PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Od 15 lutego można będzie składać oświadczenie zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie

Od 15 lutego można będzie składać oświadczenie zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 07-01-2019 10:20

Tagi:

Także w tym roku można będzie zamiast wniosku o dopłaty złożyć oświadczenie, jeśli nie ma zmian w stosunku do wniosku z ubiegłego roku.Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt zmian w ustawie o płatnościach bezpośrednich, zmierzający do powtórzenia w tym roku ubiegłorocznego rozwiązania. Jak podano w uzasadnieniu, możliwość złożenia oświadczenia zamiast wniosku o dopłaty bardzo uprościła procedurę wnioskowania o płatności. Ponieważ 2019 r. jest dopiero drugim rokiem składania wniosków elektronicznie, proces ten może stwarzać trudność dla niektórych beneficjentów. Należy więc i w tym roku wdrożyć rozwiązania, które uproszczą ten proces .

Oświadczenia będą przyjmowane od 15 lutego do 14 marca, na formularzu udostępnionym przez ARiMR. Złożą je rolnicy, w których gospodarstwach nie wystąpiły żadne zmiany, które miałyby wpływ na treść wniosku.

Możliwość ta dotyczy rolników, którzy w 2018 r. wnioskowali wyłącznie o jpo, płatność za zazielenienie, dodatkową (te trzy płatności są niezależne od kierunku prowadzonej na danym gruncie produkcji), związaną do uprawy chmielu (to płatność do sektora o charakterze trwałym), do owiec i kóz (te płatności zwierzęce są w systemie bezwnioskowego ubiegania się o płatności) i niezwiązaną do tytoniu (ma charakter historyczny, niezależny od aktualnej produkcji).

Możliwość składania oświadczeń dotyczy gospodarstw do 10 ha powierzchni gruntów ornych (powyżej tej granicy wymagana jest dywersyfikacja upraw, co wymaga wskazywania we wniosku poszczególnych upraw).

Na tym samym formularzu można będzie ubiegać się o płatności obszarowe PROW – chodzi o działania zalesieniowe ze starego PROW oraz płatności ONW.

Zarazem z możliwości składania oświadczeń wyłączono rolników, którzy dotychczas nie ubiegali się o płatność ONW – ze względu na nową delimitację ONW i możliwość wystąpienia o te płatności dla gruntów, które po raz pierwszy kwalifikują się do takiej pomocy.

Projekt przewiduje też, że ARiMR będzie miała obowiązek przesyłania częściowo wypełnionych wniosków w formie papierowej wraz z materiałem graficznym wszystkim rolnikom, którzy złożyli w poprzednim roku wnioski o przyznanie płatności - a nie tylko tym, którzy wystąpili o dopłaty w formie papierowej.

Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po dniu ogłoszenia.

W 2018 r. z możliwości złożenia oświadczeń skorzystało ok. 400 tys. rolników (ok. 30 proc. wszystkich ubiegających się o płatności). W 2019 r. ma być podobnie. Dane z oświadczeń do systemu informatycznego przeniosą pracownicy ARiMR. Jeśli dane te trafiają do systemu przed 9 czerwca, jest to traktowane jak wywiązanie się z obowiązku objęcia danej powierzchni formularzem geoprzestrzennym.

Wydruk i wysyłka spersonalizowanych wniosków to koszt 4 110 600 zł brutto (w cenach stałych z 2018 r.), obejmuje:

- koszt wydruku: 2 544 000 brutto,

- koszt wysyłki przez operatora pocztowego – ok. 1 566 600 zł brutto.

Gdyby wnioski wysyłano tylko do tych, którzy złożyli wnioski w formie papierowej, koszt byłby o 2 740 400 zł  na rok niższy – ten dodatkowy koszt będzie ponoszony w 2019 i 2020 roku.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (36)

