PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Małżonek bezumownego użytkownika może startować w przetargu

Małżonek bezumownego użytkownika może startować w przetargu Małżonek bezumownego użytkownika ziemi z ZWRSP nie powinien ponosić konsekwencji bezumownego użytkowania gruntów Zasobu przez swojego współmałżonka; fot. Larisa Koshkina z Pixabay

Małżonek bezumownego użytkownika ziemi z ZWRSP nie powinien ponosić konsekwencji bezumownego użytkowania gruntów Zasobu przez swojego współmałżonka i nie ma podstaw aby wykluczyć go z udziału w przetargu – podaje KOWR.



Po półtora miesiącu od zadania pytań i zdopingowaniu do udzielenia na nie odpowiedzi przez wczorajszy tekst KOWR udzielił odpowiedzi.

Więcej: Status „bezumownego użytkownika” dziedziczny?

Niestety tylko częściowej – KOWR udało się zrekapitulować przepisy, nie odnosząc ich jednak do konkretnej przedstawionej sytuacji. Jedno nie ulega wątpliwości: przepisy zakazujące udziału w przetargach rolnikowi, który jest bezumownym użytkownikiem, nie dotyczą żony tego rolnika. Niezależnie od tego, że małżonkowie – jak relacjonował rolnik: „od 10 lat posiadają wspólne grunty i prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne (wspólne nakazy płatnicze). Żona jest zameldowana w gminie, w której mieszkają i prowadzą gospodarstwo, żona pracuje poza rolnictwem i jest ubezpieczona w ZUS-ie. Małżeństwo to nie ma intercyzy majątkowej, a numer gospodarstwa jest wystawiony na męża i wniosek o dopłaty też jest składany do ARiMR przez niego”.

KOWR informuje: „W sytuacji kiedy jeden ze współmałżonków pozostających we współwłasności majątkowej był w trakcie trwania małżeństwa bezumownym użytkownikiem nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i na wezwanie ANR/KOWR bezumownie użytkowanych nieruchomości nie opuścił, a do przetargu staje drugi ze współmałżonków – to nie powinien on ponosić konsekwencji bezumownego użytkowania gruntów Zasobu przez swojego współmałżonka i nie ma podstaw aby wykluczyć go z udziału w przetargu.

Po wyłonieniu w drodze przetargu kandydata na dzierżawcę/nabywcę nieruchomości zawierana jest umowa. Strona umowy przyjmuje na siebie zobowiązania z niej wynikające. Zgodnie z art. 29a ust. 2 nabywca zobowiązuje się do osobistego prowadzenia działalności rolniczej w myśl przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Jak stanowi art. 6 ust. 2 uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli pracuje w tym gospodarstwie, podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.”

Żona będzie więc prowadzić działalność rolniczą - czyli decydować (i odpowiadać) za wszystko to, co będzie działo się z wydzierżawioną ziemią.

Nasz czytelnik postanowił sprawdzić w praktyce taką interpretację przepisów. W szczególności ciekawe, czy okaże się, że żona – mająca wprawdzie współwłasność gospodarstwa, ale nie mająca rolniczego wykształcenia i niepracująca w gospodarstwie – w ogóle jest rolnikiem. Ale KOWR tego nie przeanalizował…

Cała odpowiedź KOWR w załączniku.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Bob 2021-04-13 13:11:27
    Jak można bez umownie użytkować ziemię

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.96.184
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Array