Pod koniec czerwca posłowie sejmowych komisji: infrastruktury i finansów publicznych skierowali rządowy projekt ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program "Mieszkanie dla Młodych" (MDM) do dalszych prac w podkomisji nadzwyczajnej.

Jego celem jest pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Posłowie opozycji (PiS, SLD, Ruchu Palikota, Solidarnej Polski) oraz PSL powiedzieli, że zaproponują podkomisji nadzwyczajnej poprawki do projektu, by pomoc państwa obejmowała również zakup mieszkania na rynku wtórnym oraz budowę domu.

Tomasz Kamiński (SLD) poinformował, że oprócz tych dwóch poprawek, SLD przedstawi kolejną poprawkę zwiększającą pulę środków przeznaczonych na rządowy program MDM. Zgodnie z oceną skutków regulacji, ma on kosztować budżet państwa 3 mld 227 mln zł, zaś w pierwszym roku działania 600 mln zł.

Poseł PiS Andrzej Adamczyk powiedział, że jego klub chce ponadto, by wykreślono z projektu zapis, zgodnie z którym przyszłoroczne wydatki na materiały budowlane nie podlegałyby częściowemu zwrotowi podatku VAT. Jak powiedział Józef Racki (PSL) za takim rozwiązaniem opowiada się również jego klub. Ocenił, że tak długo, jak długo będzie obowiązywała przyszła ustawa, powinna istnieć możliwość odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy lub remontu mieszkania bądź domu.

W związku z wygaśnięciem w ub.r. programu Rodzina na swoim i wejściem MDM dopiero w 2014 r., jeszcze w tym roku będzie można wynająć mieszkanie od dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego, a od stycznia 2014 r. podpisać umowę z bankiem o dofinansowanie kredytu.

Dopłata państwa do kredytu będzie traktowana jako wkład własny. Pomoc państwa będzie dotyczyć tylko mieszkań, a nie domów; obejmie też zakup mieszkania w budynku z rynku pierwotnego, który będzie zawierał minimum dwa lokale, każdy o powierzchni do 75 m kw. Po 5 latach od zakupu mieszkania będzie można nim swobodnie obracać na rynku.

Kredyty z dopłatą ma oferować ok. 20 banków. Wnioski ws. rządowego wsparcia będą przyjmowane do końca września 2018 r. Na początku 2017 r. rząd przeprowadzi jego ocenę.