 • Ewa zachodniopomorskie 2019-01-09 20:50:17
  Wpłynęła reszta dopłaty 30ha decyzja z dnia 17 grudnia.
 • Adam.Lubelskie 2019-01-09 18:45:38
  Wpłyneła reszta kasy ,tzn te 30% ,powierzchnia 64ha. Pozdrawiam
 • Biznesmen 2019-01-08 11:31:23
  teraz pytanie do tych, którzy tak psioczą na UE: będziecie mieć zasady i nie złożycie wniosku, tylko dlatego, że wasz honor na to nie pozwala? Gdzie jest jakakolwiek kasa to polski chłop z jęzorem leci. Nie ma nic bardziej przekupnego niż wieśniak. Czy komuś coś mówi termin "kiełbasa wyborcza"? Tak, tak. Zawdzięczamy go przekupnym rolnikom. Za wódkę i zagryzkę kupowano głosy w czasie wyborów. Jak łunia daje to jest dobra, jak unia stawia wymogi to jest feee. Przedsiębiorcy, który płaci podatki finansujące m.in KRUS, nikt nic nie daje. A wam ciągle mało...
  • Anka 2019-01-08 20:41:41
   @Biznesman, a Ja tak zapytam się Ciebie, czy nie korzystasz z żadnych dofinasowan? Dopłaty każdemu rolnikowi należą się, bo to jest rekompensata, a czy sprawiedlia w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej, ocen sam poczytaj zagleb się i wtedy sam stwierdzisz iż różowo nie mamy. I jeśli nawet kiedyś te dopłaty skończą się, to wydaje mi się iż podolamy, bo teraz już wielu rolników zaciska pasa, ale nadal utrzymuje,, się na powierzchni,,. Świadczy to o zasadności. I proszę o jedeno nie pisz iż jestem wiesniakiem, bo Ja Ciebie nie obrażam. A co do picia alkoholu,..... Nie piję.
  • MINERWA 2019-01-09 04:14:38
   Biznesmen pojdz po rozum do glowy i nie kieruj sie tym co przeczytasz lub wysluchasz w gazecie lub telewizji.WIEKSZOSC PROPAGANDY JADU Z WSCHODU I ZACHODU BO WSZELKIE MEDIA KSZTALTUJACE OPINIE SA OPANOWANE PRZEZ OBCY KAPITAL CHCACY STWORZYC POLITYKE NIEZGODY MIEDZY POLAKAMI,BO GDY KRAJ NIEJEST ZJEDNOCZONY TO Z LATWOSCIA MOZNA NIM MANIPOLOWAC.POCZYTAJ SOBIE SZTUKE WOJNY SUNTZU CZY JAK MU TAM BYLO. A tak miedzy nami czy sami rolnicy na zachodzie maja takie same warunki podatkowe co my.Gwarantuje ci chlopie ze nie. Jezeli juz o dotacje chodzi to podejrzewam ze jak jestes bystry w tym co robisz to miales wieksze dotacje do swojego biznesu niz 20 chlopow bo z tego co sie orjentuje to niebylo zadnych ograniczen co do kwoty jak mieli rolnicy 300 000 a biznesmeni mieli 50% zwrotu bez gornego limitu pienieznego a wiec nie opowiadaj bajek jak to chlopi maja dobrze. ZRESZTA ZAPRASZAM NA WIES ZAWSZE MOZESZ DOLACZYC I ROZWINAC SKRZYDLA JAK TAK JEST ZAJEBISCIE. Prosze Cie tak jak pisala Pani nie obrazaja ludzi ktorzy rzeczywiscie ciezko pracuja.
   • Anka 2019-01-09 06:16:02
    @MINERWA, @Biznesman, nie przyjdzie na wieś, chyba że rekreacyjnie na odwiedziny, wypoczynek. A że jest duzzze grono rolników którzy naprawdę ciężko pracują, to prawda. I czego zazdrościć, tego że mam ręce czerwone jak burak, bo są poodmrazane, pomimo iż noszę rękawiczki,odcisków i czasami głupio czuje się w Banku, bo kobiety mają "piękne dłonie a moje przypominają tarke". Ech dużo by trzeba było pisać by cześć ludzi zrozumiała, jak wygląda to nasze życie od "podszewki".
   • Anka 2019-01-09 06:32:21
    @MINERWA, zapomniałam dodać że Panią nie jestem, ani wiekowo, ani.....
   • Edek 2019-01-09 07:35:33
    @Anka a moje ręce albo innych rolników jak wyglądają? Fakt niektóre paniusie w życiu się nie narobiły i tylko do banku po kasę biegają albo do MOPS tak jak @Biznesmen którego Państwo utrzymuje zapomogami. Ci mają dłonie jak ginekolodzy od nic nie robienia i tylko pyski mają zniszczone od ciągłego narzekania i ogrzewania innych:-):-)
   • Anka 2019-01-09 07:58:13
    @Edek, nie miałam zamiaru być "egoistka", napisałam jako kobieta, i przepraszam, tak prawda każdego rolnika dłonie tak wyglądają. Szkoda mi jest @Rolasa, bo musial podjąć decyzję, która z pewnością nie była łatwą dla niego.
   • Rolas 2019-01-09 08:11:01
    @Anka decyzja która ostatnio wszystkich dopada co mają mało ha. Żyć z tego za bardzo się nie da. Lepiej sprzedam coś po żniwach i do roboty jak inni co rezygnują z gospodarstwa. A niby tak dobrze jest a ile zostaje tych gospodarstw?
   • Anka 2019-01-09 08:57:32
