PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Płatność dodatkowa do pierwszych ha tylko dla gospodarstw nie większych jak 50 ha

Płatność dodatkowa do pierwszych ha tylko dla gospodarstw nie większych jak 50 ha fot. congerdesign z Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

Wsparcie do pierwszych hektarów (tj. płatność dodatkowa lub redystrybucyjna) w nowej WPR będzie przysługiwało „dla gospodarstw posiadających od 3 ha do 50 ha”, jak teraz - tylko do pierwszych 30 hektarów, czyli maksymalnie do 27 ha na gospodarstwo.Niby zmienia się niewiele – ale uważny czytelnik projektu Planu Strategicznego WPR po 2022 roku dostrzeże ważną różnicę w płatności redystrybucyjnej.

Więcej o projekcie Planu Strategicznego:

MRiRW przedstawiło Projekt Planu Strategicznego WPR po 2022 roku

Ten rodzaj płatności wprowadzono w aktualnej WPR 2014-2020 z zamiarem podniesienia dochodów tych gospodarstw, które nie mogą korzystać z efektu skali – a większość gospodarstw w UE ma poniżej 28 hektarów. Na ten rodzaj płatności kraje UE mogą przeznaczyć do 30 proc. swojego pułapu krajowego środków na wsparcie dochodu.

Obecnie może ją otrzymać każdy rolnik mający ponad 3 ha – przysługuje do pierwszych 30 ha, czyli maksymalnie do 27 ha na gospodarstwo. Przysługuje wszystkim do powierzchni gruntów kwalifikujących się do jednolitej płatności obszarowej.

W przedstawionej wczoraj propozycji na kolejny okres budżetowy jest nowość – płatność redystrybucyjna ma przysługiwać tylko gospodarstwom mającym od 3 do 50 ha. Z płatności nie będą więc mogli skorzystać rolnicy mający do 3 ha (jak teraz) i powyżej 50 ha (to nowość).

Jak podano w projekcie, płatność (w nowym Planie nazywana „interwencją”) jest uzupełnieniem „Podstawowego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności” (dotąd ta płatność nazywała się "jednolita płatność obszarowa") i ma następujące zadania:

„-            zahamowanie trendu zmniejszania zatrudnienia w rolnictwie wskutek przeciętnie mniejszych dochodów,

-              zwiększenie odporności gospodarstw rolnych na wahania koniunkturalne,

-              zapobieganie zmienności dochodów z działalności rolniczej i utrzymanie ich na godziwym poziomie,

-              wyrównanie szans rozwojowych małych i średnich gospodarstw nie osiągających korzyści w związku z efektem skali (występującym w gospodarstwach większych), jednak mających perspektywy na trwały rozwój.

Płatność roczna przyznawana do powierzchni maksymalnie 30 ha, do której przyznano Podstawowe wsparcie dochodu do celów zrównoważoności, dla gospodarstw posiadających od 3 ha do 50 ha.”

W Planie w żaden sposób nie uzasadniono tego ograniczenia posiadanego w gospodarstwie areału – wskazano tylko w kontekście płatności bezpośrednich jako stanowiących „stabilną część dochodów rolników, niezależną od wielkości bieżącej produkcji ani sytuacji na rynku, pozwalającą ograniczać skutki ryzyka dochodowego, związanego zarówno z wahaniami cen (wskutek zmienności sytuacji rynkowej), jak i poziomu plonowania (wskutek zmienności warunków pogodowych)”: „Istotne jest też zapewnienie odpowiedniego wsparcia zwiększającego dochody małych i średnich gospodarstw poprzez niwelowanie różnic w ich dochodach względem jednostek większych. Będzie to realizowane poprzez stosowanie redystrybucyjnego wsparcia dochodów. Ponieważ dotychczasowe doświadczenia pokazują, że m.in. dzięki temu mechanizmowi w Polsce w latach 2015-2017 poziom redystrybucji dochodów wzrósł z ok. 73% do ok. 93%.”

