PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Na jakich problemach wsi skupi swoje działania Minister Kowalczyk?

Na jakich problemach wsi skupi swoje działania Minister Kowalczyk?
Henryk Kowalczyk przedstawił priorytety działania resortu rolnictwa, Fot. PTWP

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował na środowym posiedzeniu senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jakie są jego priorytety, jeśli chodzi o najbliższe działania resortu rolnictwa.Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi, wziął udział w środowym posiedzeniu senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie przedstawił aktualny stan przygotowania projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027:

ale też, przy okazji przedstawił swoje priorytety w kierowaniu resortem rolnictwa.

Walka z ASF

- Wielkim wyzwaniem jest afrykański pomór świń. Przygotowujemy rozwiązania, które skuteczniej eliminowałyby źródło choroby, a więc chcemy mocno regulować populację dzików, z przygotowaniem sankcji, a nie tylko nagród (za odstrzał dzików – przyp. redakcji) - powiedział Kowalczyk.

Dodał, że został powołany specjalny zespół (złożony z pracowników resortu rolnictwa i środowiska) , który bardzo szybko powinien przygotować zmiany w ustawie o zwalczaniu ASF, a będą one też miały odzwierciedlenie w prawie łowieckim.

- Chcemy zrobić tak, aby za nie wykonanie planów można było sankcjonować dzierżawę obwodów łowieckich – podkreślił minister Kowalczyk.

- Pracujemy też nad metodami weryfikacji, czyli liczenia zwierząt w sposób obiektywny, a nie tylko metodą pędzenia próbnego, jak to dotychczas robiły koła łowieckie – dodał. Wicepremier zaznaczył, że nie należy się spodziewać 100 proc. redukcji ASF, ale istotne zmniejszenie już by dobrze świadczyło.

Kowalczyk podkreślił przy tym, że sposób na walkę z ASF to nie tylko wybijanie dzików, ale też przestrzeganie zasad bioasekuracji. Przypomniał, że w tym miesiącu powinny być ostatecznie napisane przez rolników plany bioasekuracji, ale także powinny zostać wykonane ogrodzenia, zabezpieczenia pasz, położone maty dezynfekcyjne. Zaznaczył, że instytucje okołorolnicze zostały zobowiązane do wsparcia rolników w tej kwestii.

Minister zapowiedział zmianę kwot rekompensat za zaprzestanie hodowli. Mają być one zwiększone wielkokrotne, bo obecnie są – jak stwierdził: "symboliczne" i „żadną miarą nie rekompensowały utraconych dochodów”.

- Będzie stawka zwiększona „co do sztuki za jeden dzień utrzymywanej” i do wielkości stada, które będzie podlegać zwiększenie z 50 na większą ilość, po to by ta kompensacja była rzeczywiście istotna. Będzie też pomoc przy odnowieniu stad i wznowieniu hodowli - zapowiedział.

Ubezpieczenia rolne

Wskazał, że kolejnym wyzwaniem są ubezpieczenia rolne.

- System ubezpieczeń został wpisany do Polskiego Ładu w Rolnictwie, jako ważne wsparcie dla rolników. Ideałem będzie, żeby docelowo to był system powszechny, choć - do dyskusji - czy obowiązkowy, jak chcą tego niektórzy rolnicy. On musi być przede wszystkim kompleksowy, jeżeli chodzi o rodzaje szkód, i bezpieczny dla rolników i zakładów ubezpieczeniowych - stwierdził minister.

Dodał, że w tym celu będą tworzone ubezpieczenia wzajemne. Poinformował, że w ustawie budżetowej na 2022 r. na ubezpieczenia rolne zadekretowano w sumie ponad 1,4 mld zł, a dodatkowo na rekompensaty z tytułu klęsk żywiołowych - 3 mld zł. Jego zdaniem, dysponując kwotą prawie 4,5 mld zł można pomyśleć o zbudowaniu systemu ubezpieczeń, z możliwością dopłat 65 proc. kwoty składki.

