PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Minister Grzegorz Puda wygłosił exposé

Minister Grzegorz Puda wygłosił exposé Minister rolnictwa Grzegorz Puda, fot. MRiRW

Autor:

Dodano:

Tagi:

Dziś w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi minister Grzegorz Puda – jak to określił przewodniczący komisji poseł Robert Telus, pozostając w zgodzie z posłami opozycji – wygłosił swoje exposé.„Informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy o planowanych działaniach resortu” została przedstawiona zdalnie.

- Tych działań jest bardzo dużo – mówił minister o swoich planach. W ramach PROW jednym z głównym celów ma być zakończenie wdrażań programu – analizowany jest stan wykorzystania środków i możliwość wykorzystania budżetu. Środki mają trafiać szczególnie do małych i średnich gospodarstw – zapowiada minister W  I półroczu ma być wdrażana strategiczna zmiana PROW, związana z okresem przejściowym. Mają być też dostępne dodatkowe środki. Strategiczna zmiana ma uwzględniać dodatkowe fundusze – będą nowe zakresy wsparcia i relokacja obecnie dostępnych środków. Płatności bezpośrednie w okresie przejściowym będą kontynuowane w obecnym kształcie.

WPR w nowej perspektywie budżetowej jest programowana. Plan strategiczny jest opracowywany, planuje się konsultacje społeczne i uzgodnienia z KE. Trwa też praca nad polską legislacją. Minister stwierdził, że nowe będzie włączenie do planu strategicznego także płatności bezpośrednich. Wiąże się to z koniecznością wdrożenia ekoschematów. Realizując nowe cele WPR kładzie się nacisk na „zieloną architekturę” – system wymogów i zachęt. Ekoschematy to 20 proc. płatności bezpośrednich, będą zmierzać do realizacji celów środowiskowych i klimatycznych. Są wstępne propozycje działań, które mają realizować wiele celów. Trwają prace nad wypracowaniem szczegółowych rozwiązań. Również ekologiczne rolnictwo ma być bardziej atrakcyjne, podwyższone będą stawki dopłat. Ma to zwiększyć bioróżnorodność i 25 proc. użytków objąć uprawami ekologicznymi. Również dobrostan zwierząt objęty jest uwagą – utrzymany będzie znany program PROW, rozszerzony na owce, drób, bydło opasowe i konie.

Więcej: Ekoprogramy i "Dobrostan Plus" rozwiną polskie rolnictwo?

Małe gospodarstwa mają być docenione ze względu na szansę wykorzystania ich do ekoschematów i warunkowości – proponujemy wdrożenie uproszczonego systemu kontroli dla małych gospodarstw i uproszczenie przestrzegania norm warunkowości. Płatności mają być dedykowane dla małych gospodarstw.

Są projektowane trzy systemy dotyczące jakości żywności: aktywizowanie zainteresowania produkcją w ramach systemów jakości żywności, uczestnictwo rolników w tych systemach (zwrot za certyfikowanie) i promowanie żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości.

Ministerstwo prowadzi też działania związane ze współpracą z innymi państwami, a także z innymi ministerstwami, co ma łagodzić negatywne skutki pandemii, brexitu. Wspierane są służby związane z dostępem do żywności,  bierzemy udział w pracach UE dotyczących pandemii i wdrażania „Zielonego ładu”.

Przygotowywany jest plan dotyczący rolnictwa ekologicznego – konsultacje społeczne właśnie zakończono. Kontynuowane są działania promocyjne i informacyjne, szkolenia dla rolników. Jeśli chodzi o śor – w lipcu podpisano drugi plan działania, zmierzający do ochrony środowiska. Rozwija się platformę sygnalizacji agrofagów – promowane są pozachemiczne systemy ochrony. Krajowy plan działania jest realizowany, także ochrona zapylaczy i rozwój rolnictwa ekologicznego – wszystko to poprawia bezpieczeństwo żywności.

