PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Państwowi doradcy wciąż czekają na zmiany

Państwowi doradcy wciąż czekają na zmiany fot. Anemone123 z Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

Obietnice, zapewnienia – i od lat jest tak, jak było. Doradcy z ODR nie tylko nie doczekali się regulacji wynagrodzeń, ale wciąż nie mogą liczyć nawet na wysłuchanie i uwagę resortu rolnictwa.„Pan Minister Ardanowski na odchodnym zakpił sobie z nas doradców” – napisali doradcy w piśmie skierowanym do nowego ministra Grzegorza Pudy. Przedstawione do zaopiniowania, przygotowane przez poprzedniego ministra, rozporządzenie w sprawie warunków wynagrodzenia za pracę uznali za bezużyteczne, szkodliwe i obraźliwe. Jak piszą, sprowadza się do określenia dolnego wynagrodzenia na poziomie i tak obowiązującego w naszym kraju wynagrodzenia minimalnego i wyznacza absurdalną górną granicę wynagrodzenia.

12 października 2020 napisali więc do ministra Grzegorza Pudy: „My nie potrzebujemy nierealnych do osiągnięcia górnych granic, ale zagwarantowania pracownikom, od których wymaga się określonych kwalifikacji i zaangażowania w pracę godziwego wynagrodzenia na odpowiednim poziomie, a nie na poziomie minimalnej płacy krajowej.

Wiele razy proponowaliśmy najlepsze naszym zdaniem rozwiązanie, gdzie piramida płacowa w doradztwie ma odniesienie do minimalnego czy średniego krajowego wynagrodzenia”.

Postulaty płacowe doradcy wiążą z walką o swoją pozycję społeczną. „Pragniemy zwrócić Pana uwagę, że jesteśmy Pana przedstawicielami w terenie. To my pierwsi informujemy, tłumaczymy, pomagamy i wspieramy rolnika. To my uczestniczymy w procesie wprowadzania nowych technologii, które wspierają rozwój ekonomiczny, innowacyjny, a także tworzą harmonię między produkcją a przyrodą. Aby móc nadal to robić w sposób w pełni profesjonalny potrzebujemy Pana wsparcia. Wsparcia metodycznego. Oczekujemy od Pana również podejścia procesowego” – napisali z prośbą o spotkanie.

Odpowiedzi nie było, więc w kolejnym piśmie skierowanym do ministra 23 stycznia 2021 podsumowali: „Przykro nam, że przyjął Pan rolę biernego obserwatora, który być może nawet z ciekawością obserwuje jak chyli się i upada Państwowe Doradztwo Rolnicze. A jedyne co może Pan stwierdzić, to to samo co Pana poprzednicy. Co ja mogę? Jak mam znaleźć rozwiązanie, jeśli moi poprzednicy nie potrafili.

Tak, jest Pan nowy na tym stanowisku, ale resort raczej nie jest nowo utworzony i ludzie, którzy tam pracują, mają wystarczająco długi staż, aby móc wypracować nową strategię. Szkoda, że cała ich energia idzie w tworzenie sytemu sprawozdawczości, tworzeniu baz itp. Czyli jak to się mówi w żargonie doradców <mielenie papierów>” – pisali i zestawiali takie działania ze swoimi pracami: „W przeciwieństwie do większości podległych Panu jednostek, nasza praca polega przede wszystkim na bezpośrednim kontakcie z beneficjentem. To my opracowujemy dokumentację, którą inni  rozpatrują. To my szukamy rozwiązań najlepszych dla rolnika, to my zmagamy się z ich problemami, zadłużeniami i to my żyjemy ich sprawami. Jednocześnie wdrażamy nowe zakresy prawa obowiązującego producentów rolnych. Dlatego prosimy o przyśpieszenie terminów naszych szczepień przeciwko  COVID-19 i umieszczenie nas w II etapie programu szczepień, jako grupę zawodową szczególnie narażoną na zakażenie, ze względu na częste kontakty społeczne.”

Doradcy powtórzyli też postulaty płacowe, krytycznie odnosząc się do publicznych wypowiedzi osób kierujących w MRiRW Departamentem Strategii, Transferu Wiedzy i Innowacji na temat rzekomej poprawy sytuacji finansowej w ODR-ach.

„No cóż, przemawia przez nas  troska o rolnika, który musi na tym trudnym rynku funkcjonować, a także troska o doradców, którzy pomimo narastających wymagań w stosunku do nich, muszą sobie jakoś radzić. Tak, skala rozgoryczenia sięga już zenitu. Może faktycznie, skupmy się tylko, na tworzeniu i odtwarzaniu statystyki i dokumentacji. Może w imię tych <podwyżek> jaka płaca taka praca.