- Wtedy można pokusić się o ubezpieczenia od wszystkich ryzyk łącznie z suszą, co jest niezwykle ważne, bo generalnie wszystkie zakłady ubezpieczeń od suszy uciekały - tłumaczył szef resortu rolnictwa.

- Mam nadzieję, że ten nowy system zostanie wypracowany przed końcem sezonu wegetacyjnego – dodał.

Holding Spożywczy

Kolejnym zadaniem jest – jak zaznaczył minister - zbudowanie państwowego Holdingu Spożywczego, który mógłby łamać zmowy cenowe.

- Prace przyspieszyliśmy. Do Senatu wkrótce trafi ustawa, która doprecyzuje, że KOWR ze swoimi udziałami może wejść w to przedsięwzięcie - powiedział Kowalczyk. Dodał, że chciałby, by holding zaczął działać "przed sezonem owoców miękkich".

Minister wymienił też inne problemy, którymi będzie zajmował się resort - jak ceny nawozów, trudny rynek wieprzowiny, owoców miękkich czy jabłek przemysłowych oraz odbudowa małego lokalnego przetwórstwa. Na ten ostatni komponent zadekretowano 4,5 mld zł wsparcia. – To powinno zmienić jakość przetwórstwa, strukturę właścicielską i dostęp rolników do tego przetwórstwa, po to by ta wartość dodana nie była tylko u przetwórcy, ale również w części u rolnika – dodał.

Odpowiadając na pytanie senatora Józefa Łyczaka, odnoszące się zwłaszcza do tego, co minister radzi polskim rolnikom: kupować czy czekać z zakupem nawozów w obecnej sytuacji cenowej, Henryk Kowalczyk stwierdził: - Nikt nie jest w stanie stwierdzić jak się zachowają ceny gazu. Ja mogę tylko spekulować – Rosja ten gaz musi sprzedawać. Ponieważ fabryki nawozów na zachodzie się pozamykały generalnie (nasze produkują – co trzeba docenić), to jednak to zużycie gazu jest mniejsze. Mam nadzieję, że z punktu widzenia ekonomicznego za chwilę powinno płynąć więcej gazu i cena powinna się zacząć normować. Uważam, że zawsze trzeba dywersyfikować ryzyko. Więc może kupić teraz część, żeby nie kupować, jak jeszcze zdrożeje, ale nie kupować wszystkiego, bo może stanieje.

Zaproponował też, by rolnicy interesowali się mocniej cennikiem nawozów publikowanym przez spółkę Agrochem (autoryzowanego dystrybutora Grupy Azoty), która sprzedaje nawozy bezpośrednio rolnikom.

Senatorowie pytają

Senator Przemysław Błaszczyk wyraził natomiast obawę o kwestię funkcjonowania Holdingu Spożywczego, w kontekście konieczności udziału w nim wszystkich Spółek Skarbu Państwa, a zwłaszcza tych, które nie mają żadnego wpływu na rynek, jak również w kontekście zagrożenia, że spółki te zostaną wyprowadzone ze spółek strategicznych, wejdą do Holdingu, i być może zostaną sprzedane w ramach np. prywatyzacji.

Do ministra Kowalczyka, senator Błaszczyk skierował też pytanie o sam KOWR i jego przyszłość, a także o możliwość zmian w ARiMR, które spowodowałyby radykalne przyspieszenie pracy tej instytucji.

- Jeśli chodzi o Holding Spożywczy i spółki strategiczne to należy to traktować bardziej jako udział kapitałowy (zabezpieczający). Tu nie chodzi o to, aby spółki pracowały na rzecz Holdingu, tylko żeby były zabezpieczeniem kapitałowym Holdingu do pewnych działań rynkowych – stwierdził minister Kowalczyk.

