PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Odszkodowanie za wywłaszczenie z VAT czy bez VAT?

Odszkodowanie za wywłaszczenie z VAT czy bez VAT? fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 26-01-2019 08:31

Tagi:

Konieczność zapłacenia podatku VAT od odszkodowania za wywłaszczoną na inwestycje drogowe ziemię zaskakuje wielu rolników.



To, że zapłacenia takiego podatku od otrzymanego odszkodowania jest niezbędne przez rolnika, jeśli grunt był wykorzystywany w opodatkowanej VAT działalności rolnej, potwierdził NSA pod koniec ubiegłego roku (wyrok z 6 grudnia 2018, sygn. akt  I FSK 2089/16).

Wyrok ten podszedł do problemu odmiennie, niż poprzednio rozstrzygał NSA. W wyroku z 5 października 2018 roku sąd wskazał, że wywłaszczany rolnik nie prowadzi działalności handlowej w zakresie gruntów wyłącznie dlatego, że jest zarejestrowanym płatnikiem VAT. Sąd oparł się wówczas na rozstrzygnięciu Trybunału Sprawiedliwości UE. W wyroku grudniowym przyjęto jednak, że wyrok TS UE dotyczył rolnika ryczałtowego, który zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej na zbywanym gruncie, a nie aktywnego rolnika, rozliczającego VAT na zasadach ogólnych – i tym razem sąd podatek uznał za należny.

Do tego samego problemu wrócił poseł Zbigniew Ajchler w interpelacji.

Udzielona przez Ministerstwo Finansów odpowiedź potwierdza konieczność zapłacenia podatku VAT od odszkodowania: „odszkodowanie, które otrzyma podatnik, będzie stanowić wynagrodzenie z tytułu podlegającej opodatkowaniu VAT dostawy gruntu”.

„Kolejnym aspektem w przedmiotowej sprawie poruszonym w wystąpieniu Pana posła jest ustalenie prawidłowej stawki podatku VAT, bądź zastosowania zwolnienia od tego podatku” – podał wiceminister finansów Filip Świtała i przypomniał:  „Zgodnie z przepisami art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT podstawowa stawka podatku wynosi obecnie 23%. Zaznaczyć należy, iż zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane”.

Udzielający odpowiedzi wiceminister  podkreślił przy tym, że „zmiana przeznaczenia wywłaszczanych nieruchomości z rolnych na przeznaczone pod zabudowę odbywa się w tym samym momencie, w którym te nieruchomości stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego. Zmiana ta nie wystąpiłaby gdyby nie doszło do czynności wywłaszczenia. Nie znajdowałoby zatem uzasadnienia stwierdzenie, iż najpierw dokonano zmiany przeznaczenia nieruchomości, a następnie dokonano ich dostawy (wywłaszczenia) – już jako terenów budowlanych. W związku z powyższym wywłaszczana nieruchomość rolna powinna, w mojej ocenie, zostać opodatkowana na zasadach właściwych dla nieruchomości rolnej”.

Jednocześnie wiceminister  przypomniał różne rozstrzygnięcia tego problemu i podkreślił, że „w każdym konkretnym przypadku wywłaszczenia gruntu konieczna będzie jego szczegółowa analiza w celu prawidłowego opodatkowania transakcji” i „zasadne jest, ażeby w razie wątpliwości podmioty wywłaszczane występowały z wnioskami o wydanie interpretacji indywidualnej” dotyczącej konkretnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Należy ją skierować do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Kwota  podatku VAT nie jest doliczana do wartości odszkodowania, tj. wysokość odszkodowania jest kwotą brutto, zawierającą w sobie kwotę podatku VAT.

Całość odpowiedzi na interpelację - w załączniku.

Już 7 listopada w Warszawie jedno z najważniejszych wydarzeń w rolniczym kalendarzu. Szerokie grono znamienitych gości i dziesiątki sesji, w których poruszamy aktualne i ważne dla rolników tematy. Zarejestruj się teraz!



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Daf 2019-01-28 08:11:14
    zapłaciłem vat, potem mi go oddali i teraz znowu chcą ...
  • KrzysztofKrzysztof 2019-01-26 20:47:58
    Czy to miałoby oznaczać, że grunty użytkowane rolniczo na terenach przeznaczonych pod zabudowę w planach przestrzennego zagospodarowania, mogłyby być opodatkowane innym podatkiem niż rolny?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.189.171
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.