W ramach cyfryzacji trwają prace nad systemem e-usług – strefy dla rolnika na portalu rządowym, w KPRM pracuje się nad podstroną dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

W ramach gospodarki wodno-ściekowej opracowywane są przepisy wspólnie z ministrem infrastruktury (specustawa suszowa i prawo wodne), trwają działania informacyjne dotyczące dobrego wykorzystywania wody i partnerstw wodnych, utrzymanie urządzeń i racjonalna gospodarka wodą na obszarach wiejskich. Będą granty wodne na budowę urządzeń melioracyjnych. Planowane jest wdrożenie projektu dotyczącego gospodarki wodnej, środki z Polityki spójności i odbudowy należałoby łączyć z PROW.

Wapnowanie gleb ma być kontynuowane, aby podnosić potencjał i samowystarczalność.

NFOŚiGW podał, że 11 698 wniosków złożono, 40 375 ha zrekultywowano, wypłacono prawie 42 mln zł, obecnie limit de minimis wstrzymał wypłatę środków, ale wnioski są przyjmowane.

Agroturystyka i turystyka wiejska rozwija się i sprzyja rozwojowi lokalnych produktów i wartości kulturowej i przyrodniczej wsi.

Minister zapewnił, że w ramach nadzoru nad oświatą będzie kontynuowane przejmowanie szkół rolniczych i promowanie ich jako szkół pierwszego wyboru. Szkoły resortowe mają mieć zapewnione „odpowiednie warunki finansowe”, bo jest brak specjalistów branżowych. Będą kontynuowane konkursy kulinarne, praktyczna nauka zawodu jest ważna.

Jeśli chodzi o współpracę z organizacjami i samorządem, to minister planuje kontynuowanie prac Porozumienia Rolniczego, prace legislacyjne nad wsparciem budżetowym pracy organizacji w strukturach międzynarodowych, przejęcie pomocy dla kół gospodyń wiejskich.

W zakresie polityki senioralnej będą kontynuowane prace gospodarstw opiekuńczych.

Zmiana ustawy o scalaniu ma przyspieszyć prace scaleniowe. Prowadzone są prace zmierzające do zmiany prawa geodezyjnego i ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a także ustawy o gospodarowaniu ziemią z ZWRSP. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego ma usprawnić działanie KOWR dotyczące zgód na zbycie i rozdysponowanie ziemi z ZWRSP. Ustawa zmieniająca ustawę o jakości handlowej zmierza do zwiększenia efektywności nadzoru nad jakością artykułów spożywczych, zwłaszcza nad żywnością sprzedawaną na odległość, zawiera możliwość znakowania znakiem „DobrostanPlus” i rozszerza znakowanie jako „Produkt polski”. Zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu implementują przepisy unijne. Planowana jest też zmiana ustawy o rolnictwie ekologicznym – ma wspierać wykorzystanie tej żywności w szkołach. Trwają prace nad regulacją znakowania produktów regionalnych. Krajowe systemy jakości żywności poruszą kryteria uznawania tych systemów, zadania i właściwości organów uznających i kontrolujących. Przygotowywana jest zmiana w ustawie o grupach – tak aby poziom wielkości produktów był mniejszy, przewiduje 90 -dniowy termin na uznanie i zatwierdzenie planu, skrócenie do 30 dni rozpatrywania wniosków o zmianie w planach. Podmiotem miałoby być gospodarstwo, co pozwoli zmieniać ustawę o spółdzielniach. W ustawie o wyrobach winiarskich planowane jest uproszczenie i poprawa konkurencyjności. Ustawa o organizacji rynków owoców i warzyw i chmielu wymaga uregulowania wielu kwestii, np. uznawania organizacji producentów i kwestii sankcji i kar. Ustawa o przeciwdziałaniu wykorzystywania przewagi handlowej i kontraktowej zmierza do zachowania dobrych relacji między ogniwami łańcucha żywnościowego. Ostatni projekt zmienia ustawę o wyrobach spirytusowych – wdraża przepisy UE dotyczące informacji o okresie leżakowania.

