PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Modernizacja gospodarstw rolnych - pytania i odpowiedzi

Modernizacja gospodarstw rolnych - pytania i odpowiedzi fot. farmer.pl

Jakie są najczęściej zadawane pytania dotyczące trwającego naboru na "Modernizację gospodarstw rolnych" - obszar d?



Do 29 maja br. trwa nabór wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych" - obszar d.  ARiRM odpowiada rolnikom na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego naboru. 

1. Jeśli zakupiłem ciągnik rolniczy 105 KM za „Premię dla młodych rolników” PROW 2014-2020 to czy korzystając z „Modernizacji…” w naborze w 2020 r mogę zakupić większy ciągnik?

ARiMR: W przepisach ww. rozporządzenia brak jest ograniczeń dotyczących możliwości zakupu kolejnego ciągnika o większej mocy przez Beneficjentów „Premii dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020. Zatem jeżeli w gospodarstwie niezbędny jest kolejny ciągnik można ubiegać się o jego zakup w obecnie trwającym naborze.

2. Czy „osoby wspólnie wnioskujące” mogą ubiegać się o wsparcie na budowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją budynków/budowli (np. obory, chlewni, magazynu paszowego itp.)?

ARiMR: Nie. Inwestycje trwale związane z gruntem lub nieruchomością, w tym inwestycje związane z zakładaniem sadów lub plantacji krzewów owocowych, gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat nie mogą być realizowane przez osoby wspólnie wnioskujące.

3. Czy rolnik prowadzący gospodarstwo indywidualnie może ubiegać się o wsparcie na dokończenie rozpoczętej budowy budynku inwentarskiego?

ARiMR: Inwestycje polegające na dokończeniu: budowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej nie podlegają wsparciu, bez względu na to, czy o wsparcie ubiega się osoba fizyczna, grupa osób wspólnie wnioskujących, czy też inne podmioty.

4. W związku z ogłoszonym naborem na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” proszę o informację jak interpretowany będzie zapis dotyczący maszyn tego samego rodzaju w sytuacji gdy rolnik zakupił w ramach PROW 2007-2013 przyczepę rolniczą dwuosiową o ładowności 8 ton, a obecnie chce złożyć wniosek na przyczepę tandem o ładowności 10 ton.

ARiMR: W przypadku gdy o pomoc w ramach ogłoszonego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” będzie ubiegał się Beneficjent PROW 2007-2013 nie będzie miał on możliwości zakupu kolejnej przyczepy rolniczej, niezależnie od jej ładowności. Przyczepa tandem nadal pozostaje przyczepą rolniczą i taki właśnie zapis pojawi się w jej dowodzie rejestracyjnym. Przyczepą innego rodzaju jest np. specjalistyczna przyczepa do bel, przyczepa samozbierająca do siana.

5. W ramach PROW na lata 2007-2013 korzystałem z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” na zakup prasy belującej oraz owijarki do bel. Czy w ramach wniosku z „Modernizacji gospodarstw rolnych” objętego PROW na lata 2014-2020 mogę zaliczyć koszt zakupu prasoowijarki do kosztów kwalifikowanych?

ARiMR: Współfinansowanie zakupu prasoowijarki w ramach operacji typu „Modernizacja…” nie narusza regulacji § 7 ust. 2 pkt 2 ww. rozporządzenia, gdyż co do zasady jest to różna rodzajowo maszyna niż maszyny, które nabył Pan w ramach PROW 2007-2013. Należy jednak podkreślić, iż nie będąc w posiadaniu szczegółowych informacji dotyczących prowadzonej przez rolnika działalności rolniczej nie sposób przesądzić, czy z uwagi na wcześniejsze nabycie prasy belującej oraz owijarki do bel zasadnym jest zakup, do prowadzonego gospodarstwa prasoowijarki. Oceny, czy planowany do nabycia sprzęt rolniczy dostosowany będzie do potrzeb gospodarstwa i korespondować z jego zasobami, dokonują Biura Wsparcia Inwestycyjnego Oddziałów Regionalnych, których zakres kompetencji dotyczy oceny wniosków m. in. w tym zakresie.

6. W ramach PROW 2007-2013 zakupiłam ładowacz czołowy a teraz planuję zakupić ładowarkę teleskopową w ramach „Modernizacji…”, czy mam taką możliwość?

ARiMR: W przypadku gdy w ramach PROW 2007-2013 zakupiono ładowacz czołowy możliwe będzie współfinansowanie zakupu ładowarki teleskopowej w ramach operacji typu „Modernizacja…” gdyż, co do zasady, są to różne rodzajowo sprzęty. Należy jednak podkreślić, że zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 4 ww. rozporządzenia pomoc przyznaje się na operację uzasadnioną ekonomicznie, w tym pod względem racjonalności jej kosztów. Ponadto, pomoc na zakup maszyn i urządzeń do produkcji rolnej (wyłącznie nowych) może zostać udzielona, jeżeli:
- są one ściśle związane z prowadzoną działalnością rolniczą i wykorzystywane na potrzeby produkcji rolnej prowadzonej w gospodarstwie rolnym, np. służące do przygotowania produktów do sprzedaży. Inwestycja powinna być bowiem przeznaczona wyłącznie na potrzeby produkcji rolniczej prowadzonej w gospodarstwie beneficjenta;
- ich parametry techniczne będą dostosowane do potrzeb gospodarstwa, będą korespondować z zasobami tego gospodarstwa tj. produkcją i skalą tej produkcji;
- planowana operacja będzie generować wzrost wartości dodanej brutto co najmniej o 10 %.
Uzasadnienie ekonomiczne operacji, w tym racjonalność jej kosztów, badana jest każdorazowo przez BWI OR ARiMR, które zajmują się weryfikacją złożonych wniosków. W tym aspekcie weryfikowane jest m.in. dostosowanie wydajności maszyny lub mocy do skali i intensywności prowadzonej działalności produkcyjnej oraz posiadanych już zasobów, w tym areału.