Dodał, że w jego ocenie, bezpieczeństwo funkcjonowania spółek strategicznych (w kontekście ewentualnych przejęć właścicielskich) w ramach Holdingu nie jest, jakoś szczególnie z tego tytułu zagrożone, choć nie ma stuprocentowej gwarancji, że kiedyś ktoś nie będzie chciał czegoś sprzedać. Ale – jak stwierdził - z taką samą sytuacją mamy do czynienia i dziś – w każdym momencie może zapaść taka decyzja.

- Jeśli chodzi o rolę KOWR, to tak - jest ona obecnie zbyt mała we wsparciu rolnictwa, do czego został powołany – przyznał minister. W jego ocenie KOWR, jak do tej pory „prochu nie wymyślił”, może za wyjątkiem aktywniejszej polityki promocyjnej, niż kiedyś Agencja Rynku Rolnego. Minister przyznał, że miał już spotkanie z dyrekcją Ośrodka w tej sprawie.

Dodał, że konsultuje już też z szefostwem ARiMR możliwości przyspieszenia pracy tej Agencji.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (30)

 • Antoni 2021-11-14 21:39:15
  Jak jeszcze bardziej dokopać mam rolnikom
  • brzoza 2021-11-15 07:41:09
   Panie Antoni piękne imię bo tak miał dziadek , ZAMIAST TEGO MINISTRA BEDZIE SPÓREK . Albo od Pawlaka co pozwoli posadzić dwa powiaty topoli , ziemia własnośc niemiecka 15tyś ha a topola własność polska nic nie warta tylko koszty. Może być od Tuska i będziemy mieli piękne zagraniczne gospodarstwa jak w Rumuni . Wole naszego nawet głupka ze wsi który przypilnuje żeby dziewczyny we wiosce puszczały się na miejscu a nie jeździły na saksy.
 • zdziwiony 2021-11-14 10:17:12
  Rolnicy to nie motłoch tępych ludzi ślepo zapatrzonych w robotę Dzisiaj rolnik jest wykształcony, wiedzący czego chce i gospodarstwo to ma być dobrze funkcjonująca firma przynosząca zyski .ASF, dziki, sarny, nie życiowe przepisy, związki rolnicze na sztuki to ich bolączki i nie potrzebne koszty żeby nie napisać straty. Te hasła powtarzane nic nie dają tu trzeba działań bo na to wszyscy czekamy.
  • Barbara 2021-11-16 16:35:27
   prowadzę gospodarstwo ponad 20 lat nigdy mi nie pomogły izby no i nie znam zadnego rolnika komu by pomogły w zasadzie sama nie wiem po co one istnieją przecież w zasadzie to właśnie izby powinne starać się zmieniać prawo aby rolnikom po mimo ciężkiej pracy starać się pomóc a le w naszym kraju zawsze niemoc i jeszcze za to biorą pieniądze
 • Barbara 2021-11-13 07:50:41
  A może tak w pierwszej kolejności niech zajmie się tym że gdy wielki przedsiębiorca nie zapłacił za towar i bujamy się cztery lata po sądach to automatycznie nie mamy obowiązku płacenia watu państwu bo niby skąd na to pieniądze
 • brzoza 2021-11-12 17:53:15
  Co tak się czepiacie ministrów w końcu żaden nie będzie chętny do taj roboty i dadzą naprawdę jakiegoś niedojdę. Wam nikt w gacie nie zagląda bo to nikogo nie obchodzi. Dziwię się że w ogóle oni się pokazują . Za Sawickiego nie było problemów można było i parę tysięcy ha zagarnąć tylko mieć pieniądze i plecy , a teraz bida małorolnemu trzeba się kłaniać może dlatego takie kiepskie komentarze , dzierżawy na tysiące ha na 20 lat za 5 dct za ha kończą się , a na horyzoncie ciągle PIS.
 • Zaq 2021-11-12 16:41:09
  Niech ten minister skupi się na problemach alkoholowych, to coś z jego dziedziny.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.251.104
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.