PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ministerstwo Aktywów Państwowych lekceważy potrzebę lustracji

Ministerstwo Aktywów Państwowych lekceważy potrzebę lustracji
Kto kieruje państwowymi spółkami? fot. Arcaion z Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

MAP nie lustruje zarządzających Elewarrem i nie wyjaśnia, czy od innych prezesów kierujących spółkami państwowymi wymaga składania oświadczeń lustracyjnych, zgodnie z ustawą lustracyjną.Instytutowi Pamięci Narodowej wydaje się, że jest potrzebny. Już ponad dwa lata temu otrzymaliśmy stamtąd informację, że kierujący Elewarrem podlegają lustracji (pisma w załącznikach).

Tymczasem KOWR nie podzielał tej opinii – jego zdaniem jego własność nie jest własnością skarbu państwa i ustawie lustracyjnej nie podlega. Zatem składania oświadczeń lustracyjnych, w szczególności od prezesa Elewarru, nie wymagał.

Więcej: KOWR nie chce Elewarru

Snuje się zatem ciągle obecny prezes Elewarru Daniel Alain Korona po portalach internetowych i skarży na niesprawiedliwość, jakiej doświadcza: otóż w żaden sposób nie może dokonać autolustracji (tylko dlatego, że nie wpadł na ten pomysł) i oczyścić z zarzutu IPN stwierdzającego, że nie może przyznać mu statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, gdyż część posiadanych przez IPN „dokumentów spełnia kryteria dokumentów opisanych w art. 4 ust. 2 ustawy o działaczach opozycji, tj. były wytworzone przez Wnioskodawcę lub przy Jego udziale w ramach czynności wykonywanych w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa państwa.”

Ponieważ KOWR nie chciał przyjąć od prezesa Elewarru oświadczenia lustracyjnego, ten pozostał z poczuciem krzywdy i bez zaszczytnych tytułów.

Więcej: Daniel Alain Korona, prezes Elewarru, się lustruje (3)

 

Elewarr nareszcie państwowy

Wydawało się, że to pasmo niesprawiedliwości będzie wreszcie przerwane: oto KOWR w drodze umowy w połowie października przekazał Elewarr do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Więcej:

Elewarr już w MAP

Zgodnie z art. 4 ustawy lustracyjnej (tj. ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów) obowiązek składania oświadczenia lustracyjnego ma m.in. członek zarządu, członek rady nadzorczej spółki handlowej z udziałem Skarbu Państwa, w której udział Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji.

Zapytaliśmy więc Ministerstwo Aktywów Państwowych:

1. czy prezes Elewarru Daniel Alain Korona złożył oświadczenie lustracyjne? Czy złożyli je inni członkowie zarządu oraz rady nadzorczej, o ile urodzili się przed dniem 1 sierpnia 1972 r.?

2. czy oświadczenia te zostały przekazane do Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej i jakie jest stanowisko IPN w sprawie zgodności oświadczeń z prawdą?

3. czy postępowania lustracyjne wobec tych osób zostały zakończone?

MAP nadesłało odpowiedź, z której wynika, że ma świadomość, iż prezesi spółek skarbu państwa podlegają lustracji – niestety nie wiadomo, co z tej świadomości wynika praktycznie.

Napisano: „Zgodnie z treścią Art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1633) <Obowiązek złożenia oświadczenia, dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r., zwanego dalej <<oświadczeniem lustracyjnym>>, mają osoby, o których mowa w art. 4, urodzone przed dniem 1 sierpnia 1972 r.>.

Ponadto, zgodnie z Art. 7 ust. 2 , 3 i 3a ustawy osoby, o których mowa w art. 4, miały obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego lub informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego, w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie lub zgody na objęcie lub wykonywanie funkcji. ELEWARR Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przed przejęciem udziałów przez Skarb Państwa – Ministra Aktywów Państwowych,  dotychczas był spółką, w której 100% udziałów należało do państwowej osoby prawnej jaką jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z siedzibą w Warszawie. Członkowie Zarządu jak i Rady Nadzorczej Spółki z udziałem państwowej osoby prawnej nie są wymienieni w art. 4 ustawy, a zatem dotychczas nie byli objęci obowiązkami ustawy, o której mowa powyżej.”

I to wszystko, co MAP zdołało wyartykułować po prawie miesiącu pytania o te kwestie.

MAP – jak KOWR - nie wymaga składania oświadczeń lustracyjnych

Dopytywałam bezskutecznie: „nie widzę odpowiedzi na moje pytania. Czy z Państwa wywodów mam wnioskować, że prezes i członkowie zarządu i rady nadzorczej przejętego od KOWR 15 października 2021 r. Elewarru nie mają obowiązku składania oświadczenia lustracyjnego? Proszę o podanie podstawy prawnej do takiego stanowiska.”

Odpowiedzi nie ma.

Nie ma też odpowiedzi na pytania dotyczące przeświadczenia MAP o zwolnieniu z obowiązku lustracyjnego prezesa, zarządu i rady nadzorczej Elewarru podległego KOWR i czy było ono może konsultowane z IPN – a wiemy, że zdania IPN i KOWR na temat podlegania prezesa Elewarru lustracji były odmienne (stanowisko IPN w załącznikach, stanowisko KOWR w przypomnianym wyżej tekście „Daniel Alain Korona, prezes Elewarru, się lustruje (3)”).

