PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Organizacje rolników finansowane tymczasowo

Organizacje rolników finansowane tymczasowo

Czy rolnicy są prawidłowo reprezentowani? Czy dotacja na ich działalność w strukturach unijnych jest właściwie rozliczana? Czy wszystkie organizacje są jednakowo traktowane i czy aby nie są fikcyjne? – takie pytania stawiali posłowie podczas debaty nad nowelizacją ustawy o izbach rolniczych.Pomimo wyrażenia przez Komisję Rolnictwa poparcia dla poprawki przedłużającej na 3 lata finansowanie organizacji rolników w strukturach unijnych, Sejm wyraził zgodę na przedłużenie go tylko na bieżący rok.

Głosowanie ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw stało się okazją do wymiany zdań na temat stanu organizacji i związków reprezentujących rolników.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że opinia Ministerstwa Rolnictwa – które, przypomnijmy, opowiedziało się za przedłużeniem dofinansowania tylko na rok – to kuriozum.

- Czy serwilizm organizacji wobec ministra i jego partii ma uzależniać zgodę na finansowanie? – pytał poseł. – Chodzi o gwarancję działalności i realizację zobowiązań, dłuższych niż rok.

Poseł Cezary Olejniczak pytał z kolei, jaki jest stan związków rolników. Frekwencja wyborcza w wyborach do izb to zaledwie 2-3 proc. Jaki jest stan związków zawodowych rolników? Jak wygląda na dziś sprawa rozliczenia dotacji? Jak dodał, „na polskiej wsi zrobił się ruch”, ścierają się PSL i Solidarność RI. – Jaki jest stan rolniczych związków zawodowych? – pytał poseł ministerstwo rolnictwa.

Odpowiedział minister Stanisław Kalemba.

Stwierdził, że treść opinii ministerstwa, popierającej przedłużenie dofinansowania tylko na rok, została uzgodniona z przewodniczącymi polskich organizacji działających w COPA COGECA. Chcą oni zgodnie uregulowania zasad tylko na rok 2014 – w związku z tym takie jest też stanowisko ministerstwa.

- Rząd Donalda Tuska jest za silną reprezentacją rolniczą w Brukseli w tak ważnym sektorze – stwierdził minister.

Dodał, że organizacje rolników są niezależne, samorządne, rząd szanuje ich udział w pracach i wyrażane stanowisko.

Po tej wymianie zdań poprawka przedłużająca dofinansowanie na 3 lata została odrzucona (za jej przyjęciem: 211, przeciw 225), przyjęto poprawkę przedłużającą dofinansowanie tylko na rok bieżący.

Posłowie byli poruszeni takim obrotem sprawy.

Ponownie głos zabrał poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Stwierdził, że niewłaściwe dysponowanie środkami przez KZRKiOR stało się powodem do debaty o tych środkach.

Czy rząd zamierza uczynić coś, aby ta organizacja nie funkcjonowała na podstawie prawa o stanie wojennym? – pytał.

Poseł Romuald Ajchler podkreślił, że organizacje rolnicze nie mają stabilności. Czy MR ma instrumenty pozwalające przyjrzeć się, jak są rozliczane dotacje? Jeden ze związków nie rozliczył się z 300 tys. Poseł uznał, że minister potrzebuje organizacji do negocjowania teraz pomocy w związku z ASF. Czy minister zamierza wykorzystać te organizacje do negocjacji? - pytał.

Stanisław Kalemba stwierdził, że rozliczenie środków przez MR jest prowadzone wzorowo, co potwierdziły kontrole. Są natomiast zastrzeżenia do organizacji. Minister zamierza wykorzystać organizacje do rozwiązywania problemu ASF. KZRKiOR jest organizacją niezależną – dodał. Powtórzył, że stanowisko ministerstwa jest zgodne ze stanowiskiem organizacji zrzeszonych w COPA COGECA.

Poseł Cezary Olejniczak poprosił o podanie informacji o krokach podejmowanych wobec ASF, „rolnicy są niecierpliwi”, wczoraj przyszli pod resort, ale minister „nie raczył wyjść”. – Niby związki są, ale wiele z nich jest tylko na papierze. Dotacja jest dzielona nieuczciwie - stwierdził.

Ile jest związków, jaka jest ich kondycja? – pytał poseł.

