PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

MRiRW nie wyklucza zmian w „Młodym rolniku”

Zmiany mogą dotyczyć warunków przyznania pomocy, kryteriów wyboru operacji, wysokości pomocy.Posłowie Norbert Kaczmarczyk i Jarosław Sachajko wystąpili z interpelacją, w której pytali o możliwość  zmiany kryteriów lub zwiększenia poziomu wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dotyczącego działania programu ,,Młody rolnik”.

Jak odpowiedział minister Krzysztof Jurgiel, priorytety, cele, kryteria dostępu do pomocy dla młodych rolników oraz maksymalna kwota wsparcia zostały określone w przepisach prawa UE.

„Jednym z priorytetów UE w zakresie rozwoju obszarów wiejskich jest zwiększenie rentowności gospodarstw i konkurencyjności rolnictwa. A zatem, wsparcie powinno zostać ukierunkowane w taki sposób, aby realizacja ww. priorytetu była możliwa. W ramach „Premii dla młodych rolników” PROW 2014-2020 ukierunkowanie wsparcia odbywa się przede wszystkim poprzez określenie minimalnych progów w zakresie wielkości ekonomicznej i fizycznej gospodarstwa, przy czym o ile progi w zakresie wielkości ekonomicznej wynikają bezpośrednio z przepisów prawa UE, o tyle progi w zakresie powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie młodego rolnika stanowią narzędzie służące poprawie struktury agrarnej kraju.

Również zgodnie z unijnymi przepisami  państwa członkowskie określają górne i dolne progi umożliwiające gospodarstwom rolnym dostęp do wsparcia dla młodych rolników oraz małych gospodarstw, przy czym niższy próg wsparcia dla młodych rolników musi przewyższać górny próg dla małych gospodarstw. Progi te określają państwa w zakresie potencjału produkcyjnego gospodarstwa rolnego – mierzonego standardową produkcją zdefiniowaną w art. 5 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1242/2008 lub w równoważnych wartościach. „W trakcie negocjacji PROW 2014-2020, Komisja Europejska zalecała konieczność ustalenia dolnego progu w zakresie wielkości ekonomicznej wyrażonej w standardowej produkcji (Standard Output, SO), w „Premiach dla młodych rolników”, na odpowiednio wysokim poziomie (przynajmniej 25 tys. euro). W wyniku tych negocjacji, dolny próg wielkości ekonomicznej gospodarstw przejmowanych przez młodych rolników został ostatecznie ustalony na poziomie 13 tys. euro SO” – wyjaśnia MRiRW.

W związku z tym właśnie „kryterium w zakresie wielkości ekonomicznej gospodarstw przejmowanych przez młodych rolników wynika z przepisów prawa UE oraz PROW 2014-2020. Zostało również odzwierciedlone w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.

Premię dla młodych rolników przyznaje się osobie, „która najpóźniej w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy rozpocznie jako kierujący prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie:

- o łącznej powierzchni gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami i gruntów pod rowami równej co najmniej powierzchni minimalnej, którą stanowi średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju, a w przypadku gdy gospodarstwo jest położone w województwie, w którym średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie jest niższa niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju - średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w województwie,

- którego wielkość ekonomiczna jest nie mniejsza niż 13 000 euro.

W świetle powyższych przepisów prawa oraz danych opublikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dla naboru wniosków o przyznanie pomocy przeprowadzonego w 2016 r., minimalna powierzchnia gospodarstwa młodego rolnika wynosi od 4,71 ha do 10,49 ha. Jednocześnie, wielkość gospodarstwa jest odpowiednio punktowana w ramach systemu wyboru operacji.”

To jeśli chodzi o możliwe kryteria dostępu.

A co z kwotą pomocy?

„Państwa członkowskie określają kwotę wsparcia dla młodych rolników biorąc pod uwagę także sytuację społeczno-gospodarczą obszaru objętego programem. W tym kontekście należy przytoczyć stanowisko Komisji Europejskiej zawarte w Measure fiche „Farm and business development” (Measure 6 Article 19 of Regulation 1305/203), zgodnie z którym przy określaniu kwoty premii państwo członkowskie powinno zapewnić proporcjonalność pomiędzy kwotą wsparcia a przeciętnym poziomem dochodu na obszarze objętym programem” – podaje MRiRW.