Jak z tego wynika, mechanizmy prowadzące do zwiększania dochodów dla gospodarstw mających ponad 50 ha są inne niż dla mniejszych - i te gospodarstwa nie wymagają już pomocy w postaci dodatkowych płatności do pierwszych hektarów.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (142)

 • Emilijann 2021-01-04 19:01:07
  Każdemu dac po równo
 • arek 2020-12-30 12:09:35
  A co z równością gospodarcza , to jest nie zgodne z Konstytucją Jeżeli ma być sprawiedliwie , to do 50ha wszystkim
 • Rolnik 2020-12-28 22:21:52
  Koszt utrzymania ziemi czy mając 5 ha , czy 100 ha jest ten sam. To unia dzieli rolnictwo, robi z nas niewolników. Wielka Brytania w porę uciekła spod dyktatury unijnych cwaniaczków. Polska tego nie uczyni, bo wszystko i tak jest już sprzedane.
  • Pomyśl zanim napiszesz 2020-12-28 23:57:00
   Napisz to jeszcze raz po zastanowieniu sie nad wydajnością tych maszyn na działce 60 ha i gospodarstwie 430 ha : a)opryskiwacz AGRIO , belka 30 m , b)Pług Lemken, szerokość – 4,2 , długość zestawu 12 m , c) Zestaw uprawowy z siewnikiem Horsh, szerok. 6m, długość zestawu 12 m, d) Kombajn Class Lexion , szerokość hedera 10,6 m .
  • zapytaj ojca 2020-12-29 00:03:56
   Połóż sie krzyżem i płacz. To właśnie tacy jak ty - płaczące niedoroby - pozwalają ppolitykom rozbic z naszymi majatkami co chcą aby zdobyc głosy tych co uważaja , ze "wszystko wysprzedane" No bo jak są gołodupcami , to niczego "wysprzedanego" na ich rzecz nie mają . A zapytaj ojca i dziadka dlaczego niczego sie nie dorobił ?
 • zzz 2020-12-28 09:54:41
  Z tymi 50ha to chyba jednak trochę przesada. Jakby było 100ha, to można się zastanawiać. Kilkadziesiąt ha to już spore gospodarstwo, ale jeszcze nie "obszarnictwo" i latyfundia. Jeśli już chcą ograniczać płatności dodatkowe, to powinny one przysługiwać od co najmniej 5ha, a lepiej 10ha. Wtedy nawet przy tym górnym limicie wsparcie otrzymywałyby faktycznie średnie gospodarstwa rodzinne, a nie gospodarstwa socjalne. Przy tej samej puli pieniędzy ta pomoc byłaby już istotna. Wiadomo, że średnie gospodarstwa nie mają takich możliwości rozwoju jak wielkoobszarowe i chcąc je utrzymać trzeba w większym stopniu je wspierać. Jeśli ktoś jest w stanie utrzymać się z 5-6 ha to znaczy że prowadzi jakieś specjalistyczne gospodarstwo i te 500 czy 600 zł na rok go nie zbawi. Przy uprawach typowo rolnych, to jest to pseudogospodarstwo, gdzie nie stanowi ono źródła utrzymania dla rodziny i nie ma sensu wspierać takich gospodarstw, bo praktycznie nie produkują na rynek. 20-25 lat temu były takie gospodarstwa, ale teraz nie znam żadnego gospodarstwa rolnego w mojej gminie, które miałoby mniej niż 5ha. Oczywiście są tacy co występują o płatności bezpośrednie na takie areały, ale ziemię już dawno po cichu wydzierżawili i tylko udają rolników, a pracują poza rolnictwem często na czarno. Od wspierania ludzi bez pracy są zasiłki dla bezrobotnych i PUP-y, a nie płatności bezpośrednie. Może skończyłoby się udawanie gospodarzy jakby PIORiN skontrolował kompleksowo takie małe "gospodarstwa" i sprawdził czy prowadzą ewidencję zabiegów ochrony roślin, stosowanie nawozów azotowych, zgłaszanie uprawy ziemniaków, przeszkolenie "gospodarza" do stosowania tych środków ochrony roślin, sprawność opryskiwaczy itp. A jak cwaniaczek twierdzi, że niczym nie pryska, to można pobrać próbki gleby i wszystko wyjdzie czym pryskano. Tylko musi być wola polityczna do ukrócenia patologii. Płatności bezpośrednie są po to, aby konsument miał tańszą żywność, a nie dla dofinansowywania właścicieli gruntów rolnych.