Sejm uchwalił całość nowelizacji.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • mazowsze 2014-02-23 16:35:01
  @Rolnik z Wielkopolski 46
  Bardzo słuszny komentarz. Tylko dlaczego tego polskiego chłopa karmi się demagogią, zamiast trzeźwo wskazywać jak podejmuje się decyzje w UE. Jak się patrzy na te twarze typu Lepper czy jego dziecko - Kosmal, którzy dorobili lub dorabiają się na naiwności prostych chłopów, to jest zwyczajnie żal. Pozdrawiam i sorry za wcześniejszy komentarz. Uniosłem się.
 • Rolnik z Wielkopolski 46 2014-02-22 23:50:40
  to w ogóle państwo nie powinno w to ingerować i sami powinniście utrzymywać swoich reprezentantów.Jest to jak najbardziej słuszne zdanie wypowiedziane Szanowny Kolego "mazowsze". Jest to również moja myśl i dążenie począwszy od 1990 roku kiedy to zaprzestano finansowania związków zawodowych z budżetu Państwa. A zatem jeśli w Ustawie z 08 października1982 r i po jej dalszych modulacjach związanych z powstawaniem kanapowych z rejestracją centralną /a jest ich nie do zliczenia/ Związków rolniczych jest
  zapis w Art 2 ust.2 "są niezależne........." i jest chyba nad wyraz jasne. Finansowanie z budżetu poniekąd niektóych uzależnia. Ale tłumacz to chłopu a on będzie kłócił się o wysokość składki członkowskiej 1 zł/miesiąc, że jest to za dużo. Dalej a co mu da Związek, a w czym pomoże itd. różnych powodów. Takiego myślenia jak chłop polski dlaczego nie ma - niemiecki czy duński. Ten rolnik niemiecki czy duński wie , że trzeba należeć do jednego największego Związku /95% przynależności/. Tak jak niemiecki rolnik /podobnie duński/ płaci roczną składkę do Związku w wysokości 830 Euro z gospodarstwa / niezależnie od wielkości/ + 3 Euro z każdego hektara i może mieć etatowych ludzi tam na dole w gminie i dla przykładu w październiku roku ubiegłego wiedział jakie otrzyma wynegocjowane ceny za swoje płody w 2014 r. Tłumacz to chłopu polskiemu a on wie najlepiej. Dlatego też takie a nie inne postępowanie IZB Rolniczych począwszy od 2006 r wobec Związków Zawodowych podyktowane rządem koalicyjnym a konkretnie działaniami PSL. Bos Szmulewicz w ubiegłorocznych wyborach na szefa COPA - COGECA przegra. Przegrał wybory także na wi-ce szefa a był w poprzedniej kadencji jednym z zastępców i co zrobił chociażby dla polskiego rolnictwa - nie broniąc wędzenia, zazielenienia, wyrównania dopłat i wiele ,wiele innych. Nawet w czas nie informując rolników o takich zakusach biurokratów brukselskich a tłumaczenie się, że się nie wiedziało nie usprawiedliwia.


 • mazowsze 2014-02-22 21:22:11
  Ręce opadają. Dopóki będziecie takimi zakutymi łbami jak Rolnik z Wielkopolski 46, dopóty tacy ciecie jak Szmulewicz będą was reprezentować. Bo zamiast zmieniać coś na co powinniście (na IR idzie wasza kasa) mieć wpływ to wolicie robić śmieszne protesty. Jeśli oni was jednak nie reprezentują to znaczy, że ludzie z miast, z których podatków dokłada się jednak do ich działalności, są oszukiwani. Bo ja jako podatnik oczekuję, że moja kasa będzie wspierała organizację, która reprezentuje środowisko i wpływa na decyzje na poziomie unijnym. Chociaż tak gwoli sprawiedliwości, to w ogóle państwo nie powinno w to ingerować i sami powinniście utrzymywać swoich reprezentantów.
 • Rolnik z Wielkopolski 46 2014-02-22 00:28:45
  Ja do "mazowsze". Ile to razy ja już na tym forum i komentarzach takim jak Ty mazowsze nieukom wyjaśniałem, że COPA - COGECA to organizacja europejska zrzeszająca rolnicze niezależne Związki Zawodowe i Spółdzielcze a przypominam już kolejny raz, że izby Rolnicze są samorządem rolniczym tylko z 3% poparciem i to jeszcze fałszowanym podczas wyborów do tego gremium. Kasę otrzymują i to ogromną z 2% odpisu jaki obligatoryjnie przekazują Gminy do budżetu państwa z podatków rolniczych i to znaczy, żebyś dobrze zrozumiał - SĄ NA GARNUSZKU PAŃSTWA. Bzdur nie wypisuj, że zabiegają i się starają. Tak, tak się starają jak koalicja o to zabiega a nie rolnicy. Zadaj sobie pytanie kolejne z czyjego nadania i od kiedy zasiadają w COPA - COGECA / odpowiedź jest prosta/ i kogo wymanewrowano z utworzonego biura za własne środki i to nie małe /weszli jak przysłowiowe świnie do patyka/. A miało to miejsce i rękę przyłożył niejaki pan Ardanowski, który jako poseł na forum sejmowym wygłasza tak krytyczne uwagi pod adresem jednego ze Związków Rolniczych, którego doprowadził do bankructwa dodatkowo nie przelewając środków w 2006 i 2007 roku blisko 2 mln.zł a kolejne lata jeszcze urywając o pewne sumy. Zgodnie z Ustawą to Izby Rolnicze są beneficjentem i dzielą środki na poszczególne Zawodowe Organizacje Związkowe a jest ich tylko 4. A jak dzielą - to i tutaj odpowiedź nasuwa się sama a papier w rodzaju sprawozdanie z rozdysponowania środków wszystko przyjmie przedłożony Panu Ministrowi Rolnictwa. Nie dalej jak 19 lutego w jednym z komentarzy ukazywałem fakty. Nie czyniłbym gdybym ich nie znał i nie miał dowodów, ale znam i mam. Tak panie nie rolniku i wszyscy podobnej maści spójrzcie na rolnictwo polskie jak pada. Gdzie jest ta prawna ochrona jak jednoznaczny dyktat idzie od "TATY" z Brukseli. Gdzie ta nasza suwerenność i niepodległość gdzie ja jako rolnik, człowiek wolny wykonujący wolny zawód nie mogę w swoim gospodarstwie podejmować decyzji lecz wykonywać co mi nakazują biurokraci z Brukseli. Odsyłam Was wszystkich tak myślących do internetu i wysłuchania do końca w tłumaczeniu na język polski dwóch wykładów pt.: Dr. Rath Polityczne perspektywy UE. / 1 godz./. i drugi wykład pt: Dr. Rath. Wezwanie do mieszkańców Niemiec, Europy i świata.
 • Kujawiak 2014-02-21 19:40:44
  Izby rolnicze to organizacja podległa jednej partyj jaką jest PSL to grono ciągnie z naszych podatków odpisy które pomagają zatrudniać swoich kolesiów tak jest w naszym kujawsko pomorskim wojeództwie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.117.125
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.