Minister podsumował wystąpienie stwierdzeniem, że przedstawił syntetyczny skrót tego, czym aktualnie zajmuje się resort. Zaprosił posłów do ministerstwa, jak dodał, jest to „ministerstwo otwarte” i wielu rolników już się o tym przekonało.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (52)

 • No to mi się podoba 2020-12-09 19:54:00
  Paremia czyli coś mądrego ; Kto głosował na PIS nie może narzekać na TĘ władzę. Volenti non fit iniuria. I problem z głowy .
 • prawdziwy rolnik 2020-12-09 19:51:12
  Jak czytam to co poniżej , to widać że prawdziwych rolników ubywa. Czyli trzeba się zwijać. Same "wykształciuchy".
 • kitamicha 2020-12-09 15:52:39
  Czytam te wasze przydługie i przygłupie komentarze - i tak sobie mysle -NIC SIE W POLAKACH NIE ZMIENIŁO - ciągle jak dawniej warczycie na siebie , szczekacie , opluwacie sie , poniżacie itd. A INNI NA TYM KORZYSTAJA - teraz wiem dlaczego polska cztery razy była pod zaborami - po prostu BO TO TAKI BURACZANY NARÓD.
  • Kris 2020-12-09 17:00:59
   czemu sam narzekasz - dodatkowo krytykujesz narzekających - zastanów się w jakiej kategorii buraka ty się mieścisz
 • REM 2020-12-09 11:32:37
  Jak każdy ostatnio nie odniósł się do rzeczy najważniejszych: 1. jaki ustrój rolny mamy mieć; wolnorynkowy czy własność państwowa z oligarchami i monopolami np. skupu, 2. czy wspiera się gospodarstwo rodzinne (jak w tej, uff, Konstytucji) czy większość pomocy pobierają oligarchowie (zagraniczni) i państwo, 3. co z jakością żywności, skoro kilkanaście inspekcji, dopuszcza np. nie nadające się do jedzenie wędliny po ok. 30zł/kg, a te nadające się to tak 50-90 zł.kg i zagraniczne, oczywiście w mieście, bo z regionalnych wytwórni kiełbasa zwyczajna za 16 zł/kg to palce lizać. O mleku, jajkach mięsie i warzywach, owocach to samo można powiedzieć (niejadalne kartofle po 3 zł/kg w mieście i super po 0,90 zł kg na targu na wsi). 4. jakie są limity zrównoważonej środowiskowo produkcji rolnej, wolno mieć 20 tyś. świń czy 5 tys. krów w jednym miejscu, jeździć 50 tonowym zestawem transportowym po wiejskich żwirówkach itp cyrki. 5. co z uprawami monokultur np kukurydzy i to po lasach, niszczących wszelką biologię i bahavior gatunków fauny i flory rodzimej. 6. w czyich rękach maja być lasy (polskich, rodzinnych?) i łowiska. I tym podobne żarty, ale widząc jak się traktuje rolnika, rozbraja myśliwego itd to nic sensownego nie ma do powiedzania, sui generis, a nawet eo ipso mieć nie może. No i tyle, chyba pojadę do lasu i zrobię jeszcze jedną przyczepę pieńków bo coś mnie bierze.
  • Mądrze, mądrze 2020-12-09 12:02:20
   łacina : sui generis to znaczy wyjątkowo , a eo ipso ? Przykład : "jeśli powiesz >spieprzaj, dziadu<, to eo ipso [tym samym]uznajesz interlokutora za dziada". Czyli - REM-musisz objaśnić , może odkryłeś ciekawy zwiazek stylistyczny. A na poważnie : liczę na to, że za 15 lat - gwałtownie zmieni się system zarządzania gospodarkami , a to z tego powodu, że nastąpi (skokowo) przyrost wiedzy wiejskich dzieci i zdolność do jej zdobywania . Trzeba wziąć pod uwagę , że gdyby nie nauczanie zdalne , to miliony "chłopskich" dzieci czekałyby na komputery aż do dorosłości . Odkrycie zdolności do posługiwania się (samodzielnie) wiedzą , to już zupełnie inny świat . Pamiętacie ? Dwadzieścia lat temu zdecydowana większość - przy dopłatach - musiała korzystać ze specjalistów, a dzisiaj ? Nieliczni.
