Jak już informowaliśmy, w budżecie zabrakło pieniędzy na wypłatę dopłat w tym roku – powodem było niewykonanie budżetu środków europejskich i brak wpływów z tytułu zwrotu pieniędzy wypłaconych rolnikom z PROW.

Ostatecznie Sejm postanowił nowelizować budżet na ten rok i wypłacić zaliczki dopłat w ramach deficytu budżetowego.

Więcej: Zaliczki dopłat bezpośrednich będą na kredyt

Dlaczego zawalił się budżet środków europejskich?

Zaliczki wypłacono. Jak informuje ARiMR, „Na konta bankowe ok. 1,34 mln rolników przekazano 9,66 mld zł. Zaliczki trafiły do wszystkich, którzy spełnili warunki do przyznania dopłat bezpośrednich za 2016 r., a ich wnioski przeszły kontrolę administracyjną. Od 1 grudnia wypłacane będą płatności końcowe za 2016 rok. Maksymalna łączna kwota na wypłatę dopłat bezpośrednich za 2016 rok wynosi 14,81 mld. Od 17 października ARiMR wypłaca również dopłaty ONW - 599,7 mln zł oraz rolnośrodowiskowe - 77,3 mln zł. Łącznie do rolników trafiło już więc ok. 10,3 mld zł.”

A ile pieniędzy jest jeszcze do wypłacenia w tym roku?

Ministerstwo Rolnictwa potwierdza, że deficytu budżetowego nie można przekroczyć.

Więcej: Zaliczki były zamiast dopłat

Planuje się zatem, że w grudniu br. wypłacone zostaną  płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na poziomie ok.  0,5 mld zł – poinformowało MRiRW, a dopytywane o szczegóły planowanych wypłat na ten rok wyjaśniło, że „kwota 0,5 mld zł została zaplanowana wyłącznie na płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Natomiast na płatności ONW zaplanowane zostały środki w wysokości ok. 287,5 mln zł, a na płatności rolno-środowiskowe w wysokości ok. 176,6 mln zł.”