PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Podatek dochodowy wprowadzony tylnymi drzwiami?

Podatek dochodowy wprowadzony tylnymi drzwiami?

Zdaniem Marka Sawickiego tak właśnie będzie, jeśli zostanie ułatwiona sprzedaż bezpośrednia artykułów przetworzonych z gospodarstw rolnych.Połączone komisje: Komisja Finansów Publicznych i Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajęły się dziś sprawozdaniem podkomisji nadzwyczajnej, powołanej do rozpatrzenia projektu senackiego ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Na posiedzeniu obecni byli: wiceminister finansów Maciej Grabowski i wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke oraz inicjator projektu senator Andrzej Grzyb.

Intencją senatorów, przygotowujących projekt ustawy rozszerzającej możliwość sprzedaży bezpośredniej, było umożliwienie rolnikom sprzedaży artykułów przetworzonych pochodzących z ich gospodarstw. Umożliwienie sprzedaży przetworzonych produktów z zachowaniem pewnego limitu przychodu – taki jest sens wprowadzanych zmian. Jak wynika z dyskusji toczonej na posiedzeniu połączonych komisji, niektórzy posłowie widzą w projekcie raczej zagrożenie, niż szansę dla rolników.

Podkomisja opowiedziała się za niepowiększaniem wskazanego w projekcie limitu przychodu i nierozszerzaniem kręgu osób, które mogą korzystać z ułatwień – z obawy przed nadużyciami.

Opinia rządu przedstawiona przez wiceministra finansów Macieja Grabowskiego, sprowadza się do dwóch wniosków: sprzedaż powinna być określona co do miejsc, w jakich może być dopuszczona. 7 tys. to zdaniem rządu wystarczająca kwota przychodu wolnego od podatku.

Dużo wątpliwości wywołała właśnie kwota przychodu wolnego od podatku. Zyskowność w takiej działalności jest na poziomie 10 proc. – przekonywali niektórzy posłowie, domagając się zwiększenia limitu przychodu wolnego od podatku. 3091 zł to kwota wolna od podatku dla każdego – rolnicy nie mogą być traktowani gorzej niż inni obywatele, a zyskowność na poziomie 10 proc. wymagałaby przyjęcia wyższej niż proponowana kwoty przychodu.

Każda działalność gospodarcza jest objęta systemem podatkowym – rolnicy nie są dyskryminowani, a wręcz uprzywilejowani – przekonywał wiceminister finansów. 7 tys. to kwota wyważona w ten sposób, aby zachęcić rolników do rozpoczęcia działalności, a jeśli działalność ta okaże się bardziej dochodowa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby się zarejestrowali jak każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą.

Przychód 7 tys. to zbyt niska kwota, aby mogła coś zmienić. Ustawa ma zachęcać do wyjścia z szarej strefy, a zbyt niski limit może być pułapką dla rolników, którzy ujawnią działalność i poddadzą się rygorom. Ustawa z tak niskim limitem nic nie zmieni – mówił z kolei poseł Henryk Kowalczyk.

Zdaniem Marka Sawickiego, ustawa jest zła i szkodliwa. Ma tylnymi drzwiami wprowadzić podatek dochodowy. Działalność rolnicza to także sprzedaż produktów bezpośrednich. W większości państw rolnicy są zachęcani do sprzedaży bezpośredniej i za to nie mają nakładanych podatków. Proponowany jest podatek przychodowy, a nie dochodowy. Odnoszenie do poziomu 10 proc. zysku jest błędem. – Ta ustawa nie przysporzy dochodów i rozwoju sprzedaży bezpośredniej i sprzedaży we własnym gospodarstwie – przekonywał Sawicki.

Jak wskazał poseł Jan Krzysztof Ardanowski, ustawa nie pomoże rolnikom. Ustawa nie pozwala sprzedawać w miejscu innym niż miejsce wytwarzania albo „nie pod dachem”. To nie jest żadna zachęta. Inwentaryzowanie produkcji może sprawić, że ustawa okaże się martwa. Urealnieniem ustawy mogłoby być zezwolenie na sprzedaż w miejscach dowolnych – np. w sklepiku.

