W trakcie pytań bieżących podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu poseł Robert Telus zapytał ministra rolnictwa o szczegóły przygotowanego projektu rozporządzenia o odstrzale sanitarnym dzików.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podkreślił, że dotychczasowe instrumenty prawne pozwalające ograniczyć populację dzików są rozproszone i w praktyce okazały się nieskuteczne. Stąd projekt rozporządzenia, który ma rozwiązać problem dużej populacji w rejonie kraju, który jest szczególnie zagrożony szerzeniem się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

- Odstrzał zostanie przeprowadzony wzdłuż wschodniej granicy Polski, w pasie o szerokości 50 km, w celu ograniczenia populacji dzika do poziomu 0,5 dzika/km kw. Na niektórych obszarach, ta populacja przewyższa 1 dzika/km kw. Skierowałem ten projekt, aby uzyskać bezpieczny poziom populacji, zalecany przez ekspertów.  Mniejsza populacja również zdrowych dzików ograniczy przenoszenie wirusa pomiędzy watahami. Tutaj trzeba działać zdecydowanie póki sytuacja epizootyczna jest stabilna – wyjaśniał minister Krzysztof Jurgiel.

Minister przypomniał również, że redukcja populacji jest zgodna z zaleceniami EFSA odnośnie zwalczania afrykańskiego pomoru świń we wschodniej części Unii Europejskiej.

Możliwe, że już w połowie lutego rozporządzenie będzie mogło być realizowane, jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń do tego projektu. Szacowany koszt przeprowadzenia odstrzału sanitarnego wynosi 12,6 mln zł.