  • Człowieku 2020-12-28 13:10:22
   No i masz; wpis czyta się przyjaźnie do momentu wniosku : głupiego. Przeciwstawienie oczekiwania konsumentów (za tę samą płace kupuję tyle samo produktów) , rządów (by nie było konieczności nadmiernej waloryzacji płac , emerytur i rent), banków (by kapitał zachowywał swoją wartość) - dofinansowania właścicieli . Człowieku "dofinansowanie właścicieli ", to nic innego jak utrzymywanie niskich cen na produkty rolne . I nie ma to znaczenia czy jestem właścicielem, który ziemie wydzierżawił czy ją uprawia . Zarówno ten co wydzierżawił jak i ten co uprawia uzyskuje dochód z kapitału (wartości gospodarstwa ) jak i swojej pracy . Jak nie masz wartościowego gospodarstwa , to choćbyś się zesr...ł od roboty , to zarobisz tylko tyle by utrzymać się przy życiu . Tłumacze te zależności od lat ale widoczne są one za trudne do zrozumienia dla "zwykłych" ludzi.
   • sąsiad 2020-12-28 14:56:30
    Pełna zgoda; małe gospodarstwo (także pod względem dochodowym), to niskie wynagrodzenie rolnika . Rolnik otrzymuje wynagrodzenie - głównie - za swoją fizyczną pracę . Zazwyczaj ; niej niż na budowie , w transporcie czy przy zamiataniu placu przed galerią handlową . Ale aby być pracownikiem trzeba utrzymywać jakąś dyscyplinę , a nie plątać się przy pięciu ogonach , albo siedmiu hektarach , z czterema uprawami.
   • Czytaj 2020-12-28 19:33:07
    Ze zrozumieniem. Chodzi o to aby dofinansować produkcję a nie jej markowanie. Oprócz tych co oddali w dzierżawę jest jeszcze masa tych co tylko kalecza ziemię pod dopłaty niczego nie produkując. A najwięcej jest ich w grupie tych parohektarowcow.
   • ppp 2020-12-28 20:05:39
    Nie wiem kto cię uczył ekonomii, jeśli nie zrozumiałeś oczywistego faktu, że dzierżawa podraża produkcję, tak jak każdy pośrednik pomniejsza zysk sprzedającego. Ziemia służy do wyżywienia narodu i nie powinna być przedmiotem spekulacji, czy lokatą kapitału. Chcesz mieć ziemię -miej, ale jeśli nie potrafisz, lub nie chcesz produkować pobieranie dopłat powinno być karalne, a dzierżawa wysoko opodatkowana domiarem
   • do ppp 2020-12-28 20:33:27
    Zapytam , zupełnie nieprowokacyjnie by wyeksponować myśl, poniżej : czy komunijny opłatek jest towarem ? Jest czy nie ? gdyby nie był towarem , to siostry , które mają monopol na wypieki tego opłatka musiałyby chodzić po prośbie i zebrać u księży o zapomogę. Ziemia jest "narzędziem " takim jak każde inne , do wytwarzania żywności nie jest niezbędna (cała produkcja kwiaciarska i część sałat , ogórków i pomidorów) jest prowadzona poza gruntem. Poglądy o "ziemi jako rodzicielce i chlebie jako świętości są okresu głodów i opanowywaniu terytoriów przez kler. To potrzeby religijne (zapotrzebowanie na grzech by wyłudzać za niego datki ) uświęciły ziemię . Podobnie jak ofiary powstań trzeba było jakoś uświęcić i to zostało uczynione przez dekowników i nagrodzonych dobrami za kolaborację (szczególnie z caratem).