To raczej pułapka, niż rozwiązanie – ocenił poseł.

Sprzedaż bezpośrednia  powinna być raczej powiększona o pierwsze przetworzenie w rozporządzeniu ministra rolnictwa – wskazywali posłowie alternatywę dla ustawy.

Poseł sprawozdawca Jacek Brzezinka stwierdził, że podkomisja przeanalizowała te problemy. Ta ustawa ma umożliwić tym, którzy robią to na niewielką skalę, prowadzenie działalności tak, aby z punktu widzenia podatkowego nie byli narażeni na przykrości – tak ocenił zakres proponowanych zmian.

Ustawa dopuszcza sprzedaż na targowiskach – chodzi tylko o to, aby działalność rolników nie zaburzała konkurencyjności na rynku, nie uderzała w tych, którzy zarejestrowali działalność gospodarczą z jej rygorami. Rozszerzanie kręgu zwolnień i skali nie jest krokiem w dobrym kierunku – powtórzył wiceminister Grabowski.

Sprzedaż bezpośrednia jest legalnym przedłużeniem działalności rolniczej – stwierdził Sawicki. Intencja projektu jest taka, aby jak najmniej rolników zajmowało się przetwórstwem –  dowodził.

500 zł na miesiąc to za mały dochód, aby rolnik podjął ryzyko prowadzenia działalności z rygorami sanepidu – twierdzili posłowie. 31 tys. to nie jest przychód jakiejkolwiek firmy, to nie zakłóci konkurencyjności. Pozwólmy ludziom na wsi dorobić – domagali się.

Czy jest planowany przegląd ustawy? – pytał wobec tych wątpliwości posłów prowadzący obrady Dariusz Rosati.

 - Będziemy analizować realizację ustawy. Trwają prace nad projektami rozporządzeń, które mają „uszlachetnić” tę ustawę – zapewnił wiceminister Plocke.

