzywajcie dalej, ja się pośmieję, niech ludzie widzą jacy z was dyskutanci piszący pod dziesiątym nickiem...
 • Władek 2021-04-25 17:22:03
  Na początek to trzeba kontrolować lasy Państwowe,stworzyli sobie Państwo w Państwie , leśniczowie traktują majątek państwowy jak prywatną własność.... ile
 • rolnik sam w dolinie 2021-04-24 19:14:24
  Lasy prywatne jak sama nazwa wskazuje są prywatne i nikogo nie powinno obchodzić co z nimi robi. Jednak u nas na wszystkim państwo musi mieć kontrolę.
 • Michał 2021-04-24 11:39:33
  Łapy precz od własności prywatnej ! Precz z komuną !
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.122.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.