PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Odstrzał dzików – prawidłowy

Odstrzał dzików – prawidłowy
fot. Shutterstock

Autor:

Dodano:

Tagi:

Myśliwi z PZŁ w sezonie łowieckim 2017/2018 pozyskali 340 tys. sztuk dzików, co stanowiło 92% wykonania planu pozyskania tego gatunku – taką informację uzyskała Krajowa Rada Izb Rolniczych z Ministerstwa Środowiska. "Ministerstwo Środowiska nie uznało za zasadne podejmowanie dodatkowych działań przyczyniających się do zmniejszenia liczebności populacji dzików w kraju, gdyż zmniejszenie zagęszczenia sukcesywnie wykonywane jest przez członków PZŁ" - podano.Podczas XI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, 21 marca 2018 r. w Parzniewie, członkowie KRIR wyrazili zaniepokojenie w związku ze stanem wykonania przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików przez  PZŁ. Z otrzymywanych sygnałów od rolników wynika, że myśliwi nie wywiązują się z nałożonego rozporządzeniem obowiązku redukcji populacji dzików – podano. Zaniepokojenie wywołały też zmiany wprowadzone wiosną w Prawie łowieckim – wprowadzenie przepisu zakazującego strzelania w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań mieszkalnych. Jak argumentowano, doprowadzi to do likwidacji kół łowieckich w pobliżu dużych miast, w tym wokół Warszawy, gdzie wystąpił już wirus ASF. „Mając na uwadze powyższe zabraknie podmiotów które wykonują akcje poszukiwania dzików (koła łowieckie) oraz eliminują jeden z głównych wektorów choroby” – przekonywano, dodając: „Wprowadzenie zakazu udziału psów myśliwskich doprowadzi do znacznego utrudnienia wykonywania polowania.”

W związku z tym zarząd KRIR 21 marca 2018 r., „wystąpił w sprawie wprowadzenia odstrzału dzików na terenie całego kraju do zagęszczenia do 0,1 szt./ 1 km2. Zarząd KRIR wystąpił z prośbą o podjęcie odpowiednich działań, które przyczynią się do zmniejszenia liczebności dzików w kraju. Taka populacja zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się ASF w Polsce”.

Jak informuje KRIR, 11 czerwca 2018 r. do Biura KRIR wpłynęła odpowiedź Departamentu Leśnictwa resortu środowiska na ten wniosek. „Myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim w sezonie łowieckim 2017/2018 pozyskali 340 tys. sztuk dzików, co stanowiło 92% wykonania planu pozyskania tego gatunku, prowadzącego do zmniejszenia zagęszczenia do poziomu 0,1 os./km2. Wiązało się to z ponad 4,3 mln wyjść myśliwych w łowisko, czyli statystycznie każdego dnia ok 12 tys. myśliwych wykonywało polowanie.

Ministerstwo Środowiska nie uznało za zasadne podejmowanie dodatkowych działań przyczyniających się do zmniejszenia liczebności populacji dzików w kraju, gdyż zmniejszenie zagęszczenia sukcesywnie wykonywane jest przez członków PZŁ.

Ponadto, należy zaznaczyć, że Minister Środowiska stale monitoruje wykonywanie tego działania przez Polski Związek Łowiecki” – poinformowano.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (32)