Ale nic nie trwa wiecznie: „Jednocześnie, należy podkreślić, iż w przepisach prawa UE (art. 11 rozporządzenia nr 1305/2013) przewidziano dokonywanie przeglądu, a co za tym idzie, zmian programów. Dlatego Instytucja Zarządzająca dokonuje przeglądu szczegółowych warunków przyznawania pomocy na podstawie bieżącej analizy sytuacji w rolnictwie oraz efektów wdrażania poszczególnych instrumentów wsparcia. Aktualnie, po przeprowadzeniu dwóch naborów wniosków o przyznanie pomocy w ramach „Premii dla młodych rolników” PROW 2014-2020, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje się ewaluację warunków przyznania pomocy, kryteriów wyboru operacji, wysokości pomocy itp.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż aktualnie trwają prace nad zmianą przepisów UE w zakresie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. Zmiany w rozporządzeniu nr 1305/2013 będą wymagały modyfikacji zapisów Programu, a w ślad za tym – nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”

Zatem możliwe, że w wyniku oceny funkcjonowania PROW, a także pomocy kierowanej do młodych rolników - nastąpią zmiany.

Obecnie od beneficjenta „Młodego rolnika” wymaga się, aby wielkość ekonomiczna gospodarstwa (SO) była utrzymana, nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i większa niż 150 tysięcy euro.

Powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie rolnym musi być co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa – średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów. Przy czym, przynajmniej 70% minimalnej wielkości musi stanowić przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (JST).

Obecne kryteria dostępu nie zachęcają do składania wniosków. W ubiegłorocznym naborze, zakończonym w kwietniu, wnioski o przyznanie 100 tys. zł premii złożyło w ARiMR 3590 młodych rolników. Poprzedni nabór odbył się od 20 sierpnia do 16 września 2015 r.  - zebrano wnioski od 3313 osób. Kwota wydanych decyzji z naboru w 2015 r. to 261 300 000 zł, z naboru 2016 r. - 306 100 000 zł.

Na "Premie dla młodych rolników" jest 456 849 802 euro ze środków unijnych, a razem z krajowymi 717 997 734 euro.

Po pierwszym naborze wniosków na to działanie MRiRW nie widziało potrzeby zmiany kryteriów i nie dostrzegało zagrożenia dotyczącego wykorzystania dostępnych pieniędzy: <Mając na względzie, iż pula środków przeznaczonych na realizację „Premii dla młodych rolników” pozwala na przyznanie około 28 tysięcy premii, a pomoc będzie realizowana w perspektywie wieloletniej, należy założyć, iż nie będzie problemów z wykorzystaniem dostępnej alokacji.>

Więcej: MRiRW: Pieniędzy na „Młodego rolnika” wystarczy do 2020 r.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • JM 2017-01-31 21:38:29
  Młody rolnik powinien być do 45 roku życia. Jest mnóstwo osób, które z różnych względów zaczęły uprawę ziemi po 40 i dla nich zamknięte są możliwości dofinansowania
 • djp 2017-01-26 10:29:36
  Oj mistrzu, mistrzu. Czytanie tego twojego bełkotu naraża na szwank logiczny umysł. To coś w stylu "Radio Erewań". Ale nijak nie mogę umieścić w czasie wspólnego działania PO i KOD w procederze brania czegoś pod stołem w poprzednim rozdaniu premii. Coś ci się zryło pod czerepem. Jak wiesz kto ukradł, to wal chłopie do prokuratury, a nie pierdziel tu jakiś ty uczciwy.
 • zły 2017-01-26 09:33:36
  ja akurat mam złe doświadczenia z tym programem mówiąc krótko lepiej bym zrobił gdybym przepił te pieniądze wydał na głupoty itd ,a ja zainwestowałem zwiekszyłem produkcie starałem się a i tak zostałem potraktowany jak złodziej któremu nie słusznie przyznano premie ,tak że dobrze pilnujcie spraw bo urzędnicy to wszystko robia aby przepchnąć a potem wszystko spada na rolnika
 • Mistrz 2017-01-25 20:57:59
  Niezależny, nie o sobie, o patologicznych procederach na wyspie zielonej w których udział wzięli trefni młodzi rolnicy, Ta nieliczną grupę kombinatorów, patrz PO i kolesie KOD są wstanie zaszargać opinią pozostałych, jeśli i nieliczni pod stołem brali, co im się nie należało, to takowy jegomość powinien jak bury w bransoletkach być wyprowadzony nawet o 6 rano. Zyc nie bedzie się lepiej krętaczom, rozdysponowanie środków na MR nalezy kompleksowo sprawdzić i malwersantów skarcić dotkliwie.
 • Niezależny 2017-01-25 20:29:57
  Mistrz, piszesz o sobie? Wiele osób mogłoby poczuć się urażona twoją wypowiedzią. Zapewne znajdzie się część tzw. "kombinatorów", ale jest to nieliczna grupa. Wielu młodych rolników, którzy skorzystali z premii w ubiegłych kilku latach, dzisiaj prowadzą rentowne gospodarstwa, które cały czas się rozwijają. Dlatego proszę nie uogólniać, bo nie każdy jest ten "zły". A swoje wywody na temat polityki zarówno poprzedniego jak i obecnego rządu powinieneś zamieszczać na zupełnie innym forum.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.81.89.248
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.