   • REM 2020-12-09 19:00:01
    Violenti non fit iniuria, tak mi zapasiło w kontekście, a tet typ tak ma.
   • paremia czyli coś mądrego 2020-12-09 19:41:52
    Czyli kto głosował na PIS nie może narzekać na TĘ władzę. volenti non fit iniuria Zachęcając forumowiczów do odrywania się (na chwilę ) od dojenia, a dzieci do wybierania kierunków prawniczych - przetłumaczę : mówimy volenti non fit iniuria, jeśli chcemy powiedzieć, że ktoś podejmujący ryzyko ( i narażający się na szkodę) nie może mieć do nikogo pretensji ani domagać zadośćuczynienia.
  • EL - woda i gleba 2020-12-09 13:37:18
   REM zgadzam się z Tobą w 100%, ale dodałbym "BIOGAZOWNIE ROLNICZE UTYLIZACYJNE". Gdzie one w planach Pana Ministra - w aspekcie nie zatruwania cieków i wód powierzchniowych, wylewaną na pola gnojowicą (nieprzefermentowaną), a także nie podtruwania gleby. Gdzie jest wsparcie dla rolników/hodowców, którzy byliby skłonni zainwestować w biogazownie? Aż się prosi uwzględnić biogaz rolniczy w planach i powiązać go ze strategią PGNiG, które trochę na oślep brnie w biometan w wielkiej skali.
 • rolnik polsk 2020-12-09 10:01:33
  Co do ministra to nie będę się wypowiadał, bo nic jeszcze dla rolnictwa nie zrobił i biorąc pod uwagę że był autorem 5 dla zwierząt to raczej ile zrobi. Co do ekologii to jestem zdania że kierunek jest dobry, tylko wszystko zależy od końcowego wykonania. Dziś robimy na koncerny chemiczne, lejemy setki litrów chemii, przewalamy coraz więcej ton a dochodu jak nie było tal nie ma. A ta chemia na zdrowie nam napewno nie wychodzi. Tylko do tego potrzeba ostrych norm dla zakładów przerabiających nasze produkty, kontrole i wysokie kary za fałszerstwa. Dziś większość dobrej żywności która produkuje rolnik psuje przetwórca dodając pół tablicy Mendelejewa a na rolnika się psy wiesza.
  • Kto silniejszy 2020-12-09 11:39:14
   Słusznie piszesz , tylko zmień nicka bo jest on moralnie "zużyty" . Gdyby ustawodawca (razem z parlamentem UE ) wyeliminował z produktów żywnościowych - tablicę Mendelejewa, to oczywiście zmieściłaby się "na stołach" cała rolnicza produkcja . Tyle tylko, że przetwórcy (i handlowcy) są silniejsi niż producenci.
   • rolnik polski 2020-12-09 12:15:00
    Piszę pod tym nickiem od lat i nie zamierzam nic zmieniać. Na podszywających się nie mam wpływu. Mój zawsze małymi literami
  • polski ? 2020-12-09 14:30:05
   Rozumiem, że dodajesz sobie tym nickiem splendoru (zaszczyt, honor , świetność i bogactwo). Możesz podać przykłady ze swojej działalności na każde z tych pojęć ? Jakoś - ujmując rzecz historycznie - często przypisywanie sobie cechy : "polski" , to wstyd .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.215.185.97
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.