PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Odrolnienie gruntu będzie prostsze?

Odrolnienie gruntu będzie prostsze? fot. pixabay

Niewykluczone, że już wkrótce odrolnienie ziemi stanie się o wiele prostsze niż dotychczas. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła właśnie przegląd prawa dot. ochrony gruntów rolnych i leśnych,  którego skutkiem ma być usprawnienie procedur odrolnienia gruntów przez jednostki samorządu terytorialnego.Decyzją ministra ds. samorządów Michała Cieślaka w Departamencie Współpracy z Samorządem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęły się prace dotyczące przeglądu prawa w zakresie przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Celem prac jest próba znalezienia rozwiązań mających na celu likwidację barier oraz przyspieszenie i usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego.

Obowiązujące obecnie procedury odrolnienia gruntów są długotrwałe i kosztowne. W ocenie samorządowców to utrudnia i opóźnia prowadzenie kwestii formalno-prawnych związanych z przygotowaniem inwestycji koniecznych do realizacji zadań własnych jednostek samorządowych. Potwierdza to również Najwyższa Izba Kontroli, co wynika z raportów z 2010 r. i 2012 r.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów „Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, którzy zauważają problemy w stosowaniu ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych mogą zgłaszać propozycje zmian w przepisach”.

Zgłoszenia można przesyłać do KPRM do 30 stycznia 2021 r.

Odrolnienie gruntów to obecnie najczęściej procedura opierająca się na prawnej zmianie przeznaczenia gruntu poprzez uchwalenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego albo uzyskanie dla gruntu decyzji o warunkach zabudowy, a w przypadku istnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na zmianie przeznaczenia gruntu w planie.

Tymczasem, jak podkreśla Związek Powiatów Polskich w piśmie do ministra Cieślaka, w ocenie Związku - zarówno z punktu widzenia sprawności procesu inwestycyjnego, jak również szeroko pojętego interesu publicznego - ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych należy co najmniej głęboko znowelizować, a pożądanym rozwiązaniem jest jej stworzenie od nowa.

- Nowa ustawa wpłynęłaby pozytywnie zarówno na proces inwestycyjny, jak i na ochronę środowiska (np. uporządkowanie kwestii związanych z rekultywacją gruntów). Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że kwestia rekultywacji gruntów wymaga absolutnie pilnego, szczegółowego i precyzyjnego uregulowania - napisano w opinii ZPP.

Jak podkreśla Związek, prace czy to nad dużymi zmianami, czy to nad nową ustawą, trzeba poprzedzić analizą wyważenia dwóch wartości: usprawnienia procesu inwestycyjnego oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych. - W tym kontekście bardzo ważne byłoby włączenie do prac nad zmianami przedstawicieli IUNG w Puławach. Albowiem według opracowań Instytutu istnieje problem dużego tempa „znikania” gruntów rolnych z mapy kraju. Tym samym należy – pamiętając o konieczności inwestycji i rozwoju – chronić grunty w odpowiednim stopniu - podkreślono w piśmie do ministra Cieślaka. 

Związek wskazuje m.in na problem pojęć „działka” oraz „grunt” w relacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Jest też konieczność przesądzenia tego, jaki organ i w jakim trybie stwierdza brak obowiązku wydania decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej.

- Obecnie brakuje jednoznacznych przepisów regulujących tę kwestię, co powoduje niepewność i brak uzyskiwania pozwoleń/decyzji inwestycyjnych w formule „step by step” - zauważają przedstawiciele powiatów.

Jak zauważa ZPP, obecnie ustawa nie wskazuje drogi postępowania w przypadku kiedy organ ma wątpliwość co do rodzaju pochodzenia gruntu oraz wielkości powierzchni gruntu organicznego.

- Zdarzają się przypadki, kiedy na podstawie map glebowo-rolniczych, które zazwyczaj były tworzone kilkadziesiąt lat temu i są w różnym stopniu widoczne i aktualne, nie ma możliwości określenia dokładnych powierzchni gruntu mineralnego i organicznego. Czasem inwestycja jest zlokalizowana po części na gruncie organicznym, a po części gruncie mineralnym – pytanie jak w dokładny sposób określić te granice co do metra? - wskazuje samorządowy związek.