Szkoda, że  Pan, Panie Ministrze  nie spróbował sięgnąć po potencjał jaki Pan posiada w postaci doświadczonej kadry w terenie, która od lat chce uczestniczyć w tworzeniu nowej jakości doradztwa.

Zapewne dziwi się Pan, dlaczego   kierujemy do Pana te słowa, pomimo że nie widzimy z Pana strony nawet próby podjęcia jakiejkolwiek współpracy. Robimy to, ponieważ jesteśmy to winni  naszym koleżankom i kolegom, którzy nam zaufali. A po części, chyba nawet samym sobie, którzy codziennie borykamy się z trudnościami  w tym wspaniałym zawodzie – rolniczego doradcy terenowego. Szkoda, że nie możemy w pełni wykorzystać swojego potencjału i możliwości” – napisali doradcy i ponownie poprosili ministra o rozmowę.

A czy doradcy nie powinni być stałymi gośćmi w MRiRW?

- Jestem przedstawicielem doradców, wybranym przez nich do kontaktów z ministrem – mówi Adam Witkowski, pracownik Mazowieckiego ODR z 45-letnim stażem. – Dobrze współpracowało mi się z wiceministrem Ryszardem Zarudzkim. Po jego odwołaniu współpraca zanikła. Nie jesteśmy też zapraszani do KRiRW w Sejmie czy w Senacie – co kiedyś było normą. Dlatego tak rozpaczliwie poszukujemy zainteresowania ministerstwa. Jak zwrócić się do sołtysa, to on w ciągu dnia odpowie…

List doradców i ich oświadczenie - skierowane do naszej redakcji - w załączniku.

W informacji przygotowanej na dzisiejsze obrady KRiRW minister Grzegorz Puda podaje: „W związku z dużą rotacją kadr w ODR, konieczne jest dalsze prowadzenie przez resort działań, zmierzających w szczególności do zwiększenia wynagrodzenia doradców tak, aby płaca stanowiła czynnik zachęcający do pracy w obszarze publicznego doradztwa, a także do zapewnienia doradcom stałego dostępu do szkoleń, które pozwolą na doskonalenie zawodowe nowych pracowników, jak również stałe podnoszenie kompetencji pozostałej kadry.”

Jak zapewniono, w 2021 roku nie zostaną zmniejszone środki na wynagrodzenia dla pracowników doradztwa, chociaż ustawa budżetowa na 2021 r. zakłada nieznaczny spadek wielkości dotacji celowej (o ok. 2,5%) dla ODR.

W ustawie budżetowej na 2020 r. ośrodki doradztwa rolniczego otrzymały o 23.587 tys. zł więcej środków z dotacji celowej na wydatki bieżące niż w ustawie budżetowej na 2019 r., a łączna kwota dotacji celowej na wydatki bieżące ODR wynosiła w 2020 r. 211.791 tys. zł. Jednocześnie kwota dotacji celowej na wydatki majątkowe dla ODR w 2020 r. wynosiła 15.500 tys. zł. Natomiast kwota środków dla ośrodków doradztwa rolniczego na wynagrodzenia finansowane z dotacji celowej w 2020 r. została zwiększona o ok. 21.429 tys. zł, tj. o ponad 16% - podano w informacji.

Cała informacja ministerstwa przedstawiona na dzisiejsze obrady KRiRW i list doradców do Farmera, z ich oświadczeniem - w załączniku.

Czytaj też: 

