Aktualnie trwają prace nad zmianami w systemie ubezpieczeń w rolnictwie. Ale nie jest brane pod uwagę uwzględnienie w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczaniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich możliwości ubezpieczenia szkód spowodowanych przez zwierzęta, które nie podlegają ochronie zgodnie z przepisami unijnymi lub krajowymi - informuje resort rolnictwa. Nie ma więc zgody na ubezpieczenie od szkód powodowowanych przez gryzonie.
O taką możliwość Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaapelował do resortu rolnictwa w połowie października br.
W odpowiedzi, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że Wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014–2020 (Dz. Urz. UE 2014 C 204 str. 1) przewidują możliwość udzielenia pomocy ze środków publicznych w formie dopłat do składek ubezpieczeń producentów rolnych z tytułu szkód spowodowanych jedynie przez zwierzęta chronione.
Zgodnie z ww. Wytycznymi „zwierzę chronione” oznacza każde zwierzę chronione przepisami unijnymi lub prawodawstwem krajowym. - Zatem w trakcie aktualnie trwających prac nad systemem ubezpieczeń w rolnictwie nie jest brane pod uwagę uwzględnienie w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczaniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich możliwości ubezpieczenia szkód spowodowanych przez zwierzęta, które nie podlegają ochronie zgodnie z przepisami unijnymi lub krajowymi - poinformowano w piśmie do KRIR.
Plaga myszy w naszym kraju jest faktem. Również redakcja farmer.pl zauważa problem i stara się pomóc rolnikom w tej trudnej walce.
Uciążliwe gryzonie – zwalczanie na użytkach zielonych
Walka z odwiecznym wrogiem
Wydaje się jednak, że rolnicy nie są w stanie sami zapanować nad tym kataklizmem, który coraz bardziej pustoszy ich pola. Czy naprawdę nic z tym faktem nie można zrobić?
Pod koniec sierpnia także Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zaproponował konkretne rozwiązania, które mogłyby zmniejszyć problem uciążliwych gryzoni na polach.
Wystarczy głębsza orka czy jednak chemią w myszy?
Niestety, do tej pory propozycje Związku nie spotkały się z jakimkolwiek zainteresowaniem ze strony resortu rolnictwa.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)