    @Rolas, wiem że masz rodzinę, i to jej musisz zapewnić stabilizację, a nie żyć z miesiąca na miesiąc, a dzieci kosztują, i jeszcze jak nie mają alergii, czy innych problemów zdrowotnych to ok. Nie raz rozmawiam z moim koleżanki ze względu na wsi, nawet i wczoraj, to same mi mówią że,, ciesz się że jesteś sama, bo byś musiała zrezygnować i pójść do pracy. Chociaż nie znam Cie osobiście, ale wiem że miałeś ooooogromny dylemat, ale takich czasów doczekaliśmy, przykre. U mnie jest nas garstka, a reszta niedługo osiągnie wiek emerytalny, i też zaczną sprzedawać, bo następców brak.
   • Edek 2019-01-09 08:58:23
    Anka spoko ja więc co miałaś na myśli i w tym wypadku pisałaś za siebie. Aż przykro to się czyta że tak się czujesz będąc w banku. Mimo że się napracujesz i zamiast być dumna że sama sobie radzisz jeszcze musisz źle się poczuć w takich sytuacjach.
   • Anka 2019-01-09 10:18:53
    Edek, Ty też jesteś sam, i z pewnością podobne masz odczucia, ale nie ma co bynajmniej mamy satysfakcję bo nikt nam nic za darmo nie daje.
   • Rolas 2019-01-09 11:34:57
    @Anka ale z pewnością będziesz miała dzieci i masz rację wtedy będziesz wszystko pod nie robić. Wtedy nie będzie miało znaczenia czy pracujesz na roli czy innej pracy. Oby tylko dla dzieci bylo.
   • Anka 2019-01-09 14:12:39
    @Rolas, raczej nie.,.Bo samej w tych czasach jest lepiej,. Niestety nie ma sklepu by można było sobie wybrać model jaki się chce. A tego co bym chciala, niestety nie realne.
   • Rolas 2019-01-09 18:13:23
    @Anka może i masz rację. Dziś mała 4 lata rozcięte policzko pod okiem i do szpitala. Zwykła codzienność jak masz małe dzieci i ciągły stres. Ale i tak nie wiesz co Ci jeszcze los przyniesie.
   • Anka 2019-01-09 19:56:04
    @Rolas, przystaje przy swoim, mam dość jakiś randek w ciemno, mam na myśli Mys , zresztą dużo nawet i u mnie jest młodszych i samotnych, i żaden nie chce pakować się w związki, które kończą się jak..... . Szkoda mi jest Twojej córeczki, oby tylko ładnie zroslo i śladu nie było. Nie będę wynikać co stosować, bo była w szpitalu,i napewno na kontrol będziecie musieli pojechać.
   • Rolas 2019-01-09 21:08:05
    @Anka widzę że się znasz na sprawach szpitalnych. Dobrze że to nie oko i pewnie będzie wszystko dobrze. Ale zawsze jestem pod wrażeniem tych co pracują w szpitalu nie ważne czym tam się zajmują. Z tego co czytałem to szkoda że Ty już nie pracujesz w swoim zawodzie. Ale może jeszcze kiedyś to przemyślisz.
   • Anka 2019-01-09 21:38:00
    Nie chciałam właśnie tego napisać, mam na myśli, oko,,. Dzieci to żywe skarby, zresztą sami byliśmy mali, i też problemy mieli z nami. Wierzę że jesteś pod wrażeniem, to odpowiedzialny zawod, i trzeba być silnym psychicznie, bo nie każdy przypadek kończy się szczęśliwie. Czy wrócę, nie wiem, propozycję miałam ale odmowilam. Ale i tak mam zawsze jakieś odwiedziny starszych osób, albo mam z dzieckiem, jak coś sobie zrobi, bym popatrzyla. Może głupio zabrzmi to co napiszę, ale pamiętam jak koleżanek mdlaly, jak widziały rany chirurgiczne, czy z wypadku, a Ja na opak, i zawsze mi mówiły że chyba serce mam z kamienia że nic mi się nie dzieje. Martwię się o Edeka, bo coś milczy. Ale @Rolas, nie pomysl o mnie źle, że wspominam go.
  • Rolas 2019-01-09 07:16:51
   @Biznesmen na wsi jest tak dobrze że zapraszam Cię na takie gospodarstwo 10 -12 ha i wtedy zobaczymy co pokażesz mając jeszcze na utrzymaniu dzieci. Tak jest dobrze że ten duży jeszcze jakoś jedzie ale taki mały jak ja to muszę ziemię sprzedać i iść do roboty. Wystarczy że będę pomocnikiem na budowie bez wiedzy to już będę wielkim miastowym jak Ty i już nie będę dla Ciebie wieśniakiem z wiedzą jak inni rolnicy. Weź gospodarstwo 10 ha z dopłatami i pokaż co potrafisz biznesmenie od siedmiu bolesci.
 • Biała 2019-01-07 19:10:18
  Przed rządami dojnej zmiany do końca roku wypłacone onw i dopłaty bezpośrednie ....Tylko teraz są stwarzanie problemy... Dla nich najważniejszy jest elektorat benificjentøw 500 plus...
  • roch 2019-01-07 19:42:43
   Przestan bredzic chyba Tobie towarzysze z PSL-u wtpłacili do końca roku u mnie to bylo zawsze luty, marzec. Jeden plus tych ich wyplat to pozniejszy wzrost cen nawozów
 • Marcin 2019-01-07 17:54:24
  Moim zdaniem doplaty powinne byc wyplacane do konca roku kalendarzowego,a zaliczki to mydlenie oczu dadza kilka procent zaliczki a reszta w czerwcu.
  • real 2019-01-08 09:36:57
   nie kilka procent a 70 % zaliczki
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.227.157.163
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.