We wtorek posłowie PiS w trybie pilnym wnieśli projekt ustawy dotyczący zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). W środę projekt został przyjęty przez komisję ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz komisję rolnictwa i rozwoju wsi. W czwartek odbyło się jego II czytanie, a w piątek rano odbyło się posiedzenie komisji rolnictwa, która zajmowała się projektem oraz zgłoszonymi poprawkami. Głosowanie nad projektem ma się odbyć w zaplanowanym na piątek bloku głosowań.

- Pracujemy szybko nad tą ustawą, bo ta ustawa jest bardzo potrzebna hodowcom, rolnikom, Polakom, w walce z ASF, dlatego nasza praca jest tak mocno przyspieszona, aby tę ustawę jak najszybciej uchwalić i aby weszła w życie - mówił szef sejmowej komisji rolnictwa, poseł PiS Robert Telus, podczas konferencji prasowej w Sejmie po zakończeniu posiedzenia komisji rolnictwa.

Politycy PiS z komisji rolnictwa zaapelowali do senatorów, aby jak najszybciej zajęli się ustawą, kiedy trafi do Senatu.

- Apelujemy do marszałka Senatu, aby również potraktował tę ustawę bardzo poważnie, aby nie zgłaszać poprawek w Senacie, aby nie przedłużać wejścia w życie tej ustawy, aby uchwalić (ją) na najbliższym posiedzeniu Senatu. Apeluję do wszystkich senatorów, wszystkich ugrupowań i tych z PO, a może przede wszystkim PSL, bo mamy wrażenie, że oni rozumieją nas, że ta ustawa musi wejść szybko w życie. Apelujemy, aby poparli tę ustawę w Senacie, abyśmy mogli wprowadzić ją bardzo szybko - mówił Telus.

Specustawa dotycząca ASF zmienia zapisy w 8 innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby. Przepisy zakładają m.in zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń.