Warunkiem politycznym rozpoczęcia tymczasowego stosowania umowy jest wyrażenie zgody na jej zawarcie przez Parlament Europejski. Głosowanie podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego przewidziano na luty 2017 roku.

Umowa CETA została podpisana 30 października 2016 r. na szczycie Unia Europejska-Kanada. Pełne wejście w życie umowy wymaga wyrażenia zgody na związanie się nią przez państwa członkowskie UE. Oceną dokumentu w procesie ratyfikacji zajmą się parlamenty narodowe.

Po podpisaniu, a przed pełnym wejściem umowy w życie, CETA będzie obowiązywać w części handlowej, która pozostaje w zakresie unijnych kompetencji.

Trwają też negocjacje umowy TTIP między UE a USA (Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne) - to umowa budząca szereg kontrowersji, dotyczących między innymi standardów produktów i metod rozwiązywania sporów. Od lipca 2013 roku odbyło się 15 rund negocjacji (ostatnia w październiku).

Po zwycięstwie Trumpa spodziewane było zawieszenie negocjacji tej umowy.

Więcej: Zwycięstwo Trumpa to zawieszenie, a najpewniej koniec negocjacji TTIP

Wczoraj Donald Trump podpisał natomiast dekret rozpoczynający proces wycofywania się Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP). Umowa TPP, postrzegana jako przeciwwaga wobec rosnącego wpływu Chin, została podpisana w 2015 roku przez 12 krajów Azji i Pacyfiku, reprezentujących 40 proc. światowej gospodarki. Administracja Baracka Obamy traktowała TPP jako ważny ekonomiczny element zacieśniania więzi z sojuszniczymi krajami Azji. Umowa nie została formalnie przyjęta w Senacie USA.

Trump zadeklarował w swym przemówieniu inauguracyjnym, że USA "będą dążyć do przyjaźni i dobrej woli z narodami świata". "Czynimy to jednak ze świadomością, że prawem każdego narodu jest stawianie swych interesów na pierwszym miejscu" - mówił.

Wczoraj na międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Węgierski Bank Narodowy premier Węgier Viktor Orban powiedział, że ta wypowiedź Trumpa to przyzwolenie dla każdego państwa na stawianie samych siebie na pierwszym miejscu, a w epoce porozumień dwustronnych otwiera się przestrzeń także dla dwustronnych umów w sferze polityki gospodarczej i wojskowej. <Według niego nie istnieje bowiem odpowiadająca każdemu polityka gospodarcza, która narodom o różnych możliwościach przyniosłaby jednakowy sukces. Zdaniem Orbana należy zawrzeć nowe porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi zamiast porozumienia o wolnym handlu, które "sczezło w popiele" i nie wejdzie w życie. Trzeba także zawrzeć porozumienie z Chinami i podnieść na nowo kwestię Rosji> -tak stanowisko Orbana relacjonuje depesza PAP.

Premier Węgier wielokrotnie stwierdzał, że w obecnej formie jego kraj nie poprze podpisania żadnej umowy handlowej między UE a USA.

Natomiast już w ubiegłym tygodniu szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, Janos Lazar, na konferencji prasowej w Budapeszcie poinformował, że 2 lutego wizytę na Węgrzech złoży prezydent Rosji Władimir Putin. <Powiedział też, że 2017 r. będzie ważnym rokiem pod względem polityki zagranicznej "nie tylko ze względu na nowego prezydenta amerykańskiego (Donalda Trumpa) czy Brexit". "Rozpoczyna się era współpracy dwustronnej zamiast współpracy wielostronnej" – dodał> - poinformowała PAP.

CETA i TTIP to nie jedyne "handlowe" zamiary UE.

Wczoraj tematem dyskusji podczas posiedzenia Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa były negocjacje handlowe UE z Nową Zelandią. „Minister Krzysztof Jurgiel przedłożył do dyskusji wniosek dotyczący zapowiadanych negocjacji handlowych UE z Nową Zelandią. We wniosku wyraża zaniepokojenie negocjacjami w zakresie umowy o wolnym handlu (FTA) z Nową Zelandią dla produktów rolnych, w tym zwłaszcza sektora mleczarskiego, który obecnie odbudowuje potencjał po ostatnich kryzysach na tym rynku” – podało MRiRW.