7. Czy rolnik który zakupił w PROW 2007-2013 ciągnik rolniczy i opryskiwacz polowy może w obecnie trwającym naborze nabyć ciągnik sadowniczy i opryskiwacz sadowniczy (prowadzi on gospodarstwo sadownicze)?

ARiMR: Współfinansowanie zakupu ciągnika sadowniczego oraz opryskiwacza sadowniczego w ramach operacji typu „Modernizacja…” nie narusza regulacji § 7 ust. 2 pkt 2 ww. rozporządzenia, gdyż co do zasady są to różne rodzajowo maszyny niż nabyte w ramach PROW 2007-2013 (ciągnik rolniczy i opryskiwacz polowy).
Należy jednak podkreślić, iż na etapie weryfikacji wniosku o przyznanie pomocy przeprowadzana jest przez BWI OR ARiMR tzw. ocena ekonomiczno-techniczna operacji podczas której badane jest m. in. dostosowanie wydajności danej maszyny do wielkości i skali prowadzonej działalności rolniczej. Zatem ostateczna decyzja, czy planowany do nabycia sprzęt rolniczy dostosowany będzie do potrzeb gospodarstwa i korespondować z jego zasobami, jak wskazano powyżej podejmowana jest przez BWI OR, których zakres kompetencji dotyczy oceny wniosków o przyznanie pomocy m. in. w tym zakresie.

8. Proszę o informację jak interpretowany będzie zapis dotyczący maszyn tego samego rodzaju w sytuacji w której rolnik zakupił w ramach PROW 2007-2013 ciągnik rolniczy o mocy 145 KM, zaś w obecnym naborze planuje złożyć wniosek na ciągnik pomocniczy o mocy 80 KM. W rozumieniu technicznym obie maszyny są ciągnikami rolniczymi, a jednak ich przeznaczenie byłoby różne (ciągnik główny i pomocniczy).

ARiMR: W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 dla operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” wskazane jest, iż w przypadku beneficjentów, którzy w ramach PROW 2007-2013 zakupili: ciągniki, kombajny, opryskiwacze, rozrzutniki nawozów mineralnych, wozy asenizacyjne, ładowacze, przyczepy, ładowarki teleskopowe, wózki widłowe oraz inne maszyny, za niekwalifikowalny uznaje się zakup rzeczy tego samego rodzaju, jak rzecz dofinansowana w ramach PROW 2007-2013 (np. kolejnego rozrzutnika).Powyższa regulacja znalazła odzwierciedlenie w przepisach § 7 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020 (Dz. U. poz. 1371, z późn. zm.), wprowadzonym jego nowelizacją z dnia 25 lutego 2019 r. (Dz. U. poz. 407), zgodnie z którym pomoc nie obejmuje kosztów nabycia maszyn tego samego rodzaju jak nabyte w ramach PROW 2007-2013 w związku z podjęciem albo rozwojem działalności pozarolniczej albo w celu wyposażenia tego samego gospodarstwa w przypadku gdy o pomoc ubiega się beneficjent PROW 2007-2013 lub współposiadacz tego gospodarstwa.

Odnosząc powyższe do zapytania informujemy, iż w przypadku gdy o pomoc w ramach ogłoszonego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” będzie ubiegał się Beneficjent PROW 2007-2013 nie będzie miał on możliwości zakupu ciągnika rolniczego o mocy 80 KM, jeżeli zakupił ciągnik rolniczy o mocy 145 KM. Mniejsza moc ciągnika oraz jego przeznaczenie „pomocniczy” nie określa jego rodzaju. W tym przypadku wyznacznikiem spełnienia definicji „maszyny tego samego rodzaju” jest rodzaj ciągnika „rolniczy” - zakup ciągnika rolniczego w ramach PROW 2007-2013 uniemożliwia zakup kolejnego ciągnika „rolniczego” w ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętych PROW 2014-2020 niezależnie od jego mocy i przeznaczenia. Ciągnikiem innego rodzaju może być natomiast ciągnik sadowniczy.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • rolnik 2020-04-29 11:32:30
    Modernizacja to dla średnich i małych gospodarstw program do ich likwidacji. Podpisujesz umowe na 5 lat i masz hodować uprawiać bez względu na cene produktu inaczej zwrot dotacji z odsetkami. Ludzie wzieli np. na budowe obór na bydło na opasy i w biznesplanach pisali cene 9 zł a teraz jest po 6 zł ale agencja żyje w fikcji ze zarabiasz jak sprzedasz deklarowane ilości inaczej nie osiagasz celu operacji to chore, to wszpółczesne niewolnictwo i pańszczyzna w średniowiecznym wydaniu- chłop przypisany do ziemi i gospodarstwa. Nie brać dziadostwa do puki nie będzie ustawowych cen minimalnych na produkty rolne
    • Malopolska 2020-05-02 16:16:28
      "Ale to już bylo i nie wróci wiecej..." chyba

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.231.21.83
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.