Komisje postanowiły przyjąć projekt ustawy w brzmieniu przedstawionym przez podkomisję. Teraz projekt trafi pod obrady Sejmu. Poseł Brzezinka został posłem sprawozdawcą. Do 26 listopada ma być przedstawiona opinia o zgodności projektu z prawem unijnym.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • Wbogdano 2013-11-25 05:50:10
  Ostatnio, 17.11. 2013 r. uczestniczyłem w spotkaniu z przedstawicielami PSL-owskimi, był poseł obecnej kadencji,przedstawiciele; min. rolnictwa, ochrony środowiska, agencji restrukturyzacji i inni "mędrkowie". Propagandy sukcesu ze strony PSL-u, demokracji, przynależności do struktur unijnych itd.itd. MOC. Na zadane pytania odpowiadał głównie poseł, a odpowiadał bardzo "obiecująco"; PSL wspomaga rolnictwo (broni rolników), czyni wszystko by mieszkańcom wsi żyło się lepiej! Ubolewał tylko, że mieszkańcy wsi nie popierają gremialnie PSL-u - ilu strażaków, członkiń KGW powinno poprzeć PSL, jakie(?!) wtedy parlamentarzyści PSL-u mieliby możliwości (?) wpływu na poprawę sytuacji na wsi- a tak sytuacja jest nie najlepsza, mimo to robimy wszystko by w miarę poprawiać sytuację na wsi! ? Gdyby wyszli z koalicji to duża ilość "samorządowców" mogłaby stracić pracę. Moim zdaniem (?) ładnie się tłumaczy, wyjaśnia gdy się ma na nosie różowe okulary i....zagwarantowane uposażenie mies. (?) ponad 10.000 i dod. klapki na oczach, nie zna się syt. ekon. rolników i innych mieszkańców wsi; ich główkowania by uzyskać dochód ok. 1.000 zł/mies. Jak posłowie będą myśleć takimi kategoriami i...tak poprawiać ps. demokrację TO! rolnicy pójdą z torbami - na "żebry" i ze zdobytych datków będą płacili haracz na niegospodarnych "Vipowców". ?W/g ps. iteligentniaków; "przyziemniacy" płacą zbyt małe podatki. Dlatego parlamentarzyści nie znają sposobu by wprowadzić gospodarne zarządzanie!
  Byśmy byli równi względem prawa - jak mówi konstytucja. Polska to dziwny kraj!
 • ulabel 2013-11-22 10:03:14
  7 tys. minus 3000zł na księgowego = 4000zł. Rentowność 10% z 4000zł = 400zł. 400zł - jedno tankowanie do ciągnika. Na szczaw - słoik przetworzonego szczawiu 3zł, rentowność? 0,30gr. zacznijmy rozmawiać o mirabelkach... bo staje się to niepoważne.
 • XXL 2013-11-22 08:49:24
  Tak więc będzie Pan Sawicki musiał w głosowaniu stanąć po słusznej stronie.Czyli po stronie koryta ? OBŁUDNIK
 • markopolo 2013-11-22 08:41:50
  r , sorki że pisałem skrótem i mnie do konca nie zrozumiałeś, zauważ że ta produkcja na tak małą skalę tez musi odbywac sie wg rygorów saniyarnych ustalonych przez urzednika, zeby to spełnic trzeba tyle zainwestowac, nie zrobisz kiełbasy i nie zaparzysz jej w parniku i nie uwedzisz w podwórkowej wedzarce na drewnie , musisz mieć komorę wedzarniczą , tam wrzucisz znowu dopuszczone przez urzednika oczywiscie z atestem jakies zrebki i inne dziadostwo i bedziesz wedził. Czym Twój produkt bedzie się róznił od tego z molocha? kto o zdrowych zmysłach tyle zainwestuje zeby zrobic kilkadziesiąt kilo kiełbasy, Oczywiscie kto chce uruchomic prod przemysłową nie ma wyboru, to samo dotyczy soków ,serów .Nie czarujmy sę odpowiednie lobby oto dba. Jak umrze ostatni co jeszcze wie jak zrobic kiełbasę tylko z mięsa znajdą sie pieniądze na programy unijne za które bedią kursy i bedzie sie odtwarzać dawne smaki.I dlatego mówie że to jest chore .
  Zobacz ile stoi na wsiach pustych chlewni bo upadła z powodu nieopłacalnosci produkcja wieprzowiny , dzisiaj tworzy sie pwrogramy na na odbudowe pogłowi swiń, i znowu biznes plany projekty itp ,i przepirza sie pieniądze podatnika, ale o tym cicho sza . JAK DO kRUS trzeba dołozyc to robi sie jarwaćh , ze to pieniądze podatnika itp, idlatego Rzygać sie chce patrząc na tych nieuków.
 • r 2013-11-22 04:19:10
  markopolo tu chodzi o to zeby z takich ułatwien korzystaly male rodzinne gospodarstwa w połowie zapewne utrzymujace sie z pracy najemnej rolnika,bo jak kogos stac na maszyne za 300tys to niech wyskakuje z forsy,jest komu przeżreć wlasnie tworza sie nowetwory na budżetowym ciele czyli ministerstwa i bedzie trzeba sporo nowych ludzi od spraw niepotrzebnych.Koszty inwestycji mozesz sobie wpisac do ksiegi przychodow,ale to juz inna skomplikowna bajka do takich bajek rzady zatrudniaja coraz to nowych urzednikow, wychodza pewnie z założenia ze narod utrzyma i wytrzyma jeszcze setki darmozjadów,a pozniej przez dziesiątki lat bedzie im lacil ten narod emerytury od zarobkow z malo efektywnej pracy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.173.217
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.