Wielokrotnie już pisałam, że zgodnie ze stanowiskiem IPN Elewarr powinien podlegać lustracji – i to nawet już wtedy, gdy był własnością KOWR. Potwierdza to obecny rozwój wydarzeń: tylko dlatego, że 100 proc. udziałów miał i ma w Elewarrze skarb państwa, KOWR mógł go teraz sprezentować MAP.

Czy z faktu, że KOWR nie dopełnił obowiązku lustracyjnego wobec podległej mu spółki wynika, że MAP też nie zdobędzie się na zobowiązanie osób kierujących Elewarrem do złożenia oświadczeń lustracyjnych?

Wydaje się to prawdopodobne, zważywszy sposób podejścia do tematu.

Aby ułatwić MAP zajęcie stanowiska, w załączniku publikuję więc raz jeszcze stanowiska IPN w sprawie lustracji w Elewarrze.

Elewarr nie jest wyjątkiem?

Czy MAP w ogóle wymaga oświadczeń lustracyjnych? Nie wiadomo, przez dwa tygodnie nie udzielono odpowiedzi na pytania o to, które jeszcze spółki podległe MAP zwolniono z obowiązków składania oświadczeń lustracyjnych i ile jest spółek, których zarządy i rady nadzorcze

1. poddano lustracji

2. zwolniono z lustracji

- wraz z podstawami prawnymi do zwolnienia.

Czy brak odpowiedzi na te pytania to wynik trudności z liczeniem – czy liczenie na zapomnienie?

Pytać  o to warto, wszak trzeba wiedzieć, kto zarządza majątkiem państwowym, bo to może wskazywać, gdzie go poprowadzi, a i gdzie doprowadzi.

Czytaj też:

Holding do prywatyzacji?Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • prawdziwy dyzma 2021-12-09 22:01:19
  o co chodzi..dlaczego Polsat zaczai atakowac rzad....proste bo jak zobaczyli ze państwo ich uprzedzi w budowie elektrowni atomowej to zaczęli atakować.....moral taki wiadomości sA zawsze dobre ale zawsze SA LEPSZE INTERESY TAKA TELEWIZJA I PRZESYŁ
  • Elektromonter 2021-12-10 01:37:00
   Chyba siejesz populizmu i szukasz sztycznego wroga żeby odwrócić uwagę. Elektrownia atomowa była zaplanowana w 70-tych latach. Był reaktor i cała infrastruktura. Ktoś mądry podjal decyzje o wycofaniu inwestycji. Reaktor sprzedano pobliskim zagranicznym sąsiada i do dziś chodzi. Utopiono miliony dolarów. Dziś na fali inwestycji rozwoju usiłuję się zrobić wodę z muzgow wyborców, żeby znów utrzymać się choć na chwilę dłużej przy korycie. Najpierw niech ukarzą winnych tamtych hamulcowych, a dopiero odwracaj uwagę że już budujemy elektronie żeby nie było pustych obietnic z 2016 roku o uruchomieniu produkcji elektrycznych samochodów w Polsce. Skończył się temat to łapie się drugi. Zastanawiam się kiedy padnie obietnica produkcji w Polsce rakiet turystycznych na Marsa.
 • Dyzma 2021-12-09 16:30:26
  Pamiętacie Nikosia Dtzme? Jak miał zostać premierem? Poprawczak, jakieś kolizję z prawem. " To za mało, taki człowiek nie nadaje sie" Czyli jakie haki na filmie trzeba było mieć na Dyzmę, żeby był godny urzędu?
 • baca56 2021-12-09 13:18:42
  Niewielkimi prywatnymi biznesami zarządzają czasem "Janusze polskiego biznesu" (sorry Janusze, nie ja to wymyśliłem). Natomiast wielkim panstwowym majątkiem zarządzają "Daniele polskiego biznesu"- Obajtek, Korona...
 • Zenk 2021-12-09 12:18:27
  Czyżby drugi Kujda? Czyli "wszystko wiemy, ale to dobrze, bo się będzie nas słuchał ". Służby nadal działają...
 • Anymous 2021-12-09 11:07:08
  Najciekawszą postacią jest nkejaki Sutkowki Marcin z Białegostoku. Został przewodniczącym rady nadzorczej Elewarr I KSC i niestety był w radzie nadzorczej elewator w Sieradzu, jakby nie bo ludzi z Sieradza. Nie zależało mu na tym Elewatorze i pod jego nadzorami sprzedano niemieckim udziałowcom udziały państwowe. W nagrodę nadal jest przewodniczącym rady nadzorczej Elewarra. Brawo, tak się robi handel stołkami i zbożem.
  • IPN BU 0912/1069 BERNARD 2021-12-09 11:22:43
   Nie, najlepszy jest wirus Korona w Elewarr, rodzice donosili i on tez kapował na kolegów.
   • Wanda i Banda 2021-12-09 11:33:06
    Nooo rodzice prezesa Korony w latach ciężkiej komuny na palcówkach zagranicznych musieli być krystaliczni... Lista redaktora W....a to przypadek
   • Cyceron 2021-12-09 19:43:39
    Rodzinna tradycja

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.249.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.