  • ppp jako stalinowiec 2020-12-28 20:37:46
   Ot i co Twojej mądrej wykładni jak masz ucznia - typowego stalinowca- który z zawziętością klepie w klawiaturę jak dawny stalinowiec : tego , któremu jest lepiej - obłożyć domiarem . Pamiętam jak mojego dziadka obłożyli domiarem by zapisał się do spółdzielni zwanej kołchozem .
  • sadownik 2021-01-03 14:50:58
   Do zzz :Nie masz racji mam gospodarstwo sadownicze i produkuję od 120 do 200 ton jabłek w sezonie i produkuję 10 tyś.l.soków i mam nie otrzymać dopłat a co inny jestem ,wydaje się wielu moim odbiorcom że więcej ,jako klienci mają korzyści z mojego gosp. niż nie jednego globalnego ,tak mówią klienci,którzy przyjeżdżają do mnie i interesują się tematem .Wprowadzasz swoim wpisem patologię poniekąd uważasz że TY jesteś najważniejszy. Ale w jednym masz rację że dopłaty biorą i dzierżawią ,ale nie te gospodarstwa co są zagospodarowane bo co za różnica uprawiający czy ten właściciel otrzyma tę dopłatę to bez znaczenia bo ziemia zagospodarowana, ale ci co mają 300 ha i nic kompletnie nie robią mam takich znajomych kiedyś to wykaszali niby łąki teraz nawet tego nie robią i kontrole są wątpie bo mnie sprawdzają co roku.A oni z 300 ha mają taką kasę że mnie nie będzie nigdy stać na taki standard życia a zapieprzam w pocie na tych 5ha bo to jest w ekologii i pracy mam co nie miara a tam nawet jednej maszyny nie ma nie raz mnie prosił,aby mu skosić bo ma to ,jako łąki.Więc nie zgadzam się z tobą moje gospodarstwo powinno mieć dopłaty nawet w większym procencie bo przynosi zyski daje pracę a co najważniejsze grono klientów zadowolonych przyjeżdża z odległych miejsc.Nie pomyślałeś zzz o tym ,ja wiem ,każdy widzi swój czubek nosa tylko i uważa że jest najlepszy.Ale wiec że ja na ty małym z przetwórstwem to się możliwe że więcej narobię niż TY na tym swoim dużym i te marne dopłaty są mi tak samo bardziej może nawet nawet przydatne.Ale trzymajmy się wszyscy razem nie dzielmy się na ważnych i mniej ważnych to szybciej osiągniemy cele.A UNIA jest nam potrzebna bo odbiera mój towar i uczciwie płaci tu nie ma szans na sprzedaż.
 • Jak to zrobić 2020-12-26 23:53:26
  Czyli gospodarstwo trzeba podzielić zawczasu ( znaczy się oddać tę część ponad 50 ha w dzierżawę mniejszemu z rodziny czy dobrych sąsiadów ) , żeby nie wyłączyli z dopłat , że było dzielone w celu uzyskania nienależnych korzyści . Powie ktoś , że nawołuję do oszustwa . No przecież ten przychód mam wprowadzony do planów i co , Państwo tak sobie , jednym głosowaniem mnie załatwia na kilka tysięcy złotych , akurat na 500 +
  • Marek 2020-12-28 08:56:02
   Z gospodarstwa powyzej 50 ha to można się utrzymac bez wsparcia Uni
   • też Marek 2020-12-28 15:09:09
    Utrzymać to się można nawet ze zbierania złomu. Nie po to w gospodarstwie "utopiony " jest majątek aby się tylko utrzymać.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.42.98
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.