 • Kamil 2019-01-09 16:24:46
  Zacznijcie chłopy stosować bioasekurację, dezynfekujcie swoje buty jak wracacie z polowania, a nie na dziki zwalacie. Wasz chciwość rozwali tę gałąż gospodarki, a nie dziki! Żałujecie na maty dezynfekcyjne chytrusy?
  • jakiśtrzeci 2019-01-10 17:15:25
   Ja się nie znam, ale te zarazki to głópie muszą być, że byle mata je zatrzyma. Że nie na spodniach, nogawkach, kurtce, tylko na butach.
 • Spartaks 2018-06-17 12:56:23
  Skoro dziki przenoszą asf to dopuki jest choćby jeden dziki to jest zagrożenie, a sądząc po ekspansji choroby z czasem obejmuje cały kraj i padną wszystkie dziki a przez brak szybkiej decyzji o ich całkowitej eliminacji padnie również praktycznie cała trzoda chlewna bo jak widać bioasekuracja nic nie daje tylko naciąga rolników na ogromne nie potrzebne koszty. Odłowić kilka tysięcy zdrowych dzików do jakiegoś zamkniętego rezerwatu a resztę do ZERA!!! odstrzelić i tylko ta metoda poskutkuje i zakaz importu ze strefy zagrożonej Ukraina Białoruś i całą wschodnia strona kraju.
  • Spartaks 2018-06-17 13:04:54
   Rolnicy na pewno nie zapomną rządowi opieszałości i będą wiedzieli komu podziękować za wykończenie kolejnej gałęzi rolnictwa, chociaż już ledwie zipiom rolnicy produkujący tuczniki. dziękujemy za hipermarkety które dalej niszczą polski przemysł !
 • uzbrojonyrolnik 2018-06-14 00:39:38
  Jak widzę wpis, że dziki wyjadły a nikt nic nie zrobił, a samemu (...) ruszyć popilnować swojego to już się nie chce, to mnie krew zalewa... jak dbasz tak masz... ja dbam wiec mam.
  • RRo 2018-06-14 01:35:42
   bardzo popieram, powinno być jak najwięcej rolników myśliwych
   • M.K 2018-06-14 08:42:29
    Tak, ale kiedy zapytałem myśliwego spacerującego po moim polu , o wstąpienie do koła , usłyszałem - byle kogo nie przyjmujemy .
   • rolnik polski 2018-06-14 10:37:32
    I by było więcej jak by nie było monopolu przynależności do PZŁ. Nie każdy potrzebuje "wsparcia" tej organizacji by polować tylko i wyłącznie na swoich polach lub polach innego rolnika, który go o to poprosi. Do tego niestety potrzeba faktycznych zmian Prawa łowieckiego a nie robienia rewolucji przez ekooszołomów w odległościami, dziećmi, szkoleniem psów itp.
  • rolnik222 2018-06-14 11:10:13
   Jak ktoś ma same uprawy to może i znajdzie czas na pilnowanie. Przy chodowli bydła mlecznego ciężko znaleźć dodatkowo na pilnowanie upraw. Kiedyś było takie hasło "żywią i bronią ",teraz to przed dziką zwierzyną. Dla mnie dzik na polu to jest szkodnik. Teraz czyj tak naprawdę ten dzik jest? I komu on jest potrzebny. To niech sobie go pilnuje. Ja na myśliwego się nie nadaje. Teraz mam takie pytanie czy mi wolno otruć tego dzika, skoro wyżądza szkody w moich uprawach
   Skoro tak naprawdę nikt nie kontroluje populacji tego szkodnika.
   • rolnik polski 2018-06-14 11:38:14
    Nie możesz nic zrobić temu dzikowi, otrucie lub nawet złapanie w żywołapkę by go wywieźć 20 km dalej do lasu to kłusownictwo. Dziś według nowych przepisów nie wolno Ci go płoszyć np petardami itp, możesz tylko osobiście go przegonić o ile nie będzie to locha z młodymi mo może być na odwrót i to ona przegoni Ciebie.
 • RRo 2018-06-13 23:27:09
  . do Trzodziarz . . do Rolnik lubelskie . , do Rolnik z podkarpackiego . . rzeczywiście, jak pisze Trzodziarz, „rząd ma was rolników głęboko w (…) „.
  . właśnie wróciłem z pięciodniowego urlopu, na 8 wyjść na zasiadkę na skraju pól, o świcie i o zmierzchu, raz widziałem dzika wieczorem na 130 metrów, jednego dzika i dzik zaliczył 308W na płuca i poszedł jeszcze 150 metrów w krzaczory z przestrzeloną aortą. . pies miał też fajną pracę dochodząc po ciemku po farbie strzelonego dzika. . potem dzika 110 kilo trzeba było ściągnąć z krzaczorów, wypatroszyć, odwieźć na skup. . urlop się udał, sama przyjemność, od 3 rano do 6 na ambonie, wieczorem od 20 do 22, a widoki piękne. , i to jest dla mnie przyjemność polowania. Komary tylko żarły niemiłosiernie.
  . ale ja to robię z przyjemności, nie z patriotycznego obowiązku. .
  . z patriotycznego obowiązku minister Kowalczyk robi (?) co ? poproszę Trzodziarza o opinię.
  . z patriotycznego obowiązku musiałem odmówić pilnowania pola koledze rolnikowi, bo pole jest 110 metrów od jego domu. . mamy tam fajną ambonkę, w zimie i w kwietniu tam siedziałem, dziki padały, ale ambonka stała się nielegalna (150 m od Rolnika), trzeba będzie ją przenieść. . zabiliśmy gwoździami i dechami drzwi ambony, aby ktoś z Kolegów się nie pomylił. . i musiałem powiedzieć „radź sobie sam kolego rolniku” . a kolega rolnik sprzedał obok hektar „letnikom” i teraz ma sąsiadów z miasta Wrocławia, którzy już go pytali, czy ma kolega rolnik pozwolenie pisemne z RDOŚ (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska) na płoszenie zwierzyny i rzucanie petard na swoim polu. . w innym przypadku sąsiedzi z Wrocławia muszą to zgłosić jako działanie nielegalne. . ponadto ma być cisza w nocy, bo Wrocławiaki spać chcą zmęczeni grillem na łonie natury . . rośnie świadomość w narodzie ! ! !
  . psa mam świetnego, dzikarz jak cholera, ale ma już 10 lat i jak zdechnie? Nowego na dziki nie wyszkolę, SUWEREN zabronił. . a jak jeszcze w 2023 roku lekarz potwierdzi, że mam nadciśnienie, to stracę pozwolenie na broń. . ale wtedy będę mógł spokojnie polować wyjazdowo na urlopie Ukrainie, tam jest wolność myśliwska i karabin też dadzą. . tak trzymać, koledzy Rolnicy. .Minister o was zadba, o stan ilościowy rządowej zwierzyny w Polsce też zadba. .
  . już zadbał o to, aby rząd nie płacił za szkody wyrządzone przez rządową zwierzynę, i aby rząd nie szacował szkód wyrządzonych przez rządową zwierzynę. . a niech rolnik żre się z Myśliwym, ja rządowy minister mam pensję i spokój.
  Rolnik jest od upraw, Myśliwy od polowania, właściciel zwierzyny od szacowania na swój koszt i płacenia szkód.