Źródło: KPRM, portalsamorządowy.pl, Związek Powiatów PolskichPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • do JM 2021-01-15 16:27:32
  Przyjmuje Twój apel , o odstąpienie od wzajemnych oskarżeń przez "sytych" i głodnych ziemi " rolników - na poważnie . Zatem jakie propozycje ? 1. Ziemia jest towarem (nie sakramentem , ani świętością). Jak każdy towar ma swoja cenę , którą nabywca musi zapłacić. 2. Nabycie może być za zasoby własne (których "głodny" rolnik nie ma bo gdyby je miał , to by się nakarmił), lub sfinansowanie się w drodze kredytu lub leasingu. 3. Podstawowa sprawą (przeszkodą ) - w nabywaniu gruntów rolnych - jest ich rozproszenie w małych działkach (dobrych do uprawy Ursusem C-360 i opryskiwaczem z belką 9 m , a nie że sprzętem wydajnym (jakie zdziwienie było u mojego ojca , gdy naocznie stwierdził , że całe Jego 12 ha , to u mnie jest obrabiane w cztery dni : orane C 1614 w jeden dzień , bronowane i siane C - 385 też w jeden dzień, i zbierane - starym ale wyjątkowo sprawnym dziadkiem - w półtora dnia). Ale działka (w prostokącie miała 35 ha). 4. Zatem powinna być powszechna komasacja i wymiana gruntów tak aby stworzyć - w miare - porządne działki . W centralnej i wschodniej , czy południowej Polsce , to działki - minimum : 6- 8 ha bo np. w lubuskim , to jest norma . Moi sąsiedzi mają działki - w jednym rozłogu - do 100 ha . 5. Kto miałby sfinansować zakupy gruntów do użytkowania przez _ zakochanych" w ziemi - rolników ? Jedynym finansistą jawi się BUDŻET państwa , jako że wyżywienie narodu jest - tak naprawdę pierwszym i podstawowym obowiązkiem rządzących . Możesz rozwinąć te moje propozycje
  • JM 2021-01-17 22:21:19
   Tylko zasadniczo nie widzę pola do dyskusji, jeśli w pierwszym punkcie stwierdzasz, że ziemia jest towarem. Ziemia, moje grunty nie są towarem to miejsce mojej pracy, mój warsztat, moje życie. To właśnie świętość. Nie mogę i nie chcę pozbywać się ziemi, chcę powiększać swoje gospodarstwo, sprzedaż to ostatnia rzecz, jaką zrobię tylko wówczas, gdy naprawdę nie będę miał innego wyjścia. Scalanie gruntów. Zupełnie odrębny temat, niejednokrotnie bardzo trudny w polskich warunkach. Został nawet wprowadzony przepis, że po 5 latach nie można stwierdzić nieważności postępowania, bo znów dochodziło do kłotni między rolnikami a dlaczego sąsiad dostał lepszej klasy moje grunty a ja gorsze sąsiada. Takie piekiełko. Nabycie gruntów na koszt Skarbu Państwa. Sam mogę nabyć za swoje, ale warunek jest jeden te grunty muszą być w obrocie a poza tym cena za moją pracę musi być odpowiednia, aby można mieć za co kupić. Ziemia nie jest towarem,, jest dobrem nie dającym się powiększyć. Więcej niż mamy, mieć nie będziemy, a zmiana przeznaczenia na cele nierolne sprawia, że jest jej tylko mniej.
 • Jarosław 2021-01-13 20:47:50
  Może i dobrze bo mniejsze gospodarstwa są już uduszone to chociaż na odchodne sprzedadzą działki przy drodze jako budowlane i na nowy start odbija od dna. A jak macie taki głód to przecież nikt wam nie zabrania kupić i uprawiać im większy tym więcej chce za darmo najlepiej
 • JM 2021-01-13 20:02:19
  Nie dość, że nie ma ziemi rolnej dostępnej na rynku, ciągle mamy jako rolnicy tzw głód ziemi, to teraz dodatkowo będą nam jeszcze zmniejszać dostępność tych gruntów, które są w planach przeznaczone na rolnictwo. Na wsi drodzy panowie to prowadzi się działalnośc rolniczą a nie inwestycyjną bo w przeciwnym razie bezpieczeństwo żywnościowe kraju będzie zagrożone, a polskie rolnictwo upadnie. Nie mogą nas wykończyć niskimi cenami to wykończą nas odbierając nam ziemię. Jak nie z jednej strony walą to z drugiej.
  • Co ty wypisujesz 2021-01-13 20:51:55
   A ty skąd się urwałeś ? Po pierwsze , w naszym kraju jest nadwyżka produkcji nad popytem na 30 mld złotych , Po drugie , ziemi jest w bród tylko są wprowadzone ograniczenia władcze rolników i przeniesienie uprawnień na urzędników z KOWR, Po trzecie obrót ziemią zamarł ponieważ zostały zablokowane ceny. Cena za dwa hektary , która nie wystarcza na trochę lepszy samochód , to żaden interes. Na dobry traktor potrzeba 5-10 hektarów ziemi , to są jaja .
   • Marek 2021-01-14 10:01:03
    A ty jesteś rolnik czy sprzedawca ziemi jak nie potrafisz sobie urobić traktora to (...) z tego zawodu
  • sąsiad 2021-01-13 20:54:48
   Mówisz, o głodzie ziemi ale chyba za półdarmo ? Jak uważasz , że są głodni , to ich nakarm i sprzedaj swoje grunty , jeżeli w ogóle je masz , za frajer.
   • do "wczorajszego" Marka 2021-01-14 15:12:30
    Ten Marek - co to wpis powyżej, to chyba "wczorajszy" ? Co to znaczy "nie potrafisz sobie urobić traktora" ? "Urobić ", to sobie można ręce - po pachy.
   • Marek 2021-01-14 19:29:49
    Ja się kolego nie zrobię po pachy bo niby gdzie jak gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane tylko głową pracuje a nie jak u ciebie (...) albo pęcherz po piwie na śniadanie do kolacji włocznie.Zacznij lepiej myśleć a nie wypisywać takie głupoty bo świat tobie daleko uciekł
   • JM 2021-01-14 21:27:06
    piszę o głodzie ziemi bo jej nie ma. Nie chcę sprzedawać swojej tylko kupić twoją skoro jesteś taki najedzony. A dyskusja przybrała charakter jak zwykle u rolników czyli wszyscy ze wszystkimi zaczynają się kłócić, ot taki nasz rolniczy urok. Mali krzyczą na dużych, że im ziemię zabrali, duzi krzyczą na małych, że są tylko przejadaczami na własne potrzeby a rządzący tylko ręce zacierają, bo zgodnie z przysłowiem gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Zobaczcie jak wyglądają spotkania w ministerstwie, tam zawsze przeciwnikiem rolnika jest drugi rolnik, nie rząd.
 • rolnik 2021-01-13 19:54:18
  Ot taka drobna, mała pomyłka nie odrolnienie gruntów a zmiana przeznaczenia gruntów na cele nierolne. Tak aby było prawidłowo.
 • Miki2 2021-01-13 18:41:50
  Żeby taki samorząd nie przeszkadzał rolnikom budować obory i chlewnie też było by dobrze

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.247.17
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.