W rządowym rozporządzeniu w sprawie warunków i wysokości wynagradzania za wykonywane czynności przez lekarzy weterynarii znalazła się między innymi propozycji nowych opłat za wystawienie świadectw zdrowia, które trzeba uzyskiwać przy każdym przemieszczaniu się zwierząt.    

Obecnie obowiązujące stawki zostały oprotestowane przez samorząd rolniczy. Zenon Bistram z Krajowej Rady Izb Rolniczych przypomina, że bez względu na to czy świadectwo dotyczy jednej, dwóch czy piętnastu sztuk to rolnik musi zapłacić tyle samo: 17 złotych plus koszty dojazdu weterynarza do rolnika. 

Stąd pomysł gradacji stawek. Janusz Związek Główny Lekarz Weterynarii zaproponował, aby opłata do 5 sztuk wyniosła 5 złotych, od 6 do 10 sztuk 10 złotych oraz od 11 do 20 sztuk 17 złotych. Każda następna sztuka ma kosztować 1 złoty. Trudno określić ile ostatecznie wyniosą stawki usług weterynaryjnych, gdyż są one obecnie przedmiotem negocjacji – zastrzega Janusz Związek.

I to trudnych negocjacji. Propozycje rządu zostały właśnie odrzucone przez samorząd weterynaryjny. Tadeusz Jakubowski szef Krajowej Rady Lekarsko – Weterynaryjnej zaproponował rządowi spotkanie uzgodnieniowe, na którym usunięto by wszystkie punkty sporne. Stoimy na takim stanowisku, żeby nie było krzywdy rolnika, a jednocześnie, aby nie było pracy bez płacy weterynarza – powiedział Tadeusz Jakubowski. 

źródło: farmer.pl