  • doradca 2018-06-14 09:59:13
   Znowu bajeczki opowiadasz RRo. Jak sobie pojedziesz na Ukrainę, to może ci jakiegoś dzika z hodowli wypuszczą. Bo w kraju, gdzie jest 1 mln myśliwych+ co najmniej tyle samo kłusowników dzika spotkać wielka sztuka. Niedawno robiono liczenia w Dermańskim Parku Narodowym na Polesiu, wyszło im zaledwie 0,6 dzika na 100 ha. W parku narodowym, na Polesiu...
   Więc wymyślaj bajki dalej o swoich przewagach.
  • Anna 2019-01-05 17:25:51
   Nie można opanować emocji jak słyszę i czytam o nowej rzezi jak można zadawać cierpienie drugiemu stworzeniu dla zabawy.Wytnijcie drzewa,wybijcie zwierzęta dla Waszych dzieci zostanie pustynia.Przez nieprzemyślane działania doprowadzamy do sytuacji trudnej kiedy zwierzęta zaglądają do naszych okien.Zyj i pozwól żyć drugiemu nie jesteśmy panami tego świata.Panowie myśliwi życzę Wam wszystkiego na jagorszego w nowym roku.Najwyższy czas aby ukrócić działania kółel łowieckich ,żeby przestały dla paru euro wybijać nasze najpiękniejsze zwierzęta
 • Biała 2018-06-13 23:12:39
  @Kulfon,bioasekuracja zaostrzona powinna obowiązywać myśliwych i weterynarzy. Dlaczego rolnicy są cały czas pokrzywdzeni. Dziki są własnością skarbu państwa, więc niech za nie odpowiada. Nasze świnie nie chodzą do lasu i nie wnoszą nam choroby. Cały czas dzik jest lektorem choroby.
  • Kulfon 2018-06-14 14:13:51
   i dlatego nazywają się trzoda chlewna a nie dziczyzna.
   Polowanie to jest moje prawo a nie obowiązek a to spora różnica!
  • Krisss 2018-06-15 22:15:26
   To jakim cudem wiurs asf dostaje się do świń które jak wszyscy twierdzą są zamknięte????
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.164.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.