Według najnowszego, październikowego badania opinii społecznej, przygotowanego przez Komisję Europejską, 41% ankietowanych Polaków na pytanie: czy ważne jest dla ciebie by produkt spożywczy pochodził z krótkiego łańcucha dostaw odpowiedziało, że jest to dla nich bardzo ważne, 45% że jest to dość ważne. Tylko 8% odpowiedziało, że nie ma to tak istotnego znaczenia, a 3% że nie jest w ogóle ważne. Wniosek? Polacy w zdecydowanej większości cenią sobie żywność, która została wyprodukowana blisko miejsca zamieszkania lub dostarczona poprzez niewielu pośredników, czyli tzw. krótki łańcuch dostaw!

Wyniki tych badań pokrywają się z danymi dla całej UE – dla 87% mieszkańców Unii bardzo ważne jest, aby żywność pochodziła od lokalnych producentów, a tylko dla 11% jest to nieważne lub kompletnie nieistotne. Na tle całej europejskiej „dwudziestki siódemki”, najbardziej krótkie łańcuchy dostaw doceniają Maltańczycy (stosunek 92% do 4%), Belgowie, Luksemburczycy i Szwedzi (stosunek 92% do 8%). Najgorzej zaś wypadają Czesi – tylko 69% ankietowanych ceni sobie żywność wyprodukowaną blisko miejsca zamieszkania lub dostarczoną poprzez niewielu pośredników. Dla 25% krótki łańcuch dostaw nie ma żadnego znaczenia.

Dokonując zakupów żywności 84% Polaków bardzo docenia też fakt, że produkty spożywcze są wytworzone zgodne z lokalną tradycją i „know-how” – wynika z badania KE. 83% kieruje się przy wyborze danego produktu tym, czy posiada on specjalną etykietę/znak potwierdzający jego jakość!

Być może ta informacja pomoże w podjęciu decyzji zastanawiającym się aktualnie czy warto zainwestować w małe przetwórstwo czy RHD. Przypominamy – trwa właśnie nabór wniosków w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. Na złożenie dokumentów rolnicy mają czas do 24 listopada 2020 r.

Oferta pomocy, finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020, skierowana jest do dwóch grup beneficjentów. Pierwszą stanowią rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Rejestracja działalności musi nastąpić przed złożeniem wniosku o płatność. Ta grupa wnioskodawców może ubiegać się o wsparcie do 500 tys. zł. Druga grupa obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.