Doradcy chcą zmian

NIK: Doradzanie w rolnictwie bez pełnej wiedzy o potrzebachPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • Oko 2021-02-26 06:23:45
  Może nikt Panu Ministrowi nie powiedział, że jego obowiązkiem jest odpowiadać na pisma. A jak nie to takim dziękujemy.
 • korzystam z doradztwa odr 2021-02-25 10:22:22
  Witam, wydaje mi się, ze zależy na kogo i gdzie trafimy jak w każdym zawodzie. Ja miałam to szczęście, ze trafiłam na bardzo fajną doradczynię pracującą w odr. Wiem, ze nie każdy ma takie szczęście jak ja, mam znajomych gdzie wiem, ze za byle wniosek, podanie musza słono płacić u prywatnych. A przedstawiciele handlowi na siłę uszczęśliwiają wciskając swój towar. Co do szkoleń, faktycznie, jest ich sporo, ja wybieram co mi pasuje i faktycznie nie wszystkie są na wysokim poziomie
 • lewar 2021-02-23 10:39:57
  Spróbowałem,potwierdzam co napisał ppp, na 100%.
 • ppp 2021-02-23 10:10:54
  Doradztwo ODR na moim terenie praktycznie nie istnieje. Można je bez szkody (a z zyskiem) zlikwidować. Oni niczego nie doradzą, bo są głupsi od przeciętnego rolnika. Ci nieliczni, co korzystają z ich doradztwa i tak skazani są na upadek, lub bezrozwojową wegetację
  • Tobie doradzę za darmo 2021-02-23 11:06:21
   Za to większość rulników takich ja ty, korzysta z prywatnych firm doradczych, które w większości zostały założone przez byłych doradców ODR. I powiem szczerze jak palcem takiemu rulnikowi nie pokażesz, gdzie ma podpisać na wniosku, to sam się nie domyśli. Dlatego u mnie mimo bardzo dużych cen, drzwi chodzą jak w spożywczym. W tym roku ceny znowu w górę :)
   • ppp 2021-02-23 19:07:54
    Swoją wypowiedzią potwierdzasz moje twierdzenie, bo nie jesteś doradcą państwowym ( a o takich mowa w artykule), a z prywatnych sam korzystam, jeśli chodzi o skomplikowane wnioski PROW. Nie mam czasu na pierdoły i zlecam to wyspecjalizowanym firmom prywatnym, które prowadzą sprawę od początku do ostatniego sprawozdania, a ja zajmuję się gospodarstwem. Jeśli masz tyle zleceń, to gratuluję, a za darmowe doradztwo jednak podziękuję, bo życie mnie nauczyło, że za darmo jedynie boli gardło. Jeśli chcesz polemizować, to najpierw przeczytaj uważnie czego dotyczy artykuł. Pozdrawiam
  • Gość 2021-02-23 11:13:42
   A o jakim terenie piszesz???
  • Czytelnik 2021-02-23 20:27:26
   Z tego, co Pan pisze to wnioskuję, że jest Pan młodym, przedsiębiorczym człowiekiem. Nie pamięta Pan pomocy doradców w latach 90-tych w oddłużaniu a późniejszej pomocy w opiniowaniu tanich kredytów. Pewnie też nie korzysta Pan ze szkoleń punktowych, których nie robią prywatni doradcy - dlatego, że na nich się nie zarabia. Dobrze, że są tacy przedsiębiorczy rolnicy... Ale osobiście nie chciałbym, z kim takim mieć do czynienia... Czy Pan wie jak zachowuje się socjopata?
   • ppp 2021-02-24 08:35:23
    Kulą w płot! Jestem starym zgredem, który z nie jednego pieca chleb jadł. To ,że w latach 90tych ub. wieku doradcy państwowi spełnili swą rolę nie może usprawiedliwiać ich trwania w tej bezproduktywnej formie w 21wieku.Ile można jechać na laurach? Szkolenia punktowe jeszcze nikogo niczego nie nauczyły. Zrobić listę odfajkować, zapłacić prelegentom i mieć to w d.. i każdy to wie. Od socjopatów mnie nie wyzywaj ,gnojku, bo ja mam swoją pracę i nie mam żadnego celu w utrzymywaniu czy likwidacji doradców państwowych. Piszę prawdę. To ty masz cel, by trwało, bo jesteś jednym z nich. Jasne, że nie chciałbyś mieć do czynienia z rolnikiem przedsiębiorczym, bo nic mu nie możesz zaoferować. Siedź więc w swoim "państwowym doradztwie" ,szukaj głupszych od siebie, produkuj gów.iane szkolenia punktowe, udawaj, żeś potrzebny, a ja mam to w poważaniu . Bez odbioru!
  • Rolnik (opolskie) 2021-02-24 22:23:46
   Powiedz w jakim powiecie są ci głupsi doradcy? Albo podaj chociaż województwo. To się nimi zajmiemy. Albo ich weźmiemy na przyuczenie. Co ty na to? Przecież nie możemy pozwolić na to jako rolnicy.
  • Ktoś tam 2021-02-25 19:53:38
   A później przyjeżdża kontrola z ARiMR i taki rolnik,który zlecił wszystko firmie ywatnej nie wie co u niego w gospodarstwie się dzieje. I nie potrafi na proste pytania odpowiedzieć. Natomiast jeśli żąda się odpowiednie pytania wyśpiewa wszystkie przekręty w swoim gospodarstwie,oczywiście nieświadomie. Przy okazji wkopie sąsiada. 🙂

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.186.43
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.