Taką sensacyjną wiadomość przekazała w czwartek agencja informacyjna Reuters, powołując się na "źródło zbliżone", które prosiło o anonimowość. Według tych informacji ONZ chciałoby wynegocjować z Rosją otwarcie dla handlu międzynarodowego nowych portów czarnomorskich, oraz porozumieć się w kwestii wprowadzenia do umowy nowych towarów poza zbożem.

Według doniesień, ONZ miała zaproponować Kijowowi, Moskwie i Ankarze porozumienie w sprawie tranzytu rosyjskiego amoniaku przez Ukrainę. Ponoć Ukraina i Turcja zgodziły się taką propozycję, ale Rosja póki co decyzji nie podjęła.

Tranzyt amoniaku

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric potwierdził, że negocjacje w tej sprawie trwają, ale żadnych więcej szczegółów nie chciał zdradzić.

Amoniak to jeden z kluczowych składników przy produkcji nawozów sztucznych. Niedawno Rosja wycofała się z negocjacji z Ukrainą, dotyczących odbudowy zniszczonego rurociągu do przesyłu amoniaku Togliatti-Odesa. Dalsze rozmowy uzależniła od spełnienia wygórowanych dla strony ukraińskiej żądań.

Rosjanie nie kryli też, że rurociąg amoniakalny Togliatti-Odesa mogą wkrótce zastąpić specjalistycznym terminalem amoniaku na Półwyspie Tamańskim w południowej Rosji, którego budowa już trwa. Jeszcze w tym roku terminal Taman - według rosyjskich zapowiedzi - osiągnie zdolność do przesyłu 1,5 mln ton amoniaku rocznie. Do końca 2025 roku będzie mógł obsłużyć 3,5 mln ton amoniaku w skali roku.